Jak dobrać pielęgnację do rodzaju włosów? Poradnik i szybki test!

31/10/2018

 

Próbowałaś wszelkich możliwych sposobów pielęgnacyjnych, ale twoje włosy nadal nie wyglądają dobrze? Innowacyjne maski, odżywki ani domowe przepisy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Być może szkopuł tkwi w tym, że nie dobierasz odpowiednich kosmetyków do twojego rodzaju włosów. Przeczytaj tekst i odpowiedz na kilka pytań, by dowiedzieć się o co chodzi!

Porowatość włosów – co to jest?

Najważniejszą sprawą jest określenie tak zwanej porowatości włosów. Od niej zależy rodzaj pielęgnacji, którą powinnaś zastosować. Włosy być one nisko-, średnio- lub wysokoporowate. Jednak czym w gruncie rzeczy jest porowatość? To tak naprawdę sposób, w jaki układają się łuski włosa.

Kiedy łuski są zwarte i gładkie, można mówić o niskoporowatości. Kiedy zaś łuski lekko rozchylają się, można mówić o porowatości średniej. Jak zapewne się domyślasz, przy najbardziej rozchylonych i zniszczonych łuskach, werdykt jest jasny – to wysokoporowate włosy.

Fotografia: pixabay.com

 

Test na porowatość włosów

Jeśli nie jesteś pewna, jaki posiadasz rodzaj włosów, wystarczy, że teraz odpowiesz na kilka prostych pytań:

Czy masz problem z ułożeniem wymarzonej fryzury i musisz użyć mnóstwo spinek i wsuwek, by spiąć włosy?

Czy masz trudność z namoczeniem włosów?

Czy twoje włosy długo schną?

Czy podczas koloryzacji włosów farba nie chce „złapać”, a po farbowaniu kolor utrzymuje się krótko?

Czy umycie samym szamponem wystarcza, by wyglądały bardzo dobrze?

Czy łatwo je obciążyć tłustą odżywką lub olejkiem?

Czy szybko rozczesujesz swoje włosy?

Fotografia: pixabay.com

 

Niskoporowate włosy – pielęgnacja

Jeśli w większości odpowiedziałaś twierdząco na postawione pytania, jesteś szczęśliwą posiadaczką niskoporowatych włosów. W takim wypadku nie trzeba o nie intensywnie dbać. Wystarczy je umyć, dodać odrobinę odżywki (lub nawet i nie – to zależy od indywidualnych preferencji), wysuszyć oraz rozczesać. Raz na jakiś czas warto jedynie poświęcić chwilę czasu na peeling skóry głowy i/lub nałożenie olejku bądź maski do włosów. W przypadku włosów niskoporowatych świetnie sprawdzi się na przykład nierafinowany olej kokosowy.

 

Zobacz także: Olej nie tylko do smażenia. Poznaj właściwości olejków do włosów

 

A co z włosami średnioporowatymi?

Jeśli jednak nie do końca zgadzasz się z postawionymi pytaniami, być może masz włosy średnioporowate. To w gruncie rzeczy mieszanka niskoporowatych oraz wysokoporowatych włosów. I tak naprawdę są najłatwiejsze w pielęgnacji. Zazwyczaj dobrze się układają, choć czasem lubią się zbuntować – wtedy się puszą lub elektryzują. Generalnie potrzebują kosmetyków, które dobrze je odżywią, ale nie obciążą (szczególnie dzieje się u nasady). W takim wypadku świetnie sprawdzą się produkty z dodatkiem protein (na przykład keratyny).

Fotografia: pixabay.com

 

Włosy wysokoporowate – jak dbać?

Mimo to nadal twierdzisz, że to nie ten rodzaj włosów? W takim razie najprawdopodobniej jesteś „wysokoporowatką”. Taki rodzaj jest totalnym przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Choć łatwo je „ujarzmić”, cechują się wysokim stopniem zniszczenia. Włos, który jest wysokoporowaty, będzie nierówny (to łatwo wyczuć pod palcami). Ponadto, fryzura szybko się puszy i przypomina siano. Wysokoporowaty włos choć w ekspresowym tempie nabiera wilgoci, to równie szybko ją oddaje. W dużej mierze wysokoporowatość jest wynikiem wcześniejszych działań – nieprawidłowe obcinanie, agresywne farbowanie oraz nieodpowiednie obchodzenie się z włosami. W takim przypadku należy do swojej dotychczasowej pielęgnacji włączyć emolienty (na przykład oleje), a odżywkę lub maskę nakładać nie tylko po, ale i przed zasadniczym myciem. Włosy wysokoporowate dobrze reagują również na kwaśne płukanki, które domykają łuski. Jeśli suszysz włosy, staraj się robić to jak najrzadziej lub używaj chłodnego nawiewu. Gdy nie możesz obejść się bez prostownicy/lokówki, to używaj odpowiednich kosmetyków ochronnych.

 

Wiadomo, że najlepiej kondycję włosów określi trycholog, ale kilka wskazówek zawsze się przyda. A więc… jaki masz rodzaj włosów?

 

 Zobacz także: Proste triki na zdrowe i piękne włosy

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska