Świąteczne DIY, czyli proste prezenty na Boże Narodzenie

 

Zbliżają się święta. Będzie to czas, kiedy spotkamy się z rodziną, siądziemy przy wspólnym stole, połamiemy się opłatkiem, zaśpiewamy kolędy i wręczymy sobie te same, kupione na promocji prezenty.  Jednak może w tym roku sprezentujemy bliskim coś, co sami dla nich przygotujemy?

Co roku przed świętami tłumy udają się do sklepów, galerii handlowych, by skompletować zestaw prezentów dla każdego członka rodziny, przyjaciela, sąsiadki, psa i kota. Dlatego byście mogli uniknąć w tym roku długich kolejek, chcieliśmy pokazać Wam, jak wykonać kilka drobiazgów bez ruszania się z domowego zacisza.

 

Zakładki do książek

Każdy zna kogoś, kto nie wychyla nosa zza książek i wydaje się całe życie spędzać z oczami utkwionymi w tekście. Taka osoba na pewno ucieszy się z własnoręcznie wykonanej zakładki. Do jej wykonania nie potrzeba wiele. Wystarczą kolorowe kartki, przezroczysta folia samoprzylepna, nożyczki, klej i wszystko, co podsunie nam wyobraźnia.

 

Najprostszym sposobem jest wycięcie prostokąta i wymyślne ozdobienie to. Mogą to być kwiaty na łące, rozgwieżdżone niebo czy staw pełen ryb. Następnie pokrywamy zakładkę z obu stron folią samoprzylepną, po czym odcinamy wystające fragmenty. I gotowe. Nasze dzieło może już służyć molowi książkowemu.

 

 

 Źródło: pexels.com

 

Bransoletki

Nad tym tematem można by się długo rozwodzić. Tyle, ile świat liczy osób, tyle jest możliwych pomysłów i konfiguracji. Na pewno przydadzą się nam włóczki, koraliki, wstążki i wszystko, co chcielibyśmy dodać do naszych bransoletek. Możemy zapleść je niczym warkocz, nawlekając co jakiś czas koralik. Możemy wykorzystać bardziej skomplikowane metody, by stworzyć niemal arcydzieła sztuki. Możemy też po prostu na wstążce umieścić piękną zawieszkę, a po obu jej stronach koraliki lub inne ozdoby, zostawiając jedynie miejsce na zawiązanie na nadgarstku.

 

 Źródło: pexels.com

 

Ozdoby z masy solnej

Wśród różnych pomysłów nie może zabraknąć masy solnej. Proporcje są proste: szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody. Wszystko to łączymy i ugniatamy do uzyskania jednolitej, gładkiej masy.

 

Teraz możemy przygotować swój upominek np. aniołka, którego powiesimy na choince, oryginalny świecznik, czy nawet figurki. Później wystarczy odstawić nasze dzieło do wyschnięcia lub upiec w piekarniku przy otwartych drzwiczkach w 60-70 stopniach, aż do wysuszenia. Na koniec pozostaje nam jedynie pomalować upominek.

 

Źródło: pixabay.com

 

Świeczki

Pewnie w każdym domu znajdą się stare czy połamane świeczki, kawałki wosku, które leżą niewykorzystane, więc czas dać im drugie życie. Będziemy potrzebowali puszkę (np. po groszku czy oliwkach), słoiczek (najlepiej mały), garnek z wodą, patyczek, knot oraz wosk lub parafinę. Dodatkowo możemy użyć kolorowych kredek świecowych, by zmienić kolor naszej świeczki.

 

Zaczynamy od włożenia puszki do garnka z ciepłą wodą (powinno jej być tyle, by puszka stała stabilnie), a następnie wkładamy do niej wosk lub parafinę i roztapiamy. W tym momencie możemy dodać również trochę oskrobanej kredki dla nadania świeczce innego koloru.

W międzyczasie przywiązujemy knot do patyczka, który kładziemy na słoiku. Knot powinien dotykać dna.

 

Gdy mamy roztopiony wosk, wlewamy go partiami do słoika. Najlepiej jest nalać 1-2 cm, odczekać aż stężeje i dopiero wtedy powtarzać czynność do momentu wypełnienia słoiczka. Potem odstawiamy świeczkę do wystygnięcia.

 

Słoik możemy dodatkowo ozdobić według własnych upodobań.

 

 Źródło: pixabay.com

 

String art

Jest to opcja dla bardziej cierpliwych i wytrwałych osób. Z pozoru prosta sztuka w praktyce okazuje się nieco bardziej skomplikowana. Potrzebne nam będą: deseczka, duża ilość gwoździ, młotek, różnokolorowe nici lub włóczki oraz wydrukowany wcześniej szablon, którym może być zarówno napis, jak i obrazek (np. gwiazda betlejemska).

 

Zaczynamy od tego, że na deseczce kładziemy nasz wzór i wbijamy gwoździe na krawędziach napisu czy obrazka. Gdy skończymy, pozbywamy się kartki z szablonem – nie będzie nam już potrzebna – i bierzemy się za nici lub włóczki. Zawiązujemy je ciasno na pierwszym z gwoździ, a potem owijamy wokół następnego. Od naszej wyobraźni zależy jaką technikę zawijania wykorzystamy.

Jest to czasochłonna praca, ale efekty i uśmiech na twarzy najbliższej osoby na pewno są warte poświęconego wysiłku.

 

 

Inne propozycje

Jest jeszcze wiele rzeczy, które możemy sami wykonać. Jeśli szydełko nam niestraszne, możemy spróbować zrobić na nim bransoletkę czy brelok do kluczy. Jeśli miano cukiernika przylgnęło do nas niemal od urodzenia, możemy upiec ciasteczka czy pierniczki i pięknie je ozdobić. Jeśli nie rozstajemy się z aparatem, możemy stworzyć kolaż ze zdjęciami album pełen wspaniałych wspomnień albo jedno ze zrobionych zdjęć ozdobić wykonaną domowym sposobem ramką.

 

W robieniu własnoręcznych prezentów ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Możemy stworzyć wiele wspaniałych rzeczy, wykorzystując materiały, które mamy w domu. Będziemy musieli spędzić na tym trochę czasu, ale pewnie każdy, komu podarujemy taki prezent, będzie prze szczęśliwy.

 

Jednak w wirze przygotowań do świąt, pieczeniu ciast i pakowaniu prezentów nie zapomnijmy o tym, Kto jest w nich najważniejszy.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska