15 polskich hitów z lat 90.

 

 Polskie nastolatki w latach dziewięćdziesiątych kochały się w chłopakach z amerykańskich boysbandów, przede wszystkim w Backstreet Boys. Jednak również w Polsce pojawiło się wiele charakterystycznych zespołów oraz utworów, które możemy przypisać do tamtego okresu. Lata dziewięćdziesiąte w Polsce to bowiem nowości zarówno wśród wokalistów, jak i muzyce tworzonej przez znanych już rodzimych twórców. 

Po zapoznaniu się z polską muzyką, koniecznie sprawdźcie zagraniczne utwory z lat dziewięćdziesiątych. Polecam także kawałki z lat osiemdziesiątych, siedemdziesiątych i sześćdziesiątych.

 

1. Myslovitz – „Długość dźwięku samotności” (1999)

Zespół Myslovitz swoje pierwsze kroki na dużej scenie muzycznej stawiał w latach dziewięćdziesiątych. Artur Rojek ze swoim hipnotyzującym głosem potrafił wprowadzić w stan melancholii każdego.

 

2. Varius Manx – „Orła cień” (1996)

Najpopularniejszy utwór zespołu, choć nie wiem czy w tym przypadku można o tym mówić, bo każdy ich utwór z tamtych czasów jest hitem. „Orła cień” przeciętnemu Polakowi kojarzy się jednak bardzo dobrze, a fanom kina oczywiście z Rybą z „Killera”.

 

3. Mafia & Andrzej Piaseczny – „W imię deszczu” (1996)

Jedna z najpiękniejszych polskich piosenek o miłości. Mało kto pamięta, jak swoją karierę rozpoczynał popularny Piasek. Obecnie juror w „The Voice of Poland”, wówczas śpiewał z zespołem Mafia i stawiał swoje pierwsze kroki w telewizji jako długowłosy bohater serialu „Złotopolscy”.

 

4. Paweł Kukiz & Piersi – „Całuj mnie” (1997)

Młodsze pokolenie pewnie teraz zrobi wielkie oczy. Ależ owszem, ten pan z telewizji, co czasami występuje w Sejmie, jest wokalistą, a ci od „Bałkanicy” już dawno nagrywali i to kawał dobrej muzyki.

 

5. Stachursky – „Zostańmy razem” (1998)

Szczerze, nie znam bardziej weselnego utworu niż ten. Na każdym przyjęciu z okazji ślubu musi lecieć chociaż jeden raz.

 

6. Bajm – „Ta sama chwila” (1993)

Niezastąpiona Beata Kozidrak z zespołem. Jeden z ich najbardziej popularnych utworów sięga właśnie lat dziewięćdziesiątych.

 

7. Perfect – „Kołysanka dla nieznajomej” (1994)

A to drugi najpiękniejszy utwór o miłości. Takich piosenek obecnie brakuje na polskim rynku muzycznym.

 

8. Just 5 – „Kolorowe sny”

Polski boysband. Na dobrą sprawę chyba jeden jedyny, który zyskał taką popularność. Coś na wzór właśnie Backstreet Boys, choć trochę nieudolnie. Warto jednak docenić starania i to, jak wielką popularnością zespół cieszył się w tamtych latach.

 

9. Wilki – „Eli lama sabachtani” (1992)

Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty zespołu. Od tego momentu Robert Gawliński z zespołem cieszyli nas swoją muzyką, a każdy kolejny ich utwór stał się hitem.

 

10. O.N.A. – „Kiedy powiem sobie dość” (1996)

Czy ktoś jeszcze pamięta Agnieszkę Chylińską w tej wersji? Pyzowata twarz, szpara między zębami – no i kontrowersje, którym nawet Doda nie potrafiła dorównać. Ale za to ten głos i muzyka, jaką nagrywała z zespołem O.N.A. to miód na uszy słuchaczy, którzy dziś muszą zaspokoić się jedynie Agnieszką w popowej wersji.

 

11. Budka Suflera – „Takie tango” (1997)

Dzięki lubelskiej formacji stwierdzenie „do tanga trzeba dwojga” nabrało zupełnie innego znaczenia.

 

12. Edyta Bartosiewicz – „Jenny” (1997)

Niewielu jest artystów, którzy potrafią po prostu stanąć na scenie, wyciągnąć gitarę i zacząć śpiewać. A ona potrafi zrobić z tego show niemalże na poziomie Lady Gagi. Takie napięcie towarzyszy jej fanom podczas słuchania utworów skomponowanych przez wokalistkę.

 

13. Hey – „Teksański” (1993)

Stary dobry Hey i Katarzyna Nosowska. Aż żal, że zespół ogłosił zawieszenie kariery. Ale zostają nam stare, najlepsze kawałki.

 

14. Kaliber 44 – „Plus i minus” (1996)

Pozwolę sobie wstawić też coś z rapu, ale tylko dlatego, że czegoś takiego nigdy wcześniej ani później nie było. Autorem tekstu do piosenki był Magik, który stał się dla wielu mistrzem i autorytetem w kwestii rapu.

 

15. Ich Troje – „Prawo” (1996)

Nie wiedziałam, na co się zdecydować tego zespołu. W końcu Ich Troje właśnie wtedy rozpoczynało swą długoletnią działalność. O Michale Wiśniewskim można powiedzieć wiele, ale takiego show jak on nikt nie potrafił zrobić ani wcześniej, ani później. Najpopularniejszy kawałek zespołu „A wszystko to, bo ciebie kocham” jest z końca lat dziewięćdziesiątych. Natomiast od tej płyty, na której znalazło się „Prawo” rozpoczęła się cała kariera zespołu z czerwonowłosym wokalistą na czele. Wówczas jeszcze śpiewali z Magdą Femme. Trzeba przyznać, że tekst piosenki jest niezwykle aktualny do dziś.

 

Cała playlista polskich hitów lat 90. TUTAJ.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska