Podróż z dzieckiem. Porady, jak się do niej przygotować?

20/06/2018

 

Wyjazdy i podróże raczej kojarzą się pozytywnie. Czas na odpoczynek i spędzenie czasu z najbliższymi to piękna perspektywa. Jednak jeśli towarzyszem naszej podróży jest niemowlak lub małe dziecko to wcale nie jest tak kolorowo. Jak sobie z tym poradzić?

Długa podróż z dzieckiem to test wytrzymałości dla dziecka i test cierpliwości dla rodzica. Istnieje kilka sposobów, by przygotować się do takiej podróży i nie zwariować.

 

Podstawy. Niby oczywiste, ale często zapomniane

 Fotografia:pexels.com


Jeszcze przed podróżą rodzice powinni zadbać o kilka szczegółów. Po pierwsze - sprawdź dokumenty, czy aby na pewno wszystko zostało zabrane i spakowane. W natłoku obowiązków często zapominamy zabrać dowodu tożsamości czy nawet prawa jazdy. Ponadto warto dokładnie zaplanować trasę. Upewnij się, czy nie ma żadnych robót drogowych i objazdów, żeby nie stać w korkach. Jeśli jedziecie za granicę sprawdźcie, jakie obowiązują tam przepisy. W przypadku, gdy nasza trasa jest naprawdę długa, powinniśmy uwzględnić ewentualne miejsca noclegu, tak by w ostatniej chwili nie szukać jakiegoś hotelu czy motelu w okolicy. Dokładnie wybierz także czas wyjazdu. Na to nie ma reguły.  Niektóre rodziny wolą podróżować nocą, inne opuszczają dom bladym świtem, a jeszcze inne dopiero w południe pakują ostatnie walizki do bagażnika. Każdy powinien dostosować czas wyjazdu do siebie, a przede wszystkim do dzieci. Jeśli wyjedziecie wieczorem, jest duża szansa na to, ze wasze dzieci prześpią sporą część drogi, a wam podróż upłynie w ciszy i spokoju.

Wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Fotografia:pexels.com


Nikt z nas nie wytrzymałby długo w jednym miejscu, jeśli byłoby mu nie wygodnie, tym bardziej dziecko. Na długą podróż z maluchem powinniśmy wybierać najlepszej jakości foteliki samochodowe, ze względów na wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Podczas długich wyjazdów, warto robić częstsze postoje, najlepiej co 2-3 godziny. Wtedy trzeba wyjąć dziecko z samochodu i postać chwilę na świeżym powietrzu. Jeśli bierzecie ze sobą wózek, wyjdźcie na krótki spacer, nawet po parkingu. Dla dziecka to zawsze zmiana pozycji i otoczenia.
 

Zobacz także: Pies plus dziecko – rozwiązanie idealne
 

Przygotowanie na każdą ewentualność

Fotografia: pexels.com

 

Podczas długiej podróży rodzic musi być przygotowany dosłownie na wszystko. Warto mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy. Jedzenie i picie jest oczywiste, ale poza tym może przydać się komplet ubranek na zmianę np. w sytuacji, gdy maluch wyleje na siebie sok. Szkoda czasu na szukanie nowych ubrań po walizkach, lepiej mieć je przy sobie. Ulubiona zabawka dziecka w sytuacjach awaryjnych może zdziałać cuda. Nie dawaj jej dziecku od razu, tylko wtedy, gdy zacznie się nudzić i marudzić. W ten sposób, chociaż na chwilę zajmiesz jego czas. Starsze dzieci na pewno ucieszy gra na tablecie lub oglądanie ulubionej bajki. Choć elektronika w wychowaniu dzieci nie jest wskazana, akurat podczas podróży może okazać się zbawienna. Zapomnij na chwilę o twardych zasadach - kilka godzin z tabletem czy smartfonem nie zepsuje wzroku Twojemu dziecku.

Zobacz także: 15 kawałków, które musisz zabrać w daleką podróż

 

Przesadna uwaga wcale nie jest korzystna
 

Fotografia: pexels.com


Jeśli przed nami jest kilkugodzinna podróż, powinniśmy pamiętać, by nie „bawić” dzieci cały czas. One w pewnym momencie same przywykną do drogi i czymś się zajmą, być może nawet pójdą spać. Jeśli od samego początku będziemy co chwilę zagadywać dziecko i wymyślać nowe zabawy, będzie tego oczekiwało już do końca wycieczki. A z upływającymi godzinami jazdy, będzie również słabł wasz zapał do rozmów czy zabaw. Bądź czujny, uważny i troskliwy, ale nie przesadź. Czasami takie podróże bardziej stresują i martwią rodziców, niż przeszkadzają dziecku. Wiele dzieci uwielbia jeździć samochodem, wtedy się relaksują, odprężają i zasypiają, szczególnie maluszki. A starszaki wcale nie nudzą się, patrząc ciągle przez okno. Póki nie marudzą i nie domagają się waszej uwagi, to nie musicie się martwić.
 

 
Podróż z dzieckiem wcale nie musi być tragedią, najważniejsze to dobrze się do niej przygotować. Tak, by nic po drodze Was nie zaskoczyło i nie wywoływało niepotrzebnego stresu. Jeśli będziecie mieć świadomość, że zadbaliście o wszystko, co najważniejsze, sami będziecie czuć się pewniej i bezpieczniej podczas wyjazdu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska