Nawrócona celebrytka – Recenzja „Pokonaj siebie”

 

„Pokonaj siebie” to historia kobiety, która wiele przeszła w ciągu swojego życia. Czasami było lepiej, czasami gorzej. Gdy wydawało się już, że będzie naprawdę dobrze, na jej drodze pojawiała się kolejna kłoda. I znów upadek. I znów wpadanie w coraz głębszy dół. A potem znów próba powstawania z nadzieją, że tym razem już nie będzie przeszkód. „Pokonaj siebie” to opowieść o jednej z najbardziej znanych celebrytek. Poznajcie Frytkę.

Życie każdego człowieka wygląda inaczej. Mimo to każdy z nas doświadcza wzlotów i upadków. Czasami nasza droga prowadzi łagodnym szlakiem wśród pięknych widoków, a kiedy indziej wiedzie przez prawie pionowe ściany wśród piorunów i grzmotów. Jednak niemal nikt nie przeżywa tego na oczach tysięcy lub nawet milionów widzów siedzących przed ekranami telewizorów.

 

 

„Pokonaj siebie” Mai Frykowskiej to autobiografia autorki. Ale nie tylko. Maja zagłębia się w tej książce również w historie swojej rodziny i zaczyna już od dziadków, potem wspomina o rodzicach, by w końcu przejść do swojej własnej opowieści od dzieciństwa do momentu, gdy pisała książkę. Niczego nie ubarwia, ale przedstawia prawdę taką, jaka była – a nie wszystko było godne pochwały.

 

Początek był dla mnie trochę chaotyczny i dopiero w kolejnych rozdziałach się odnalazłam. Pewnie to dlatego, że najpierw poznajemy historię rodziców Maji, a nie jej samej – jak można by się spodziewać w autobiografii. Później również pojawi się kilka wstawek z życia jej rodziny. Szczególnie utkwił mi w pamięci proces morderców dziadka autorki, Wojciecha Frykowskiego, który długo walczył o przeżycie. Jedna z kobiet, które miały udział w zabójstwie, po wielu latach okazała skruchę i zmieniła się tak bardzo, że strażnicy i inni więźniowie zaczęli ją nazywać aniołem.

 

„Człowiek, który się nawraca, zmienia swoje nastawienie do otaczającego go świata poprzez przemianę sposobu myślenia i poddanie swoich wartości pod autorytet Boga”*.

 

 

Samą Maję pewnie wiele osób kojarzy z programu „Big Brother”, choć wtedy była Agnieszką Frykowską. Później zmieniła sobie kolejność imion. Nie była osobą bez wad. Narkotyki towarzyszyły jej przez większość życia i dawały chwilową ulgę po upadkach, jakich wciąż doświadczała. Niemal same do niej przychodziły, domagając się jej uwagi w momentach, gdy wszystko było dobrze. Maja nie była święta i pewnie nadal nie jest – co sama zauważa – jednak zmieniła się i to znacznie. Z celebrytki, której najlepszym przyjacielem były narkotyki, stała się nawróconą chrześcijanką głoszącą słowo Boże. Musiała przejść długą i niełatwą drogę.

 

Ta książka udowodniła też po raz kolejny, że nie warto wierzyć we wszystko, co widzimy w telewizji. Czasami wystarczy zwykłe niedomówienie, by stworzyć prawdziwą aferę i zniszczyć komuś życie. A w rzeczywistości nic z tego nie miało naprawdę miejsca. Poza tym nie powinniśmy oceniać ludzi po pozorach i po tym, co mówią inni, bo to również może być kłamstwem.

 

Książka jest napisana przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością. Krótkie rozdziały sprawiają, że tę lekturę niemal się pochłania. Jedyną rzeczą, która może przeszkadzać, są zdjęcia. Na niektórych stronach było ich przesadnie dużo. Rozumiem, że autorka chciała się podzielić wszystkimi, ale można było je lepiej rozlokować w całej lekturze.

 

 

W swojej książce „Pokonaj siebie” Maja Frykowska pokazuje, że każdy człowiek może się zmienić. Nie tylko znana z programu „Big Brother” celebrytka, ale także mordercy. Autorka szczerze opowiada o swoim życiu, które dla wielu osób może być przykładem tego, że zawsze jest szansa na lepsze życie i że nie ma takiej sytuacji, z której nie dałoby się podnieść.

 

„[Bóg] dał mi siłę, abym mogła się podnieść z dna i znaleźć w obecnym miejscu”*.

 

 

Dziękujemy Wydawnictwu Sharon za egzemplarz recenzencki.

 

*Fragment książki

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska