Psy domowe. Jakie rasy wybrać do mieszkania w bloku?

08/06/2018

 

Wybierając psa do mieszkania w bloku, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Bardzo dużo psów nie nadaje się do trzymania w zamkniętych pomieszczeniach, potrzebują ruchu i świeżego powietrza. Jednak istnieją rasy, które doskonale radzą sobie w mieście, a życie w małym mieszkaniu nie jest dla nich utrapieniem.

Mops

Fotografia: pixabay.com

 

Mopsy to prawdziwi domatorzy. Dla tych psów liczy się głównie pełna miska i kanapa. Jak każde czworonogi lubią spacery, ale niedługie. Ze względu na ich budowę ciała szybko się męczą. Dodatkowym atutem tej rasy jest fakt, że nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, mają krótką i gładką sierść, której nie trzeba czesać. Mops ma przyjazne usposobienie, dlatego nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Ten pies będzie również idealnym towarzyszem dla seniorów.

 

Rosyjski toy 

Fotografia: pixabay.com

 

Maleńki piesek, którego waga nie przekracza 3 kg. Rosyjski toy ze względu na swoje rozmiary może mieszkać w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. To psy bardzo towarzyskie i lubiące spędzać czas ze swoim właścicielem, najchętniej by się z nim nie rozstawały. Psy tej rasy są bardzo energiczne i wesołe, ale szybko się męczą. Zwykły spacer na smyczy to dla nich spory wysiłek, dlatego nadają się do mieszkania w bloku.

Zobacz także: Rasy psów dla dzieci. Te czworonogi będą bezpieczne dla twojej pociechy

 

Yorkshire terrier 

Fotografia: pixabay.com

 

To chyba najpopularniejszy pies w mieście. York może mieszkać wszędzie, będzie równie szczęśliwy w domu z ogrodem jak i w małej kawalerce, ponieważ jego zapotrzebowanie na ruch jest umiarkowane – spacery wystarczą, ten pies nie musi się „wybiegać”. Ta rasa jest polecana rodzinom z małymi dziećmi, jednak podczas zabawy trzeba uważać. To kruche i delikatne zwierzęta, łatwo je zranić i zrobić im krzywdę. Pielęgnacja yorka nie jest trudna, wystarczy systematyczne czesanie i kilka kąpieli w roku.

 

Buldog  francuski

Fotografia: pixabay.com

 

Buldog francuski czyli typowy psi „leniwiec”. Ta rasa nie lubi się męczyć, buldogi francuskie wolą sobie spokojnie poleżeć na kanapie i obserwować otoczenie. Nie lubią też długich spacerów. Niejednokrotnie gdy już nie mają siły iść dalej, kładą się na ziemi i czekają aż właściciel zaniesie je do domu. Nie są też zbyt skłonne do zabaw, nawet z innymi psami. Wolą stać spokojnie obok swojego właściciela niż ganiać za piłką. Dużą zaletą tej rasy jest jej wesoły charakter. Ten pies na pewno przysporzy wam wiele powodów do uśmiechu. Ponadto buldogi szybko przyzwyczają się do zmiennych warunków życiowych. 

 

Chihuaua

Fotografia: pixabay.com

 

Wesoła, energiczna rasa, która uwielbia się bawić. Niestety zapał tych psów nie przejawia się w spacerach. W zasadzie wystarczy im krótkie wyjście, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i powrót do domu. Mimo że pieski tej rasy są malutkie, mogą sprawiać problemy. Często bywają hałaśliwe i dużo szczekają. Ponadto trzeba na nie bardzo uważać, łatwo zrobić im krzywdę. W okresie zimy i mrozów właściciel musi zapewnić psu ubranko, gdyż szybko marznie i wychładza się.

Zobacz także: Najpopularniejsze mity o psach

 

Dog z Bordeaux 

Fotografia: pixabay.com

 

Pies do bloku wcale nie musi być mały, a Dog z Bordeaux doskonale to potwierdza. Psy tej rasy nie wymagają dużej dawki ruchu, ale jeden dłuższy spacer (minimum godzinny) w ciągu doby jest konieczny. W zamkniętych pomieszczeniach nie sprawiają problemów, lubią spokojnie odpoczywać, a najchętniej to ciągle by leżały. Dog z Bordeaux to pies niezwykle towarzyski, źle znosi samotność. Najbardziej szczęśliwy jest u boku swojego właściciela. Przez swoje rozmiary nie nadaje się do maleńkich mieszkań. Łagodny i cierpliwy w stosunku do dzieci, dlatego jest świetnym wyborem dla osób z małymi dziećmi.

 

Pekińczyk 

Fotografia: pixabay.com

 

To psy niezależne i z silnym charakterem. Bieganie i ruch zdecydowanie nie są ich ulubioną rozrywką. Ta rasa szybko się męczy, spacery też wolą krótsze, jednak częstsze. Pieski te są ciężkie w tresurze i mogą sprawiać problemy, są uparte i zawzięte, ale na śmierć zakochane w swoim właścicielu. Nieprawdą jest, że nie nadają się do rodzin z dziećmi. Wręcz przeciwnie. Pekińczyki rozumieją, że dzieci są delikatniejsze i trzeba postępować z nimi inaczej niż z dorosłymi. W stosunku do dzieci swojego właściciela są cierpliwe i starają się je chronić. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie lubią obcych osób w tym również dzieci. W zasadzie pekińczyk toleruje i lubi tylko osoby z którymi mieszka. Jak w przypadku psa każdej rasy zabawy dzieci z pupilem powinny odbywać się pod opieką dorosłych.

 

Bulterier 

Fotografia: pixabay.com

 

Rasa niewymagająca ruchu ani specjalnej pielęgnacji. Bardzo często spotykamy te psy w polskich blokach. Jednak zanim zdecydujecie się na zakup Bulteriera musicie pamiętać, że te psy wymagają szkolenia i konsekwentnej socjalizacji już od szczenięcia. Bywają agresywne w towarzystwie innych psów, dlatego nie poleca się ich osobom, które mają już jakiegoś psa. W stosunku do ludzi są spokojne i opanowane. Przez ich wybuchowy temperament nie są polecane osobom z małymi dziećmi.

 Zobacz także: Najbardziej agresywne rasy psów

 

West highland white terier

Fotografia: pixabay.com

 

Energiczny, wesoły i żwawy psiak. West teriery są idealnymi kandydatami do mieszkania w bloku, jednak trzeba zapewnić im sporą dawkę ruchu. Mimo swoich małych rozmiarów te psy uwielbiają biegać i uprawiać sporty. Ich cudowny charakter i łagodne usposobienie sprawiają, że są idealnymi psami dla rodzin z dziećmi. Ten pies jest pewny siebie i odważny. Bardzo kocha swoich właścicieli i jest im oddany. Szybko się uczy i chętnie wykonuje najróżniejsze komendy.

 

Szpic minaturowy

Fotografia: pixabay.com

 

Kolejny mały, ale ruchliwy psiak w naszym zestawieniu. Szpice są bardzo energiczne i wesołe. Ich zapotrzebowanie na ruch jest niewielkie, kilka krótkich spacerów w ciągu doby w zupełności im wystarczy. Uwielbiają zabawy z właścicielem. Świetnie dogadują się również z innymi zwierzętami. Bywają uparte, dlatego wymagają wczesnego szkolenia. Ponadto te pieski potrzebują systematycznej pielęgnacji swojej gęstej i bujnej sierści, więc jeśli nie macie czasu na codzienne czesanie lepiej wybierzcie inną rasę.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska