„Spacer z piórem” – recenzja książki

 

Może tak się zdarzyć, że jedno przypadkowe spotkanie albo myśl zmieni nasze dotychczasowe życie. Ludzie, których spotykamy na co dzień również dają nam cenne lekcje, z których z czasem wyciągamy wnioski. Bohaterki książki „Spacer z piórem” na swoim przykładzie pokazują, jak czerpać siłę i energię w trudnym świecie, który nas otacza.  

Ania, pracując za granicą, opiekuje się starszą kobietą. Sara zmaga się z chorobą, która odbiera jej wspomnienia i doprowadza domowników do skrajnych emocji. Jej córka Sabina nie potrafi zrozumieć zachowania matki. Obecność w ich domu Ani pozwala w pewnym stopniu poznać i zrozumieć się na nowo. Sama Ania odkrywa w sobie zupełnie nowe cechy. Obserwuje trudną relację Sary i Sabiny, zmagając się tym samym z myślami i niezrozumieniem ludzkiego życia. Asia, przesympatyczna i wrażliwa kobieta, zawsze służy radą i pomocą najbliższym. Jej emocjonalność i miłość do zwierząt dzieli razem z mieszkańcami, wsłuchując się w historie, które jej opowiadają. Wkrótce poznaje Rafała, przez co jej całe życie zmienia się w miłosną sinusoidę. I wreszcie Kasia – rozwódka z dzieckiem starająca się żyć zgodnie z wyznaczonym rytmem, który nieoczekiwanie burzy przeprowadzka w nowe miejsce.

„Spacer z piórem” to opowieść o kobietach, które zmagają się z odrzuceniem, niezrozumieniem, miłością i codziennymi życiowymi rozterkami. Ich wrażliwość pozwala im szerzej widzieć niektóre aspekty, poznawać siebie na nowo, a nawet burzyć ich dotychczasową harmonię.


Książka składa się z dwóch części Smutny dom oraz Od płatka do kulki. W każdym z nich poznajemy kobiety, które doświadczone przez życie próbują radzić sobie z otaczającą rzeczywistością. W pierwszej części mamy do czynienia z zestawieniem emocji i uczuć osób bliskich, a zarazem tak obcych. Choroba, która dotyka starszą panią Sarę, jest wyniszczająca dla niej samej, ale też dla ludzi wokół. Jej skrajne humory, brak pamięci i niedołężność stawiają jej opiekunkę Anię i córkę Sabinę w trudnych sytuacjach. Każda z tych kobiet z trudem przeżywa każdy dzień opieki nad staruszką. W drugiej części czytamy o Asi – wrażliwej dziewczynie, która pomaga zaprzyjaźnionym osobom z otoczenia. Poznaje Rafała, którego z wzajemnością zaczyna darzyć namiętnym uczuciem. W opowieści przedziera się też Kasia, Piotruś i Michał, którzy również starają się zbudować nową rodzinę.

 

„Spacer z piórem” Marzeny Mazińskiej-Cieślik to opowieść, która skłania do myślenia nad ludzką egzystencją. Zderza ze sobą wrażliwość, nieumiejętne radzenie sobie z problemami, uczucia, trudy życia codziennego i nieuleczalną chorobę. W tym wszystkim nie brakuje ukojenia, które daje muzyka i literatura. Ponadto obecność w opowiadaniu zwierząt czy mądrości bohaterów drugoplanowych dodają książce wiarygodności. W książce dostrzegamy też problem znieczulicy ludzkiej, która przyczynia się do cierpienia zwierząt, (absurdalnie) poznając tym samym postaci, które te stworzenia ratują.
 
„Spacer z piórem” to pozycja mądra, skłaniająca do przemyślenia, nabrania dystansu i czerpania radości z małych rzeczy. Marzena Mazińska-Cieślik umiejętnie wykreowała bohaterów, z którymi czytelnik  może się identyfikować. Współczucie i współtowarzyszenie w historiach kobiet, które są bohaterkami książki, gwarantuje podróż po meandrach ludzkiej egzystencji.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Novae Res.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska