W poszukiwaniu miłości idealnej. Sand – recenzja książki

 

 

Młodość rządzi się swoimi prawami. Wszechobecny bunt, często niezrozumienie ze strony rodziców, zachwyt nowymi znajomościami i pierwsze miłości. Ale czy najpiękniejsze uczucie może przerodzić się w obsesję, a nawet doprowadzić do śmierci?
 

Ethan to siedemnastoletni chłopak, nadwrażliwy, niedogadujący się z ojcem. Jenny to dziewczyna, której mama poważnie choruje, a ojciec całą swoją frustrację wylewa na córkę. Jest także Amy – mieszkająca z rodzicami kobieta, która ze strachu przed nieznanym boi się dać krok do przodu. Trójka początkowo nieznanych sobie ludzi, którzy z fascynacją odkrywają i poznają siebie. Burzliwe relacje, namiętne rozmowy, miłość do granic możliwości, dziurawa psychika. I jeszcze Alice, która w swojej wyobraźni kontroluje każde z poczynań pierwszoplanowych bohaterów.  

Miłość najpiękniejsze uczucie, które w latach licealnych zdaje się być tym prawdziwym, pełnym uniesień i na całe życie. Tak jest z Jenny i Ethanem, którzy rozpoczynają fascynację tym uczuciem. Towarzyszące temu drobne kłamstwa wywołują u bohaterów obłęd i frustrujące poczucia winy. Roztrząsanie każdego słowa, gestu, poczynań doprowadza w końcu do skrajnych motywów  targnięcia się na życie, zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony ten sam Ethan i dojrzała Amy tworzą swojego rodzaju przypadkową serię spotkań i rozmów odnoszących się do literatury. Ich relacja też nie jest do końca klarowna i opiera się na wyrzutach, ignorancji czy zazdrości. Po tragicznych wydarzeniach, które spotykają Ethana, w jego życiu nieoczekiwanie pojawia się Louis, a później Paloma. Wrażliwy chłopak, gubiący się w rzeczywistości, ciągle walczy z serią uczuć i wachlarzem emocji. Alice, która stworzyła wszystkich bohaterów, sama boryka się z poczuciem bezradności i niemocy.

 

 

 

Książka, pisana w formie pojedynczych kartek z pamiętnika każdego z bohaterów, precyzyjnie pokazuje ich punkt widzenia. Czytelnik ma szansę dokładnie poznać emocje i rozterki postaci, niekiedy utożsamiając się z nimi. Dodatkowo losy bohaterów wspomagane są alkoholem, używkami, miłością, samotnością, próbą samobójczą, wypaleniem duszy i śmiercią. Towarzysząca temu wrażliwość, roztrząsanie drobnych elementów życia codziennego, przemoc domowa i sinusoida uczuć to kwintesencja życia młodych bohaterów.


„Sand to książka o miłości, wrażliwości i zagubieniu. Bohaterowie to młodzi ludzie wkraczający w świat dorosłości. Kompletnie pogubieni, niezrozumiani, poranieni wewnętrznie. W całej tej otoczce przedziera się motyw big-beatowy, fascynacja literaturą i psychologiczna gra rozterek. W tym wszystkim widzimy adekwatnie dobrane do sytuacji cytaty z filmów czy piosenek, których fascynację objawiają postaci z książki. Ewelina Trojanowska umiejętnie zaciekawiła czytelnika, wciągając go w grę młodocianych przeżyć i głęboko osadzonej emocjonalności.

 

 
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Novae Res.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska