Wielka powtórka przed maturą, czyli kanały na YouTube, które pomogą Ci w nauce – humaniści

 

Matura tuż tuż. Za trzy miesiące o tej porze będzie (prawie) po wszystkim. Na tej ostatniej prostej warto wziąć się ostro za naukę, a jako starsi koledzy chętnie Wam pomożemy. Przedstawiamy kanały na YouTube, które pomogą Wam w powtórce materiału. Na pierwszy rzut – humany.

Pamiętajcie, że żaden z tych kanałów nie nauczy Was wszystkiego, co powinniście wiedzieć. Traktujcie to jako powtórkę i uzupełnienie wiedzy, nie zastępujcie podręczników youtubem. Zajrzyjcie tam w przerwie w nauce, by poznać inne spojrzenie, nierzadko humorystyczne.

 

Mówiąc inaczej

Poprawność językowa to podstawa. Przede wszystkim w piśmie, ale w mowie również. Sympatyczna Paulina w każdym odcinku na swoim kanale uczy jak poprawnie posługiwać się naszym ojczystym językiem, jakich błędów nie popełniać i na co zwracać szczególną uwagę. Będziecie zdziwieni jak wiele niepoprawnych form językowych funkcjonuje w codziennej mowie, ale dzięki Paulinie Mikule pozbędziecie się ich ze swojego języka.

 

Szczególnie polecamy poniższe odcinki „Mówiąc inaczej”:

Jak się przygotować do matury ustnej z polskiego. Mówiąc Inaczej dla maturzystów, odc. 1

Jak się przygotować do matury ustnej z polskiego. Mówiąc Inaczej dla maturzystów, odsłona 2

Jak zmniejszyć stres przed egzaminami. Mówiąc Inaczej (nie tylko) dla maturzystów, odc. 3

Ożeż Ty! Znów ta ortografia?! Mówiąc Inaczej, odc. 51

Interpunkcja  cz. 2, czyli kilka prostych zasad. ;) Mówiąc Inaczej, odc. 66

„Nie wiem, czy mam gruby tyłek...”, czyli rzecz o interpunkcji, cz. 1. Mówiąc Inaczej, odc. 65

 

Mietczyński vel. Masochista vel. Profesor Niczego

Przyznajmy sobie szczerze – wyglądem to on nie wzbudzi zaufania Waszych mam. ;) Językiem – też raczej nie. Ale to, w jaki sposób Miecio opowiada o lekturach, spodoba się każdemu z Was. Na początku recenzował filmy, teraz nie porzucił tego całkowicie, ale głównie skupił się na literaturze, z którą uczniowie zmagają się w szkole. Miecio nie szczędzi przekleństw, mówi bardzo potocznym i dosadnym językiem, ale trzeba mu przyznać, że doskonale dogadałby się z nastolatkami. Dzięki temu, w jaki sposób opowiada o nudnych szkolnych lekturach, zapamiętasz najważniejsze fakty z książek i nieco uporządkujesz sobie fabułę. Ale pamiętaj – nie zastępuj sobie filmikami lektury, bo Twoja polonistka na pewno nie podwyższy Ci oceny. ;)

 

Filmiki, które warto obejrzeć:

Lekcje Niczego – „Jak  interpretować wiersze?”

Lekcje Niczego – EPOKI | Mietczyński

WSZYSTKIE STRESZCZENIA p. Niczego | Mietczyński

Lekcja Niczego #28 Rozprawka

 

Zobacz także: Największa zmora polonistek, czyli „Wykłady Profesora Niczego”

 

lekturek.pl

Teraz już na poważnie. Na kanale lekturek.pl znajdziesz w szczegółowy i konkretny sposób opracowane i streszczone lektury szkolne, wiersze i inne teksty kultury oraz informacje o pisarzach. Wszystko to jest w ciekawy sposób zobrazowane. Jest to solidna dawka podstawowej wiedzy, którą warto posiąść.

 

https://www.youtube.com/watch?v=s9xHbvwG1jY

 

Wiedza z wami

Moim zdaniem to obowiązkowy kanał do obejrzenia od pierwszego do ostatniego odcinka. Prowadzącą kanał jest nauczycielka egzaminująca na maturze, dlatego swoje porady nie bierze „z sufita”, a każda z nich może się przydać. Na kanale „Wiedza z wami” znajdziecie nie tylko opracowania lektur, ale też praktyczne porady, np. jak pisać rozprawkę czy jak zinterpretować wiersz. Wszystko z dozą naukowego języka, ale przecież nauka to nie tylko zabawa.

 

Sprawdźcie najciekawsze filmiki i przekonajcie się, że warto zajrzeć na ten kanał:

132. Co warto dodatkowo przeczytać do matury?

134. Motywy literackie na maturę. Literatura wojny i okupacji

138. Co na maturze musisz wiedzieć o poezji współczesnej?

150. Matura ustna z polskiego. Rady i odpowiedzi na pytania. Fragment wykładu z Warszawy.

151. Rozprawka maturalna krok po kroku. Matura z polskiego.

 

Starczy tego polskiego. Przecież nauki humanistyczne to również historia i wos. Jakie kanały warto obejrzeć zdającym te przedmioty?

 

Historia bez cenzury

„Program zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego oglądania… chociaż pewnie będziesz żałować” – taki wstęp czeka nas w każdym odcinku. Jak wiadomo, najlepiej wchodzi do głowy wiedza przekazywana potocznie, zatem i nudna historia może się okazać całkiem ciekawa, jeśli się ją w odpowiedni sposób przedstawi. Na „Historia bez cenzury” znajdziesz omówienia najciekawszych historycznych wątków, biografie historycznych „celebrytów” i wiele, wiele więcej. Wojtek Drewniak – prowadzący kanał – opowiada w sposób bardzo ciekawy, zawsze jest ubrany stosownie do omawianego wątki, a w tle nierzadko rozgrywają się analogiczne scenki.

 

Te biografie warto poznać:

Romantyczny kozak – Adam Mickiewicz. Historia Bez Cenzury

Dupek na Wawelu – Juliusz Słowacki. Historia Bez Cenzury

JP100%  Józef Patriota. Historia bez cenzury.

 

 

 

AleHistoria

Interesujesz się historią? Chcesz dowiedzieć się rzeczy, których nie opowie Ci nauczycielka w szkole, bo szkoda czasu, bo program, bo coś tam? Zajrzyj na kanał „AleHistoria”. Znajdziesz tam dziesiątki ciekawostek historycznych, które być może Cię zainspirują, a może kompletnie nie przydadzą, ale i tak warto się tego dowiedzieć. Na przykład jak żyła władza w PRL-u, kto wymyślił rzut karny w piłce nożnej czy jak starożytni Rzymianie myli zęby.

 

Niestety nikt nie wpadł jeszcze na pomysł, by poprowadzić kanał na YouTube dotyczący wiedzy o społeczeństwie. Jedyne, co udało mi się dla Was znaleźć to seria „Kwadrans do matury”, nagrana w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Odcinków jest zaledwie 13, ale dowiesz się m.in. o partiach i systemach partyjnych czy zasadach państwa demokratycznego.

 

A do powtórki zasadniczej wiedzy ze świata polecamy nieśmiertelny program Matura to bzdura. Jest to program, w którym prowadzący zadają pytania przechodniom z wszelakich dziedzin. Poziom wiedzy niektórych jest czasem nie do skomentowania, ale można wiele rzeczy sobie przypomnieć, a nawet się dowiedzieć.

 

Za tydzień na DailyVibes poznasz kanały na YouTube dla „ścisłowców”, a za dwa – dla „językowców”.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska