Wizja miast przyszłości, czyli „Pojutrze” Pauliny Wilk

 

Intensywny i szybki rozwój miast czasami przechodzi ludzkie pojęcie. Nawet nie wiemy kiedy powstają nowe drapacze chmur, a na ulicy jest jeszcze więcej samochodów i ludzi. Dokąd to wszystko zmierza? W swoim genialnym reportażu opisuje to Paulina Wilk.

„Pojutrze. O miastach przyszłości” głosi tytuł siódmej książki cenionej dziennikarki i doświadczonej reportażystki. Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Seul (Korea Południowa), Kampala (Uganda), Masdar (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Bombaj (Indie), Singapur (miasto-państwo), Lima (Peru), Kopenhaga (Dania), Songdo (Korea Południowa) – dziewięć wspaniałych metropolii, dziewięć wizji współczesnego miasta na różnych kontynentach. Autorka nie tylko opisuje swoje podróże czy spostrzeżenia, ale z pomocą filozoficznych koncepcji i futurystycznych wizji zadaje pytanie: jaka jest przyszłość miast? I jaka jest przyszłość człowieka w mieście?

 

 

W tej książce miasta jakby ożywają. Stają się żywym organizmem z bogatą przeszłością, intensywną teraźniejszością i imponującą przyszłością. Miasta mają to do siebie, że zderzają się w nich liczne kultury, granice międzyludzkie się zacierają, a człowiek staje się niemal anonimowy, tacy jak inni, bezbarwny. Tylko tutaj można spotkać takie skrajności jak życie miliardera w luksusie i bezdomnego przy śmietniku. I właśnie przez pryzmat życia ludzi Paulina Wilk patrzy na miasta. Tego, jak mieszkańcy postrzegają to miejsce, w którym żyją. Czy jest to alfa i omega, początek wszystkiego i do końca życia chcą tu żyć, czy wręcz przeciwnie – jest nieuniknionym przystankiem w drodze do lepszego życia?

To co „jutro” to zbyt bliski czas. Reportażystka poszukuje odpowiedzi jak będzie wyglądało „pojutrze” – za dziesięć czy dwadzieścia lat. Nadal będą się tak intensywnie rozwijać, czy kiedyś to ustanie? Jak będzie człowiek funkcjonował w mieście? Czy wybór go jako swojego miejsca na Ziemi będzie satysfakcjonującym wyborem, czy może będzie tego żałował? 

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Jest co najmniej kilka powodów. Paulina Wilk ma niezwykle plastyczny i bogaty język, dzięki czemu z zapartym tchem czyta się każdą stronę. Jej wizje, spostrzeżenia i przemyślenia oddziałują na czytelnika i wywołują podobne rozważania, a nawet poszukiwania siebie w tym wszystkim. „Pojutrze” nie jest przewodnikiem, więc nie ma tu przerysowanych cukierkowych wizji wspaniałych wakacji, a szczery i realistyczny reportaż, pozwalający poznać dane miejsce od podszewki. Bez kompromisów i bez upiększania.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki. :)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska