Oceany, co robić aby je chronić?

19/07/2019

 

Świadomość ludzi i chęć ochrony środowiska znacznie wzrosły w ostatnich latach. Mimo to każdego roku do mórz i oceanów trafia ponad 8 ton plastiku, który stanowi ogromne zagrożenie dla morskich stworzeń i naszej planety. Co możemy zrobić, aby to zmienić? Jak „pomóc” oceanom? Oto kilka rad.

Ogranicz plastikowe jednorazowe opakowania

Według wyliczeń naukowców, jeżeli nic się nie zmieni, to do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż stworzeń morskich. Ciężko oszacować ile zwierząt rocznie umiera właśnie przez plastik. Zaplątują się w foliowe woreczki, duszą przez reklamówki, dławią słomkami. Sporo zwierząt morskich zjada plastikowe odpady. Chyba łatwo się domyślić jakie ma to konsekwencje.
Plastikowych opakowań, butelek, woreczków, słomek itp. w oceanach nie brakuje. Ludzie używają ich na plażach, bo jest to wygodne i lekkie. Pakują jedzenie i inne potrzebne rzeczy w plastikowe opakowania, a później je wyrzucą, nie musząc brać do domu. Niestety, zamiast do śmietnika te odpady trafiają w dużej części do wody. Zamiast plastikowych słomek, można użyć papierowych – te znacznie szybciej się rozkładają i nie są aż tak szkodliwe, a najlepiej nie używać słomek w ogóle. W końcu nie są aż tak niezbędne. Jednorazowe opakowania łatwo można zastąpić tymi wielokrotnego użytku, a zamiast pakować rzeczy w reklamówki – weźcie plecaki czy torby! Ograniczenie używania plastikowych rzeczy nie powinno dotyczyć tylko do pobytu na plaży. Na zakupy bierz torby ekologiczne, włókna. Zamiast kupować wodę w butelkach, lepiej zaopatrzyć się w specjalny dzbanek filtrujący. Im większą będziemy mieć świadomość zagrożenia jakie powoduje plastik, tym mniej będzie się go produkować.

 

 Fotografia:YouTube/It's Okay To Be Smart


Zobacz także:Butelka do filtrowania wody kranowej. Test i opinie o butelce Dafi
 

Filtry UV – bezpieczne dla skóry, niebezpieczne dla rafy

Filtry UV zawarte w kremach przyczyniają się do blednięcia rafy koralowej, trwale niszczą jej DNA. W następstwie podlega ona deformacjom i zaczyna obumierać, a także nie jest w stanie się reprodukować. Za to wszystko odpowiedzialne są związki chemiczne zawarte w kremach, które absorbują promienie UV: oksybenzon i oktinoksat. Wiele miejsc już teraz zostało objętych zakazem używania kremów, w których skład wchodzą te związki chemiczne. Nie wolno ich stosować w Meksyku, Belize, na wyspie Bonaire, a także na Hawajach i Republice Palau. Podobny zakaz niedługo obowiązywać będzie również na Bermudach. Według danych od National Center for Coastal Ocean każdego roku rafy koralowe „zalewa” aż 14 tys. ton kremów przeciwsłonecznych. Według badań największe ich stężenie dotyczy miejsc szczególnie obleganych przez turystów. W pobliżu Wysp Dziewiczych stężenie aż 23 razy przekracza minimalną dawkę uznawaną za toksyczną dla rafy.
Ochrona skóry przed słońcem również jest bardzo ważna, dlatego nie wpadajmy w paranoję. Kremy stosować trzeba, tylko należy wiedzieć jakie. Najbezpieczniejsze, zarówno dla naszej skóry jak i rafy, są kremy mineralne. Obecnie na rynku można znaleźć tradycyjne kremy przeciwsłoneczne, które nie zawierają oksybenzonu i oktinoksatu. Zanim kupicie krem, sprawdźcie jego skład. Ochronicie i własną skórę, i rafę koralową.

 

 Fotografia:pexels.com


Zwiększ świadomość swoich znajomych

Obecnie co chwilę widzimy nowe kampanie społeczne, które starają się uświadomić ludziom skalę problemu. Gdy je widzisz, udostępnij. Być może ktoś z twoich znajomych nie miał o tym pojęcia, przeoczył to w nawale obowiązków. Wybierasz się na wakacje ze znajomymi? Porozmawiaj z nimi, że niektóre kremy są niebezpieczne dla rafy koralowej. Doradź czym mogą je zastąpić. Zwiększanie świadomości wśród ludzi to nasz wspólny obowiązek. Kampanie społeczne dotyczące wszelkich tematów mają ważny przekaz, ktoś je starannie przygotował, stworzył. Z naszej strony wystarczy, że udostępnimy. Docenimy czyjąś pracę, a tym samym pomożemy naszej planecie. 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska