"Popiół i czerwień": bo każdy koszmar zaczyna się niewinnie

 

W obliczu zaistniałej sytuacji wielu z nas doświadcza uczucia wyobcowania i niepewności odnośnie tego co przyniesie jutrzejszy dzień. Jedna z najbardziej popularnych książek koreańskiej autorki Pyun Hye-Young dobitnie pokazuje naszą bezradność właśnie w takich okolicznościach.

Spróbujcie proszę choć na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie centrum niewielkiego miasta. Zapewne wtedy waszym oczom ukaże się uroczy rynek z wąskimi uliczkami, pośród którego wielu ludzi delektuje się świeżym powietrzem spacerując, bądź kontemplując piękno dnia zza szyby maleńkiej kawiarni. Gdzie niegdzie można nawet pojawiają się fragmenty zieleni,a niewielkie kwiaty  dumnie rozwijają swoje płatki, jakby prosząc o dodatkową dawkę promieni słonecznych.

A teraz wyobraźcie sobie to samo miejsce, tylko z kilkoma zmianami. Świeżość powietrza zdecydowanie nie zachęca do tego by nim oddychać, pożółkły pył utrudnia widoczność czegokolwiek zza szyb już dawno opustoszałej kawiarni, jedynymi spacerowiczami uliczek okazują się szczury, którym kierunek podążania wyznaczają śmieci. I jeszcze więcej śmieci.

 

Bezimienny bohater książki jest niestety uczestnikiem drugiej wersji rzeczywistości. w chwili rozpoczęcia akcji  pamięta poprzedniej nocy, ale wie jedno – spędzi tutaj sporo czasu. Z przejęcia nie zauważa nawet ostrzeżeń o kwarantannie wokół, o zagrażającej życiu pandemii niezidentyfikowanego wciąż wirusa. Zagubiony, nieobeznany z nowym otoczeniem, wnika w świat nieustającej mgły dezynfekującej, smrodu śmieci, pożółkłego pyłu osiadającego na wszystkim co napotka oraz nieznanych mu ludzi.. Pragnie by wszystko to okazało się jedynie snem. Szybko jednak rzeczywistość okaże się koszmarem, z którego nie będzie dane mu się obudzić.

 

Pyun Hye-Young, podobnie jak w przypadku swej późniejszej publikacji "Dół, " nie oszczędza swojego bohatera, nadając mu znamiona legendarnego Józefa K przemykającego, uciekającego, chowającego się w kanałach w nadziei na ocalenie pośród chmar robactwa i szczurów. Jednocześnie musi walczyć z tym co my sami znamy obecnie. Z poczuciem osamotnienia, osaczenia nieustającym zagrożeniem.A wszystko pod płaszczykiem serii absurdalnych  zdarzeń.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska