Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Roxette

 

Cała Europa, Stany Zjednoczone i nie tylko bawiły się przy ich utworach. Stworzyli legendarny duet, który na stałe wpisał się w historię muzyki pop-rock. Zespół Roxette, bo o nim mowa, w tym roku obchodzi 32 lata istnienia, ale ich piosenki są nadal młode i uwielbiane przez kolejne pokolenia.

Roxette swoją nazwę zawdzięcza utworowi zespołu Dr. Feelgood o tym samym tytule. Szwedzki duet założony w 1986 roku tworzą wokalistka Marie Fredriksson i gitarzysta Per Gessle. Poznali się oni w 1978 roku, gdy Fredriksson była jeszcze chórzystką a Gessle wokalistą w grupie Gyllene Tider. Wkrótce wytwórnia zasugerowała parze współpracę i tak w lipcu 1986 roku został wydany ich singiel – „Neverending Love”. Do piosenki nagrano dwa teledyski.

 

„Neverending Love” był tylko wstępem do międzynarodowej kariery duetu, utwór ten nie oddawał jeszcze kierunku muzycznego, w którym zmierzali. Singiel został żywo przyjęty w Szwecji, naturalną koleją rzeczy była zatem wzrastająca liczba koncertów i debiutancki album. „Pearls of Passion”, który został wydany 31 października 1986 roku w Szwecji i Kanadzie. W ojczyźnie zajął 2. miejsce na liście przebojów, ale poza tym nie spotkał się z większym sukcesem. Jeszcze w tym samym roku wypuszczono drugi singiel z płyty („Goodbye to You”), rok później trzeci („Soul Deep”), a dopiero w 1987 roku czwarty, ostatni („I Call Your Name”). Co ciekawe, pierwszy nakład CD albumu wynosił zaledwie 1000 kopii.

 

Nadszedł rok 1988, a wraz z nim drugi, przełomowy album Roxette. 19 października do sklepów trafił krążek „Look Sharp!”, zawierający największe, popularne do dziś, przeboje – „The Look”, „Listen to Your Heart” czy „Dressed for Success”. Cała Szwecja oszalała na punkcie zespołu. Równie szybko Stany Zjednoczone dowiedziały się o duecie, a to za sprawą nie tylko świetnych kawałków, ale i przypadku. Otóż pewien amerykański student, który był na wymianie w Szwecji w tamtym czasie, wracając do domu na święta, zabrał ze sobą egzemplarz „Look Sharp!”. W miejscowej rozgłośni radiowej poprosił znajomego, by odtworzył album. Dyrektor owej rozgłośni zobaczył w albumie potencjał i jego kopie na kasetach magnetofonowych rozesłał do innych wytwórni. W taki oto sposób w kwietniu 1989 roku singiel „The Look” znalazł się na 1. miejscu amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Wtedy zaczęła się prawdziwa roxettomania!

 

Rok 1990 – swoją światową premierę miał dobrze przez nas znany i kochany film „Pretty Woman”, a wraz z nim ścieżka dźwiękowa, na którym znalazł się niezapomniany przebój zespołu Roxette – „It Must Have Been Love”. Piosenka po raz pierwszy ukazała się trzy lata wcześniej, ale nie zamieszczono jej na żadnym albumie. Pierwotnie tytuł brzmiał „It Must Have Been Love (Christmas for the Broken Hearted)”.

 

Szczyt kariery szwedzkiej grupy trwał do 1991 roku, do wydania czwartego albumu zatytułowanego „Joyride”. To z tego krążka pochodzą znane nam hity „Joyride”, „Spending My Time” czy „Fading Like a Flower”. Płyta odnotowała również największą sprzedaż w historii zespołu, gdyż na całym świecie sprzedano go w ponad jedenastomilionowym nakładzie. Z kolejnych albumów znamy na pewno takie przeboje jak: „How Do You Do!” („Tourism”, 1992), „Sleeping in My Car” („Crash! Boom! Bang!”, 1994) czy „You Don’t Understand Me” („Don’t Bore Us, Get to the Chorus!”, 1995).

 

W latach 1996-1999 zespół zawiesił działalność, a w lutym 1999 roku wydali szósty album zatytułowany  „Have a Nice Day”. W 2002 roku u wokalistki wykryto guza mózgu, który był przyczyną paraliżu prawej części ciała, utraty zdolności czytania, pisania i liczenia oraz zaburzeń wzroku. Zespół znowu zawiesił działalność, a wokalistka poddała się ciężkiej chemioterapii oraz operacji. Zespół wrócił na scenę dopiero w 2009 roku, kiedy to na koniec solowej trasy koncertowej Gessle duet wykonał wspólnie swoje największe hity – „It Must Have Been Love” oraz „The Look”. Kolejne lata to liczne koncerty, które co prawda uzależnione były od samopoczucia wokalistki, ale jakże udane i miło wspominane przez starszych i tych młodszych fanów.

 

Zespół koncertuje do tej pory, kilka razy pojawił się również w Polsce. Niestety, wszystko zależne jest od stanu Fredriksson, a nierzadko występy były odwoływane, bo lekarze bali się o stan swojej sławnej pacjentki. Nie przeszkodziło to zespołowi w pracy w studiu i dwa lata temu pojawił się dziesiąty studyjny album grupy Roxette, zatytułowany „Good Karma”. Singlem promującym krążek został utwór „It Just Happens”, który nie przypomina starego, dobrego Roxette, ale doceniamy fakt, że duet idzie z duchem czasu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska