Pokrzywa – właściwości lecznicze, spożywanie

 

Mimo że nie wszyscy przepadają za pokrzywą (rosnącą zwłaszcza tam, gdzie się jej absolutnie nie spodziewamy, która przy bliższym zapoznaniu nie jest dla nas zbyt miła, bo zostawia mnóstwo nieznośnie swędzących pęcherzy), to jednak trzeba przyznać, że ma wiele właściwości leczniczych i odżywczych.

Pokrzywa – co to jest?
Najczęściej używa się pokrzywy zwyczajnej, czyli rośliny z rodziny pokrzywowatych rosnącej głównie w Europie, Azji i zarówno w Ameryce Północnej, jak i Ameryce Południowej. Używa się jej lecznictwie, kosmetyce, a nawet jako dodatku do pasz. Posiada kłująco-parzące włoski na liściach, które to zostawiają nieprzyjemne podrażnienie skóry.

 Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Czystek – właściwości lecznicze, przygotowanie, spożywanie

 

Pokrzywa – właściwości lecznicze i kosmetyczne
Pokrzywa posiada całą paletę właściwości, dzięki którym możemy ją wykorzystać w walce z m.in. z alergiami, złym cholesterolem, stanami zapalnymi, bólem, wypadającymi włosami, zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Dzięki właściwościom moczopędnym, pokrzywa jest nieocenioną pomocą w walce z kamicą nerkową, innymi chorobami układu moczowego, zapaleniami tegoż układu, z dną moczanową oraz chorobami reumatycznymi. Ponadto poleca się stosowanie pokrzywy przy przeroście prostaty. Picie herbatek czy naparów z pokrzywy wspomaga układ trawienny – ułatwia przemianę materii, wzmaga apetyt, wpływa korzystnie na pracę trzustki, wątroby oraz żołądka. Przy problemach ze stawami – gdzie odkładają się złogi moczowe w tkankach okołostawowych oraz dochodzi do wzrostu poziomu kwasu moczowego, właściwości saluretyczne pomagają wydalić jego nadmiar z organizmu. Pokrzywa jest również dobra na różne zmiany skórne, takie jak trądzik, czyraki czy ropnie. Ekstrakt z pokrzywy jest również świetną płukanką do ust. Napar natomiast sprawdzi się doskonale jako naturalna wcierka do włosów – pomaga przy łupieżu, łojotoku i wypadaniu włosów.

Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Zapraszamy na herbatę!

 

Pokrzywa – przeciwwskazania do stosowania
Od spożywania pokrzywy powinny się powstrzymać kobiety borykające się z problemami układu rodnego. Osoby po przebytych zabiegach chirurgicznych, z przewlekłymi chorobami nerek czy cukrzycą, a nawet w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie również nie powinny sięgać po pokrzywę.

 

Zobacz także: Napary ziołowe, które czynią cuda

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska