Pupil z padaczką. Jak dbać o zwierzę z epilepsją?

21/08/2019

 

Widoku pupila, który dostał ataku padaczki, nie da się zapomnieć. Zwierze pada na ziemię, jego małe ciało całe drży, ślini się i traci kontakt z rzeczywistością, a przede wszystkim strasznie cierpi. Padaczka u zwierząt nie jest niczym nadzwyczajnym, takich przypadków jest dużo.
 


Opieka weterynaryjna

Gdy tylko zobaczymy niepokojące objawy, trzeba natychmiast zgłosić się do weterynarza. Padaczka, sama nie przejdzie. Trzeba wykonać wiele badań, ustalić przyczynę ataków (jeśli to możliwe) i dobrać odpowiednie dla naszego pupila leki. Większość przypadków padaczki u zwierząt się nie leczy. Szczególnie gdy ataki mają „łagodny” przebieg i pojawiają się bardzo rzadko raz na kilka miesięcy. Leki przeciwpadaczkowe nie są obojętne dla organizmu. Mniejszą szkodę wyrządzą rzadko występujące ataki niż codzienne przyjmowanie tych leków. Jednak zdarzają się przypadki, gdy pupil ma częste, a nawet bardzo częste ataki padaczki. W tym przypadku leczenie jest konieczne. Taki zwierzak po serii badań dostaje odpowiednie leki i zazwyczaj przyjmuje je do końca życia. Przy czym stale pozostaje pod opieką weterynarza i co jakiś czas musi być poddawany badaniom kontrolnym.

 

Fotografia:pexels.com 

 

Zobacz także: Chroń zwierzęta latem

 

Moment ataku jak się zachować?

W przypadku gdy mamy do czynienia z pierwszym atakiem. Właściciel powinien nagrać moment ataku na swoim telefonie, by później pokazać weterynarzowi. Zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo trudne emocjonalnie, ale taki film, może znacznie przyspieszyć diagnostykę i szybciej pomóc zwierzęciu. Gdy to nie jest już pierwszy atak i masz już udokumentowany ten moment, postępowanie działania się zmienia. Gdy widzimy, że atak się rozpoczyna, musimy przytrzymać zwierzaka, by nie zrobił sobie krzywdy. Podczas silnych ataków, zwierze z dużą siłą może uderzać głową o podłogę itp. Dlatego lepiej jest, gdy właściciel panuje nad sytuacją i trzyma swojego podopiecznego do czasu, aż atak ustąpi. Z czasem, gdy ataki pojawiają się często, nauczycie się rozpoznawać moment, w którym mają nadejść. Zwierzęta na chwilę przed atakiem czują, że jest coś nie tak. Garnie się do właściciela lub chowa się w kąt. Wszystko zależy od charakteru naszego pupila. Skrupulatna obserwacja pomoże ci rozpoznać ten moment.

 

Zobacz także: Cyrk – tak, ale bez zwierząt!
 

Słuchaj weterynarza a nie internetu

Każdy atak padaczki w mniejszym lub większym stopniu uszkadza układ neurologiczny zwierzęcia. Dlatego trzeba w miarę szybko rozpocząć diagnostykę i leczenie zwierzaka. Weterynarz najlepiej wie jakie badania należy wykonać czy jakie leki podać. Nie sugerujcie się tym, że pies znajomej w takiej sytuacji miał wykonane inne badania niż te, które zostały zlecone twojemu. Istnieje wiele rodzai i przyczyn padaczki, dlatego każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. W internecie na różnych forach można znaleźć masę informacji i opinii osób, których zwierzęta zostały dotknięte tą chorobą. Jednak nimi również nie ma co się sugerować. Tylko osoba, która zajmuje się leczeniem Twojego zwierzęcia, widziała je na własne oczy, dokładnie zbadała, może udzielić ci rzetelnych informacji.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska