L. Cichy, K. Wielicki, J. Żakowski „Rozmowy o Evereście” [RECENZJA]

 

40 lat minęło, jak jeden dzień. W tym roku minęło właśnie tyle od pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata w historii. I to przez Polaków! „Rozmowy o Evereście” to wyjątkowy wywiad udzielony przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego niedługo po wyprawie, ale w nowej, rozszerzonej wersji, bogatszej o wywiad sprzed kilku miesięcy.

W 1980 roku świat himalaizmu wszedł na zupełnie inny poziom. Człowiek po raz pierwszy zdobył ośmiotysięcznik zimą. Na domiar wszystkiego – od razu najwyższy z ośmiotysięczników. Gdy Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki weszli na szczyt Mount Everest (8848 m n.p.m.) nie mieli pojęcia, że rozpoczną nowy rozdział w historii (który trwa do dziś, bo z 14 ośmiotysięczników został jeszcze 1 niezdobyty zimą – K2), a w ich ślady pójdą kolejne pokolenia.

 

Pierwsza książka, jaka powstała na ten temat, to właśnie „Rozmowy o Evereście” – wywiad-rzeka przeprowadzony przez Jacka Żakowskiego, ówcześnie 22-letniego studenta dziennikarstwa na UW. Panowie jeszcze na świeżo opowiedzieli o przygotowaniach do historycznej wyprawy, całej drodze na szczyt oraz zejściu. W skrócie brzmi to prosto i przyjemnie, w rzeczywistości była to ciężka praca trwająca tak naprawdę kilka miesięcy. W książce podoba mi się najbardziej to, że ta relacja jest jeszcze świeża, niezmącona czasem i lukami w pamięci. Fajnie się też czyta ze współczesnej perspektywy, kiedy tylko jeden ośmiotysięcznik jest NIE zdobyty zimą, gdy lista zdobywców Korony Himalajów i Karakorum coraz bardziej się powiększa (wtedy Messner miał na swoim koncie dopiero 7 zdobytych szczytów, a Wielicki nawet o tym nie marzył), a w Polsce nikt nie myślał nawet o stanie wojennym.

 

Zobacz także: Ciekawostki o polskim himalaizmie – tego mogłeś nie wiedzieć

 

W rozdziale „Everest 2020” panowie spotykają się ponownie we trzech i rozprawiają o minionych wydarzeniach. Wspominają zdobycie szczytu, a także w skrócie dowiadujemy się, co wydarzyło się przez te 40 lat i jak Everest wpłynął na ich życie.

 

Mamy okazję poznać też drogę obu panów na Everest, czyli ich biografię od najmłodszych lat do zdobycia szczytu. W szczerej i wyczerpującej rozmowie opowiedzieli o swoich początkach we wspinaczce, o tym, jakim cudem znaleźli się na tej wyprawie i na wierzchołku (bo nie było to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać). Poznajemy też parę szczegółów z ich życia prywatnego, ale nie na tyle, by przyćmiło to temat główny. I docieramy w końcu na sam koniec książki – „Piętno Everestu”. Jest to wywiad po trzech latach od zdobycia szczytu. Jak oczywiście wiemy, Everest był dopiero wstępem do sukcesów himalaistów, ale tutaj mamy szansę dowiedzieć się, jak wtedy oceniali tamten sukces, czy ludzie kojarzą ich tylko z tamtej wyprawy i czy planują jeszcze poważniejsze czy trudniejsze wyprawy.

 

Zobacz także: D. Kortko, M. Pietraszewski – „Wielicki. Piekło mnie nie chciało” [RECENZJA]

 

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i dla każdego miłośnika takiej lektury będzie prawdziwą frajdą. Choć znałam podstawowe fakty na temat tej wyprawy, fajnie było zajrzeć trochę w głąb tej historii, poznać szczegóły, wizje bohaterów, ich odczucia, lęki i myśli. Bardzo polecam tę lekturę, bo jest ciekawym połączeniem przeszłości z teraźniejszością i poznajemy (prawie) tę samą historię z trzech perspektyw czasowych.

 

Dziękuję Wydawnictwu Agora za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska