Schizopolis – recenzja książki

 

Choroba XXI wieku: depresja i stany jej towarzyszące. Zderzenie z rzeczywistością jest bardzo trudne, gdy cierpi umysł, którego tak prosto wyleczyć się nie da. Grzegorz Butkiewicz w swojej książce w inteligentny sposób ukazuje melancholijną walkę w pojedynkę z egzystencją.

„Schizopolis” Grzegorza Butkiewicza to zbiór opowiadań obyczajowych. Te dziesięć historii porusza bardzo ważny temat zaburzeń psychicznych. Każdy z bohaterów w pewnym momencie swojego życia zastanawia się nad jego sensem. Stany depresyjne, lęki i urojenia, niemożność panowania nad emocjami – tym właśnie autor zasypuje nas w lekturze. Miasto tętniące życiem, które wymaga dostosowania się do reguł nim rządzących i jednostki wrażliwe, tęskniące i nie dające sobie rady w codzienności. Ponadto towarzyszące bohaterom pytanie o istotę swojego ja i chęć odnalezienia się w nowej, wolnej rzeczywistości, z dala od wielkomiejskiego gwaru i pędu budują treść książki.

 

„Schizopolis” to książka, którą czyta się jednym tchem. Inteligentne i ciekawe historie, nieszablonowi bohaterowie uwikłani w jeden z największych problemów ludzkości. Stany depresyjne, pustka egzystencjalna, tęsknota i obsesja a nawet szaleństwo – to odkrywają przed czytelnikiem kolejno bohaterowie. Bohaterowie nieprzypadkowi, bo są to osoby obracające się w świecie nowoczesnym, sytuowani, młodzi. I mimo to cierpiące na samotność, bo nawiązując znajomości, występuje miedzy nimi tylko komunikacja bez relacji. To dobry obraz współczesnego społeczeństwa. Jedyne co łączy opowiadania, to występujące odniesienie do literatury. Dodatkowo Grzegorz Butkiewicz ukazuje w „Schizopolis” problem, z którym obecnie zmaga się duża część społeczeństwa. Poczucie bezsensu, chory umysł w dobie świata, który – o ironio  pozwala spełniać marzenia, a jednocześnie wymaga jednostek silnych i odpornych.

 
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Novae Res.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska