Gitara – czyli co powinieneś wiedzieć przed nawiązaniem relacji z instrumentem

18/10/2018

 

W klasyfikacji popularnej gitara należy do instrumentów strunowych szarpanych. Niezbędna podczas koncertów rockowych, przydatna na ogniskach lub biwakach, łamiąca serca serenadami pod oknem wybranki późną nocą. Mniejsza gabarytowo, więc zabrać ją można niemalże wszędzie. Jednak trzeba pamiętać: każdy instrument ma duszę, dlatego – żeby nawiązać z nią bliskie relacje, które posłużą obu stronom – trzeba o nią dbać i właściwie użytkować.

Jeśli jesteś początkującym gitarzystą, albo dopiero zamierzasz zostać wielką gwiazdą niczym Jimi Hendrix, Eric Clapton, Kurt Cobain czy Carlos Santata, to dobrze trafiłeś. Na początku musisz poznać swój nieodłączny muzyczny atrybut. Nie będziemy niepotrzebnie rozwodzić się nad historycznym pochodzeniem tegoż instrumentu, co nie oznacza też, że bez teorii się obędzie.


Zacznijmy więc od tego, że gitara to instrument, w którym dźwięk wydobywany jest za pomocą szarpnięcia struny palcami (opuszkami i/lub paznokciami) z reguły prawej ręki. Jeśli masz kłopot z utrzymaniem nieco dłuższych paznokci, lepiej zainwestować w kostkę gitarową, zwaną plektronem albo potocznie piórkiem. Służy ona głównie do gry akordami na strunach metalowych (o nich poniżej), ale doskonale nadaje się także do pobrzękiwania na tych zwykłych. W zależności od samego instrumentu, rodzaju gry i osobistych preferencji muzyka można używać kostek o różnej grubości, a zatem i giętkości. Oprócz tych czynników wpływ na jakość dźwięku oraz wygodę procesu artystycznego wywiera kształt i materiał, z jakiego kostka została wyprodukowana.


Trudno wyobrazić sobie morze bez wody, czy ogród bez kwiatów. Tak samo gitara, aby była gitarą „z krwi i kości”, potrzebuje strun, które właściwym szarpnięciem pobudzą się do drgania i wydania określonych dźwięków. Nie każdy ich typ odpowiada wybranemu instrumentowi z tej kategorii, dlatego najpierw omówmy pokrótce, jakie wyróżniamy rodzaje gitar. Istnieją takie o sześciu, siedmiu, ośmiu, dziewięciu, a nawet o dwunastu strunach. My skupimy się na tych pierwszych.


Na szczycie tradycyjnie plasuje się gitara klasyczna. To z niej wyewoluowały wszystkie pozostałe. Na tym modelu ćwiczy się i pobiera naukę w szkołach muzycznych. Niegdyś była uznawana za instrument stosunkowo cichy, ale w dzisiejszych czasach, stosując różne wzmocnienia, gitarzyści mogą na nim bez obaw wykonać utwór solowy z całą orkiestrą. Klasyczny strój tej gitary to: E, A, d, g, h, e1; natomiast skala rozpościera się od dźwięku E (w oktawie wielkiej) do e2 (w oktawie dwukreślnej). Coraz częściej spotykane są gryfy z dwudziestym progiem umożliwiającym wydobycie nawet wyższych rejestrów. Analogicznie można także obniżyć strój dolnej (w sensie dźwięku) struny o cały ton (sekundę wielką), a wtedy skala instrumentu się rozszerzy. W gitarze klasycznej stosuje się struny nylonowe. Są zdecydowanie przyjaźniejsze dla początkujących graczy, a szczególnie dla ich palców.


Kilka ciekawych egzemplarzy i więcej na ten temat można znaleźć pod adresem:


https://muzyczny.pl/118905g_Gitary-Gitary-klasyczne.html


 

 
Gitara klasyczna ze strunami nylonowymi, 

model Admira A2
źródło: https://muzyczny.pl/

 

Innego rodzaju strun – metalowych (stalowych) – używa się w gitarach akustycznych. W związku z mocniejszym naciągiem takich strun instrument ten, w porównaniu z gitarą klasyczną, ma solidniejszą konstrukcję gryfu oraz jego połączenia z pudłem rezonansowym. Zmiana materiału tworzącego źródło dźwięku przyczyniła się do podniesienia jego natężenia. Mówiąc wprost: gitara akustyczna jest głośniejsza niż klasyczna, a jej barwa bardziej wyrazistsza i ostrzejsza. Ten rodzaj polecałbym jednak tym, którzy poczynili już pierwsze kroki w grze i mieli już kontakt z instrumentem. Chyba że ktoś chce zawierać z nim wielokrotny pakt krwi (dosłownie!), ponieważ przy nieostrożnej nauce akordów metalowe struny mogą poważnie poranić palce.


Kilka egzemplarzy i więcej na ten temat można znaleźć pod adresem:


https://muzyczny.pl/118906g_Gitary-Gitary-akustyczne.html


 

 
Gitara akustyczna ze strunami metalowymi, 
model Epiphone PRO 1 Plus Acoustic TL
źródło: https://muzyczny.pl/

 

Dla rozeznania jakości dźwięków i krótkiego, lecz solidnego podsumowania różnic pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną polecam poniższy filmik:


Wiodącą rolę w dużym zespole muzycznym zagwarantowała gitarze dopiero trzecia odmiana, a mianowicie gitara elektryczna. Wzmocnienia dźwięku dokonano w niej dzięki wzmacniaczom (pospolicie zwanych piecykami), czyli w konsekwencji za pośrednictwem prądu elektrycznego. W praktyce wygląda to tak: drgająca struna, znajdująca się w ciągłym i stałym polu magnetycznym, wytwarza napięcie, które jest przekazywane jako sygnał do wzmacniacza; tam dodatkowo może on być przetwarzany i poddany różnym efektom. To typ dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych muzyków, którzy wiążą swoją przyszłość z tą dziedziną sztuki. Lojalnie uprzedzamy: sąsiedzi niekoniecznie będą zadowoleni z tego wyboru!


Kilka egzemplarzy i więcej na ten temat można znaleźć pod adresem:


https://muzyczny.pl/118903g_Gitary-Gitary-elektryczne.html


 


Gitara elektryczna,
model Blade Texas Standard Pro 3TS
źródło: https://muzyczny.pl/

 

Jak budowanie każdej relacji, tak też i nauka gry na jakimkolwiek instrumencie wymaga przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Jako początkujący gitarzysta musisz zapamiętać jedną zasadę. Jeśli coś nie wychodzi, niekiedy warto ambicje odłożyć na bok, odetchnąć, odpocząć, a dopiero po pewnym czasie wrócić na nowo do ćwiczeń, rozwijania talentu i budowania więzi z gitarą. Sam doskonale pamiętam, jaką trudność sprawiła mi nauka czystego łapania chwytów barowych. Po wielu nieudanych próbach postanowiłem zrobić sobie przerwę. Kiedy okres mojego „obrażenia się” minął, spróbowałem i… efekt zaskoczył nawet mnie. Dzisiaj jesteśmy z gitarą blisko. Pomaga mi wygrać każdą melodię, jaka siedzi w mojej głowie. A jeśli Ty chcesz nawiązać taką relację z jakimś instrumentem, nie czekaj. Odwiedź stronę: https://muzyczny.pl/ – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Odwagi i „do usłyszenia”!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska