Romantyczny język – recenzja „Praktycznego kursu języka francuskiego”

 

Nauka języków obcych nie jest zbyt łatwa. Zwłaszcza gdy język znacznie się różni od tego, który znamy. Dlatego właśnie Beata Pawlikowska stworzyła „Praktyczny kurs języka francuskiego”, za pomocą którego chciała przedstawić nową metodę nauki. Nie opiera się on na nudnym zakuwaniu, ale na przyjemnym zdobywaniu wiedzy. Jednak jak to wygląda naprawdę?

Znajomość przynajmniej jednego języka poza ojczystym jest w dzisiejszym świecie nieodzowną umiejętnością, dzięki której możemy dostać lepszą pracę lub choćby zrozumieć artykuł w Internecie. Dlatego w ostatnim czasie bardzo popularne stały się kursy językowe – online, stacjonarne, w grupie, samodzielnie, z nauczycielem lub z podręczników. Jest wiele różnych możliwości. Jednak dziś chciałabym wam przedstawić „Praktyczny kurs języka francuskiego” Beaty Pawlikowskiej.

 

 

Autorka bazuje na znanej ze stacjonarnych kursów metodzie, w której w sumie nie uczymy się gramatyki. Opiera się on głównie na konwersacji. Jest to sposób nauki dzieci, w którym staramy się powtarzać słowa, zdania i w ten sposób zaznajamiamy się z danym językiem. Na pewno jest to skuteczna metoda, gdy mamy nauczyciela, który wyłapie i poprawi nasze błędy. Jednak jak to wygląda w książce? Otrzymujemy tabelki – ale nie z tysiącami słówek do zapamiętania, tylko ze zdaniami. W pierwszej kolumnie mamy zapis polski, w drugiej francuski, a w ostatniej wymowę zapisaną polskimi literami. I takim sposobem „Bonjour” (pol. witam, dzień dobry) jest zapisane jako„Bążur”. Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ polskimi literami trudno jest oddać niuanse językowe, które są zauważalne w mowie, ale nie w piśmie. Chociaż polskie r i francuskie r zapisujemy tak samo, to wymowa jest inna. Na szczęście autorka znalazła na to rozwiązanie, dołączając do książki płytę CD, gdzie możemy odsłuchać wszystkie zdania. Dlatego, jeśli chcemy nie popełniać błędów, warto z niej skorzystać.

 

Co do płyty, to mam jedynie jedno zastrzeżenie, że niepotrzebnie został na niej nagrany wstęp. Jeśli już musiał być to mógł zostać zapisany w osobnym pliku, a nie w tym samym co pierwsza lekcja. Sądzę, że obylibyśmy się bez niego, bo ta płyta powinna pomóc w przyswajaniu wiedzy z języka, a nie historii autorki.

 

Zaletą tej książki jest to, że każda lekcja to zaledwie parę stron, dzięki czemu nie zniechęcimy się do nauki już po kilku pierwszych dniach. Poza tym wystarczy raz w ciągu dnia przysiąść na dziesięć czy piętnaście minut, by przejrzeć kolejną lekcję, odsłuchać nagranie, a potem co jakiś czas powtarzać materiał. Na pewno jest to o wiele mniej męczące niż myśl, że mamy do powtórzenia tabelkę z czasownikami nieregularnymi czy kilka stron gramatyki.

Co do niej, to również jej nie zabrakło – choć we wstępie autorka wspomina o nauce bez formułek czy konstrukcji. Znalazła się na końcu książki. Zawiera najważniejsze informacje z języka francuskiego, jak wymowa poszczególnych głosek – żałuję, że nie znalazło się to na pierwszych stronach kursu – czy to, gdzie wstawiamy przymiotnik, co wbrew pozorom nie jest aż tak oczywiste.

 

Jeśli chodzi jeszcze o wymowę, to żałuję, że nie ma zapisu fonetycznego. Na początku mógłby być trudny do zrozumienia, ale przy kolejnych lekcjach na pewno wielu czytelnikom ułatwiłby naukę i zwracałby uwagę na to, czego nie widać w polskim zapisie wymowy francuskiego. Zwłaszcza gdy pojawiają się w nim błędy – zarówno interpunkcyjne, jak i w tym, jak wymawiamy daną frazę.

 

 

 „Praktyczny kurs języka francuskiego” Beaty Pawlikowskiej to ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o naukę języka. Jest to na pewno o wiele lepsze niż wkuwanie tysięcy słów bez kontekstu. Autorka postarała się połączyć tu dobrą zabawę z nauką i nawet się jej to udało. Jednak sądzę, że nic nie zastąpi żywego nauczyciela, który wychwyci błędy, na które sami nie zwrócimy uwagi i pomoże nam ich już nie popełniać.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Edipresse Książki za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska