O wojnie, w której nie ma dobrych i złych – „Wagonem towarowym do wolności”

 

Przez wiele lat różne insynuacje polityczne wokół II wojny światowej były tematem tabu. W powojennej Polsce i jeszcze kilka dekad później istniał wyraźny podział na złych Niemców i dobrych Rosjan. Od pewnego czasu kwestie te już nie są czarno-białe, a historia została opowiedziana z innej strony.

Tak też jest w książce „Wagonem towarowym do wolności”. Na pierwszy rzut oka zarówno tytuł, jak i okładka sprawiają wrażenie, że lektura będzie pisana językiem historycznym i znajdziemy w niej dużo faktów oraz polityki. Już po przeczytaniu pierwszych stron wiemy, że to będzie zupełnie inna historia.

 

Marek Wyszomirski-Werbart stworzył powieść fabularną, którą umieścił w najbardziej przełomowych czasach II wojny światowej. Pierwszy rozdział oparty jest na powstaniu w getcie warszawskim. Drugi rozdział dotyczy czasów powstania warszawskiego. Co ciekawe, pokazuje powstanie z dwóch stron: zachodniej części Warszawy, gdzie toczyły się krwawe walki powstańców z Niemcami oraz wschodniej strony, gdzie życie upływało w komunistycznym rytmie.

 

W książce „Wagonem towarowym do wolności” nic nie jest czarno-białe. Sowieci mogą być gorsi od zabójców z SS, ale i oficer NKWD może okazać się przyjacielem powstańców. Cała ta historia toczy się na ulicach Warszawy, do dziś doskonale znanych mieszkańcom stolicy. Tym większą radość sprawia czytanie książki, której miejsce akcji można sobie tak dokładnie wyobrazić.

 

Książka wydana przez Novae Res jest warta polecenia. Każdy znajdzie w niej wątek dla siebie. Napisana jest zrozumiałym, ale nie infantylnym językiem. Wątki wciągają czytelnika, a autor zaprzyjaźnia go ze stworzonymi przez siebie bohaterami. Bywają momenty delikatnych uśmiechów, jak również wzruszeń. Mało jest książek fabularnych, które poruszają tak ważną dla każdego Polaka tematykę i tak bliską historię. Naprawdę warto się z nią zapoznać.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska