Poród naturalny vs cesarskie cięcie. Wady i zalety

06/09/2018

 

Poród siłami natury, jak i cesarskie cięcie, mają swoje wady i zalety. Oba rodzaje porodów mogą przebiegać różnie i zakończyć się wieloma komplikacjami. Który z nich jest lepszy? Ciężko ocenić, bo tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji.

Zalety porodu naturalnego
 

Fotografia: pixabay.com 


Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań, kobiety powinny rodzić naturalnie. Takie rozwiązanie jest lepsze zarówno dla niej, jak i dla dziecka. Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą jest fakt, że jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, a dziecko urodzi się zdrowe, kobieta może być nierozłączna z noworodkiem i praktycznie sama się nim opiekować. Już po kilku godzinach od porodu, może wstawać z łóżka, chodzić, swobodnie zajmować się dzieckiem. W niektórych krajach, takich jak np. Wielka Brytania, kobiety po porodzie naturalnym jeszcze tego samego dnia wychodzą z dzieckiem ze szpitala. Według statystyk, kobiety, które rodziły naturalnie, rzadziej mają problemy z laktacją i depresją poporodową. Poród siłami natury ma też spore znaczenie dla osób aktywnych fizycznie. Powrót do pełnej sprawności zajmuje wtedy tylko 6 tygodni, czyli okres połogu, w przypadku cesarskiego cięcia trwa to dużo dłużej.
 

Zobacz także: Kalkulator ciąży – ciąża tydzień po tygodniu
 

Wady porodu naturalnego
 

Fotografia: pixabay.com 


Jak wszystko, poród naturalny też ma wady. Po pierwsze ból. Poród naturalny jest bolesny, podczas cesarskiego cięcia kobieta jest znieczulona. Oczywiście jest możliwość podania znieczulenia podczas porodu naturalnego, jednak można to zrobić, dopiero gdy szyjka macicy będzie odpowiednio przygotowana i osiągnie 3-4 cm rozwarcia. Wcześniej żaden lekarz nie poda znieczulenia, a w przypadku wolno postępującego porodu osiągniecie 4 cm rozwarcia, może trwać wiele godzin. Kolejną wadą porodu naturalnego, jest to, że nie da się przewidzieć, ile taki poród będzie trwał. Może trwać kilka godzin, ale równie dobrze kilkanaście. Im dłuższy poród, tym większe zmęczenie i wycieńczenie organizmu zarówno matki, jak i dziecka,

Zalety cesarskiego cięcia

 

Fotografia: pixabay.com 


Cesarskie cięcie ratuje życie dzieciom, które nie miałyby szans urodzić się naturalnie. Istnieje wiele powodów, przez które matki nie mogą rodzić w sposób naturalny. Czasami zdarza się, że podczas porodu naturalnego, dojdzie do komplikacji i, by ratować życie dziecka, trzeba wykonać cesarskie cięcie. Fakt, że można w ten sposób uratować dziecko, jest najważniejszą zaletą tego zabiegu. Jednak powinien być wykonywany tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Oprócz tego, kobiety często w zaletach cesarskiego cięcia wymieniają np. możliwość dokładnego zaplanowania daty porodu, a tym samym przygotowanie się do niego. Poród naturalny rozpoczyna się niespodziewanie, nie da się przewidzieć, kiedy i w jakich okolicznościach to się stanie. Ten fakt niewiedzy i niepewności powoduje sporo stresu, dlatego przyszłe mamy tak bardzo cenią sobie umawiane zabiegi cesarskiego cięcia. Kolejną zaletą jest brak lęku o ból. Kobiety mają pewność, że podczas porodu nie będą odczuwały bólu. I faktycznie jest to prawdą. Przy porodzie przez cesarskie cięcie nie ma konieczności wykonywania zabiegu nacięcia krocza. Niestety przy większości porodów naturalnych, taki zabieg jest wykonywany. Zdarza się, że przyszłe mamy bardziej boją się właśnie tego zabiegu, niż samego porodu.
 

Zobacz także: Karmienie piersią vs mleko modyfikowane


Wady cesarskiego cięcia
 

Fotografia:pixabay.com 


Najbardziej istotną wadą tej formy porodu, jest właśnie ból. Nie ten podczas porodu, bo w czasie zabiegu kobieta nie czuje nic. Ból przychodzi później i bywa naprawdę silny. Niejednokrotnie słyszymy opinię, że ból w okresie poporodowym po cesarskim cięciu jest gorszy niż ból podczas porodu naturalnego. Dlatego mylne jest twierdzenie, że cesarskie cięcie to sposób na uniknięcie bólu. Dodatkowo po takim zabiegu, kobieta nie jest w stanie samodzielnie zajmować się dzieckiem. Zazwyczaj pierwszą dobę, dziecko spędza pod opieką pielęgniarek i położnych, a z matką ma kontakt tylko w czasie karmienia, lub gdy przyjdzie ktoś z rodziny w odwiedziny. Ponadto, po cesarskim cięciu, kobiety spędzają dużo więcej czasu w szpitalu. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, kobieta i dziecko wychodzą ze szpitala po ok. 5-6 dniach.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska