Pomysł na wyjątkowy wystrój wnętrz. Las zamknięty w szkle – jak go zrobić?

 

Zapach lasu to jeden z najbardziej pożądanych i lubianych zapachów, jednak sztuczny aromat nie da nam takich samych odczuć jak natura. Co więc zrobić? Jest na to proste, a zarazem bardzo efektowne rozwiązanie – las zamknięty w szkle.

Wraz z nadejściem wiosny porządkujemy domy, chowamy do szaf zimowe, grube swetry i łapczywie poszukujemy słońca oraz zieleni. Nie każdy ma możliwość wybrania się na spacer do tętniącego życiem lasu, kiedy tylko sobie zamarzy. Dla miłośników natury, osób ceniących sobie jej bliskość i pragnących mieć las na wyciągnięcie ręki powstała oryginalna i ciekawa dekoracja roślinna. Każdy może stworzyć sobie skrawek lasu we własnym domu. Podpowiadamy jak to zrobić.

 

Zobacz także: Aranżacja wnętrz. Te proste triki odmienią Twoje mieszkanie

 

Na czym to polega?

Zanim przejdziemy do tego, jak wykonać tę ozdobę, warto wspomnieć, czym ona tak naprawdę jest. To nic innego jak miniatura prawdziwego lasu. Wygląda i zachowuje się bardzo podobnie tylko jest znacznie od niego mniejszy. Dzieje się to dlatego, że za sprawą zamknięcia roślin w szkle, rozwijają się one w zamkniętym ekosystemie. Stają się niemal samowystarczalne, a z zewnątrz pobierają jedynie światło niezbędne do procesu fotosyntezy.

 Fotografia: pixaby.com

 

Wykonanie lasu w szkle

Do przygotowania tej ozdoby potrzebujemy dużego szklanego słoja z przykrywką lub jakiegokolwiek innego wazonu. Jaki będzie jego kształt, to już zależy od nas i od naszej wizji artystycznej. Ważne, żeby było to naczynie przezroczyste, dzięki czemu będzie przepuszczało światło. Kolejnym krokiem przed przystąpieniem do właściwego etapu powinien być dobór roślin. Należy kierować się ich wymaganiami, powinny być takie same. Poza tym, w szklanej dekoracji nie przetrwają rośliny sucholubne i występujące na ubogich glebach, np. wrzosy – wysoki poziom wilgoci im zaszkodzi. Ważne też, aby nie rosły zbyt szybko, bo wtedy nasze szkło przestanie im wystarczać.

 

Zobacz także: Dodatki do mieszkania z Pepco do 30 zł, które wzbogacą każde wnętrze

 

Las w szkle krok po kroku

Najpierw dno wysypujemy żwirkiem, a na to dajemy warstwę aktywnego węgla, który usprawni filtrowanie wody w naszej miniaturce. Taki produkt możemy kupić w aptece. Następnie wsypujemy nieco większą warstwę ziemi, do której wsadzamy sadzonki. Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, to nie ma większych wytycznych, dlatego możemy użyć po prostu uniwersalnej. Na końcu zajmujemy się wykończeniem i upiększaniem. Do lasu w szkle wkładamy mech, kamyczki, fragmenty kory drzew czy niewielkie szyszki, które sprawią, że będzie jeszcze bardziej podobny do oryginalnego. Co więcej, ponieważ jest to dekoracja ściśle nawiązująca to przyrody, warto zadbać o dodatkowe naturalne składniki. Można na przykład przyozdobić słój sznurkiem, bądź też ustawić go na plastrze drewna albo wykorzystać taki plaster jako przykrycie. Oczywiście gotowe kompozycje można nabyć w sklepach i kwiaciarniach, ale stworzenie własnego lasu dostarcza wiele satysfakcji.

Zobacz także: Recenzja fotoobrazu Saal Digital Polska

 

Pielęgnacja domowego ekosystemu

Las zamknięty w szkle nie potrzebuje wody i powietrza z zewnątrz, a więc nie jest wymagający. Aby zapewnić mu piękny wygląd, musimy jednak stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim, jeśli na naczyniu osadzi się sporo kropel wody, należy od czasu do czasu przetrzeć jego ścianki lub zostawić otwarte na kilka godzin, aby je przewietrzyć. Jest to istotne dla roślin, gdyż zbytnia wilgoć może się przyczynić do ich gnicia. W odwrotnym przypadku, gdy poziom wilgoci będzie malał, można wlać trochę wody, jednak nie powinno się to dziać zbyt często, bo las sam powinien korygować jej poziom. Generalnie nie powinno się zbyt często zmieniać położenia miniatury lasu i wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 Fotografia: Agnieszka Tyburcza

 

Zobacz także: Dlaczego warto mieć swój własny ogródek?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska