Krem z dyni z pomidorami i ostrą papryką

 

Za oknem szaro i zimno. Pada deszcz, a tobie nosa nie chce się wystawiać z domu. Obowiązki na to nie pozwalają, a ty tęsknisz za piękną polską jesienią, słoneczną i pełną różnokolorowych liści. Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest przygotowanie na obiad pożywnej, rozgrzewającej zupy. Oczywiście z najbardziej jesiennego produktu, czyli dyni.

Podstawą do przyrządzenia kremu z dyni jest dobry bulion. Co mam na myśli, pisząc dobry? Oczywiście taki, który gotowany jest przez kilka godzin na mięsie z dodatkiem warzyw. Żadne tam kostki rosołowe, ani szybkie wywary warzywne. Dobry rosół jest podstawą większości zup.

 

Dlaczego dodaję pomidory do kremu z dyni? Otóż dlatego, że dynia sama w sobie jest stosunkowo mdła. Ja natomiast lubię wyraziste zupy. Stąd dodatek pomidorów i przede wszystkim mojego tajnego składnika – ostrej papryki.

 

Składniki:

Bulion – o przepis podpytaj najlepiej mamę lub babcię, już one wiedzą, jak przyrządzić prawdziwy, polski rosół
Jedna mała dynia
Passata pomidorowa
Przyprawy: słodka i ostra papryka, oraz kurkuma

 

Sposób przygotowania:

Dynię obierz i pokrój w kostkę. Bulion zagotuj i dodaj do niego pokrojoną dynię. Gotuj do tego momentu, aż warzywo zmięknie. Potem odstaw zupę na jakiś czas, żeby przestygła. Gdy tak się stanie, zblenduj dynię z bulionem i z powrotem postaw na gaz. Podgrzej i dolej passatę. Dosyp przyprawy. Z niczym nie przesadź. Kurkuma ma tylko dodać złocistego koloru, za dużo jej sprawi, że krem będzie cierpki. Za dużo papryki słodkiej da za mocny wędzony smak, a ostrej – sam sobie dopowiedz. Całość zagotuj.

Krem doskonale smakuje w połączeniu z koperkiem oraz grzankami.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska