Demon z Exmouth – recenzja „Karmazynowego brzegu”

 

To miała być pozornie prosta sprawa. Agent Pendergast i jego podopieczna Constance mieli jedynie odnaleźć złodzieja drogocennych win. Jednak sprawa zaczyna się komplikować, gdy znajdują zamurowany szkielet. Poza tym okazuje się, że to nie jedyna tajemnica miasteczka Exmouth. Bagna ukazują kolejne ciała. Czy to tylko przypadek? Czy może ktoś próbuje ukryć swoją zbrodnię?

„Karmazynowy brzeg” Douglasa Prestona i Lincolna Childa to kolejny tom opowiadający o agencie FBI Aloysiusie Pendergaście, który rozwiązuje zagadki kryminalne. Często towarzyszą mu przy tym jego podopieczna Constance oraz bodyguard sił specjalnych Proctor. Agent wraz z nimi zagłębia się w kolejne sprawy i próbuje dojść do logicznego rozwiązania, dzięki któremu wskaże zbrodniarzy.

 

 

Pendergast jest nazywany przez współczesnych Sherlockiem Holmesem. I nie bez powodu. Gdy zagłębiamy się w książkę, odkrywamy, że agent ma równie przenikliwy umysł, charakterystyczny strój i swój specjalny dar, dzięki któremu z łatwością odtwarza przebieg wydarzeń. Jednak w przeciwieństwie do Sherlocka jak na razie nie wpadł w żadne uzależnienia. Constance pełni niemal funkcję Watsona, który był przyjacielem słynnego detektywa. Jednak kobieta nie spisuje historii swojego opiekuna, a nawet jest w stanie wyruszać na własne śledztwa.

 

Jeśli chodzi o fabułę, to ona również nasuwa na myśl znane dzieła Conana Doyle’a. Dla fanów jego twórczości nie pozostanie niezauważone podobieństwo do kilku z opowiadań angielskiego pisarza. Sam Pendergast dostrzega, że jego śledztwo przypomina sprawę Psa z Baskerville. Są bagna, ginie jedzenie i kolejne osoby. Jeszcze brakuje tylko upiornego psa. Jednak i z tym autorzy dobrze sobie poradzą.

 

Książka „Karmazynowy brzeg” została napisana świetnym stylem, który wciąga już od pierwszych stron. Może i zaczyna się spokojne, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Gdy akcja się rozwinie, to aż do ostatnich stron trzyma w napięciu. Trudno jest się od niej oderwać. Na jaw wychodzą kolejne dowody, a gdy wydaje się, że sprawa została zakończona, pojawia się kolejna zbrodnia, która wciąga nas w dalszy ciąg historii.

 

Jest to ciekawe połączenie thrillera z kryminałem oraz częściowo z horrorem. Dzięki temu otrzymujemy niezwykłą opowieść, którą pragniemy poznać od początku do końca.

 

Początkowo nie spodobało mi się to, jak Constance wyruszyła na samotne śledztwo. Jednak potem okazało się, że zostało to dobrze przemyślane przez autorów i zapoczątkowało ciekawy ciąg wydarzeń, co wynagrodziło poprzednie odczucia.

 

Niezwykłą rzeczą było też to, że autorzy z łatwością utrzymują nas w pozorach, a jak wiadomo one często mylą. Podczas lektury wiele spraw nabiera nowych barw. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak na początku się wydało i nie zawsze można być pewnym tego, co jest prawdą, a co nie.

 

Wspaniałe w tej książce jest to, że można ją czytać w oderwaniu od poprzednich części i nie czuć, że coś nas ominęło. Chociaż pewnie w poprzednich tomach wiele spraw zostało wyjaśnionych i rzuciłoby to dodatkowe światło na tę lekturę. Jednak nie jest to konieczne, by zrozumieć ten tom.

 

Jeśli chodzi o zakończenie, to pozostawia niedosyt, po którym nie da się nie sięgnąć po kolejny tom, by dowiedzieć się, co dalej działo się z agentem i jego podopieczną.

 

 

„Karmazynowy brzeg” Douglasa Prestona i Lincolna Childa to wspaniałe połączenie gatunków utrzymujących ciągłe napięcie, przez które chce się zagłębiać w dalszą historię. Nie zabraknie tutaj zagadki dla fanów kryminałów czy elementów grozy idealnych dla wielbicieli horrorów. Jeśli ktoś przepada za historiami o Sherlocku Holmesie, to na pewno odnajdzie się również w tej opowieści.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Agora za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska