Wojna polsko-niemiecka – Powstania śląskie 1919-1920-1921 [RECENZJA]

 

Każda książka opowiada swoją historię, a niektóre z nich sięgają do prawdziwych wydarzeń, osób i miejsc. Ich opowieść nie mówi o stworzonym przez pisarza świecie, zmyślonych postaciach, wątkach łączonych przez samego autora. Nie, one pragną przekazywać prawdę, dawać ją ludziom i pokazywać, co wydarzyło się lata czy wieki temu.

Powstania śląskie miały miejsce na terenie Górnego Śląska w ciągu trzech lat. Były bardziej złożone niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Każde z nich stanowiło odrębny konflikt o innej genezie i celach.

 

Ryszard Kaczmarek, autor książki „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, jest historykiem oraz profesorem Uniwersytetu Śląskiego, a jego głównym obszarem zainteresowań stały się dzieje Śląska. Napisał również wiele książek i artykułów prasowych. Tym razem wziął na siebie zadanie opisania tego, co miało miejsce podczas powstań śląskich, które są nazywane również Cudem nad Rawą. W swojej pracy korzystał z wielu źródeł nie tylko polskich, ale również zagranicznych.

 

Zobacz także: Jak żyć we własnym rytmie? „Powoli” [RECENZJA]

 

 

Książka ta to ponad pięćset stron rzetelnej wiedzy na temat wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919-1921. Śledzimy losy powstańców, odkrywamy, jak byli zaopatrzeni, ilu ludzi się zgłosiło i wypowiedziało słowa przysięgi:

 

Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dochować tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg*.

 

Kaczmarek spisał historię przystępnym językiem, dostosowanym do każdego odbiorcy, który chciałby bliżej poznać historię powstań śląskich, ale obawia się, że zaśnie już po pierwszych stronach. Tutaj tego nie spotka. Autor posługuje się stylem, dzięki któremu łatwo jest nam wejść w lekturę, a czasami nawet trudno od niej oderwać – mimo że jest to książka historyczna. Czytanie uprzyjemniają również liczne ilustracje i fotografie, które znajdziemy na łamach książki. Nie brakuje również spisu skrótów – przyda się, gdy chcemy upewnić się, co do nazw poszczególnych organizacji. A w samej treści pojawiają się również prawdziwe relacje osób, które brały udział w walkach. Autor przytacza ich wypowiedzi, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy poznać tamten świat i wydarzenia.

 

Jeśli już o tym mowa, to jest to idealna lektura dla osób ze Śląska. Gdy zaczniecie czytać i zorientujecie się, że znacie opisane tutaj miejsca, to zrozumiecie, co mam na myśli. Czymś innym jest czytanie historii o nieznanych i odległych miastach czy wsiach, a czymś innym o tych, które widzimy na co dzień. Nie wyobrażam sobie, by podróże przez te miejscowości były wciąż takie same po lekturze „Powstań śląskich…”. Zastanawiałam się podczas czytania, jak musiały wyglądać sto lat temu. Jak żyli ludzie podczas tych powstań, jak sobie radzili. Jest to niesamowita przygoda z historią, jakiej nie dostarczą powieści. Możemy też lepiej zrozumieć, że wojna i okupacja nie skończyła się w 1918 roku.

 

Wydaje mi się, że pokój

Będzie równie potworny jak wojna”*.

 

Cennym przeżyciem było dla mnie przeczytanie tej książki i zagłębianie się w lekturę. W szkole nie zawsze trafiamy na dobrych nauczycieli, którzy umieją nas zainteresować przedmiotem. Dlatego dobrze, że powstają takie lektury, które uzupełniają to, co nie jest dokładnie poruszane na zajęciach.

 

„Powstania śląskie 1919-1920-1921” Ryszarda Kaczmarka to wycinek naszej historii, walki o nasze ziemie, które tak długo znajdowały się pod władzą Prus. Dzięki autorowi możemy niemal przenieść się o sto lat i na własne oczy oglądać opisywane przez niego wydarzenia. Kaczmarek pokazał, że historia może być naprawdę ciekawa. Trzeba tylko znaleźć dobrego nauczyciela.

 

Zobacz także: Chcesz być Super Laską? Skończ z dietetyczną recydywą! [RECENZJA]

 

 

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki.
 

*Fragment książki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska