Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) - recenzja filmu

02/03/2020

 

Słyszeliście kiedyś o glinie, Ptaszynce, Psychopatce i Mafijnej Księżniczce? Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) to pokręcona historia przedstawiona przez samą Harley… w taki sposób, jak tylko Harley może ją opowiedzieć. 

Kiedy najbardziej narcystyczny nikczemnik Gotham, Roman Sionis, i jego gorliwa prawa ręka, Zsasz, stawiają sobie za cel młodą dziewczynę o imieniu Cass, miasto zostaje wywrócone do góry nogami w celu jej odnalezienia. Ścieżki Harley, Łowczyni, Czarnego Kanarka, i Renee Montoya przecinają się. Nieprawdopodobna czwórka zostaje pozbawiona wyboru: musi połączyć siły, aby pokonać Romana.

 

Zobacz także: Premiery kinowe w lutym – zapowiedzi filmowe

 

Harley Quinn jest kobietą „zdradzoną” nie tyle przez osobę Jokera, ile przez system miasta Gotham. Zdradzona przez sam brak równowagi, na której się opierała. W filmie „Joker” Todda Phillipsa istniała desperacja, którą psychologowie mogą technicznie określić jako „psychotyczną, szaloną… desperacja generowana przez „zwariowany” system”. Joker stał się archetypem i nośnikiem tej społecznej („delirycznej”) rewolucji, która ma zostać zrealizowana. W przypadku Harley Queen, z drugiej strony, nie jest to system, który powoduje udrękę i rozpacz, ale raczej ciąg wyrządzonych i poniesionych krzywd.

 

Zobacz także: Joker - co tak naprawdę chce nam przekazać film?

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Także w „Birds of Prey” przesłanie można odczytać w kluczu politycznym. Mamy do czynienia z „bohaterkami”, które walczą i zmagają się z „machismo”. Kobiety, które dosłownie biją mężczyzn. Kobiety, które obalają system „męski” w imię nowej kobiecej tożsamości. Historia Harley Quinn jest opowieścią niekończącej się zemsty. Była ona lekarzem zawodowym, zakochała się w jednym ze swoich pacjentów tylko po to, by zostać wciągnięta w rozpaczliwy, szalony stan. Inne bohaterki również mają za sobą historię nadużyć i dlatego razem „rzucają wyzwanie” męskiemu i fallocentrycznemu wzorowi. Ten model jest symbolicznie reprezentowany przez złego Romana Sionisa, aka „Black Mask” (Ewan McGregor).

 

Zobacz także: Gotham City Sirens – najgroźniejsze przestępczynie z Gotham City

 

Źródło: www.pinterest.com

 

Punktem „bardziej psychologicznym”, który byłby warty przeanalizowania, jest koncepcja żałoby po zakończeniu związku. Specyficznie, Harley Quinn nie „opłakuje” końca chorej relacji z Jokerem, ponieważ „działa”, nie dając sobie szansy poczuć tego końca. Symboliczna jest scena, w której Margot Robbie niszczy miejsce, w którym obiecała Jokerowi wieczną miłość. Koniec związku to nie tylko kres czegoś, ale także przetworzenie tego końca. Główna bohaterka, zamiast metabolizować, podejmuje działania. Symbolicznie ucieka i walczy ze wszystkimi ludźmi, którym wyrządziła jakąś krzywdę. Teraz nie ma już immunitetu (nie jest dziewczyną Jokera), więc przeszłość chce ją ujrzeć martwą. Lecz ona walczy i ucieka. Taka Margot Robbie, w połowie drogi między Bridget Jones (wspaniała scena, w której ogląda telewizję z młodą dziewczyną i je popcorn), a Wonder Woman (w filmie chyba zabija ponad 100 mężczyzn). I w tym byciu między zranioną osobą a kobietą, która nie potrzebuje uczuć, jest coś w rodzaju psychologicznej szachownicy. Niestety, emocji nie należy unikać ani z nimi walczyć, lecz je przeżyć.

 

Jest to film akcji, który przywodzi na myśl bojowników sagi „Fast and Furious”, w której nie ma wiele refleksji, tylko kule i ciosy. Wszystko to opiera się na „fantasmagorycznej” Margot Robbie i jej krystalicznym talencie. Oglądając film, można odnieść wrażenie, że udaje jej się zmienić niezliczoną ilość wyrazów twarzy. Ekranizacja zasługuje na to, by ją obejrzeć i spodoba się miłośnikom gatunku. W sumie to warto zobaczyć dla samej tematyki walki kobiet.

 

Źródło: www.pinterest.com

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska