„Przemowy niezapomniane” – Shaun Usher [RECENZJA]

 

Słowa. Czasami uznajemy je za mniej ważne niż czyny, ale słowa mają ogromną moc. Rozbawiają, pocieszają, dają nadzieję i oddają emocje. „Przemowy niezapomniane” to zbiór słów, które mogłyby zmienić bieg historii, a na pewno pokrzepić niejedno serce.

Shaun Usher to pisarz i bloger znany ze stron z niezapomnianymi słowami, listami i przemowami. Wyszukuje nieznane „perełki” znanych osób i postaci. Jego działalność spotkała się z szerokim i ciepłym odbiorem, ludzie coraz chętniej czytają listy czy przemowy, a nierzadko dzięki temu zaczynają tworzyć własne. Letters Live to również inicjatywa autora, a polega ona na odczytywaniu wybitnych listów przez znanych artystów. Wydarzenie organizowane jest w różnych miejscach na świecie, mniej więcej raz na miesiąc. Autor wydał trzy książki, również w Polsce – dwutomowe „Listy niezapomniane” z ponad dwustoma wybitnymi listami oraz „Przemowy niezapomniane”, które miałam przyjemność przeczytać.

 

„Przemowy niezapomniane”, czyli słowa, które zostały wygłoszone, spisane (albo odwrotnie) i utkwiły w pamięci słuchaczom. Słowa, które rozbawiają i rozluźniają, a inne, które dają do myślenia i przerażają momentami. Ale przerażają, motywując tym samym do zmiany. Każdej przemowie towarzyszą okoliczności, w jakich zostały wygłoszone, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć ich sens. Jeśli chodzi o postaci, to mamy tutaj same znane osobistości – od artystów, przez naukowców po nawet postać z filmu.

W książce nie ma żadnego schematu przygotowanych mów, tematyki, określonych zasad. Nie są ułożone chronologicznie, nie ma kolejności nazwisk ani tytułów. Najstarsza przemowa sięga czasów jeszcze przed naszą erą, a wygłosił ją sam Sokrates na kilka godzin przed swoją śmiercią. Najmłodsza to spisane wystąpienie we wzruszającym oświadczeniu Jurka Owsiaka po pogrzebie prezydenta Pawła Adamowicza w ubiegłym roku, skierowanym do samego zmarłego.

 

Do „Listów…” jeszcze nie zaglądałam, czego żałuję. „Przemowy…” są moim pierwszym spotkaniem z autorem i jego działalnością. Muszę przyznać, że bardzo mnie zaskoczył, oczywiście pozytywnie. Niektóre przemowy mnie nie porwały, inne z kolei czytałam kilkukrotnie. Do moich ulubionych należą słowa królowej Elżbiety II, które nigdy nie zostały wypowiedziane, a napisano je na wypadek III wojny światowej, niezapomniana przemowa papieża Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki papieskiej do Ojczyzny, a także oświadczenie Jurka Owsiaka o tym, że jednak nie rezygnuje z Fundacji WOŚP. Jednak bliższe mi są słowa ludzi, których w pewnym sensie znam, i które podziwiam. Dlatego mogłabym tu też dołączyć przemowę Meghan Markle o równości kobiet na konferencji ONZ. Wcześniej znałam ją z tego, że jest żoną księcia Harrego i była aktorką (nie, nie oglądałam „W garniturach”), natomiast po tej przemowie spojrzałam na nią w zupełnie inny sposób.

 

Cóż mogę innego powiedzieć, jak to, że polecam tę książkę tym, którzy lubią tego typu publikacje? To fantastyczny zbiór, który jest bardzo wygodny, bo można czytać po kolei lub losowo, przeczytać wszystko od deski do deski, albo tylko to, co nas zainteresowało. Do tego, oczywiście, zdjęcia i ciekawostki. Warto, warto i jeszcze raz – warto!

 

Dziękujemy Wydawnictwu SQN za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska