Świąteczne klasyki muzyczne – bez tych piosenek nie odbędą się święta

 

Nie wyobrażamy sobie bez nich świąt. Towarzyszą nam wszędzie – w pracy, w domu, w świątecznych przygotowaniach. Świąteczne klasyki, które zna każdy, to nieodłączny element grudniowych dni, kiedy odliczamy czas do Bożego Narodzenia.

Dla każdego z nas pewnie klasyk będzie czym innym. Każdy słucha innej muzyki i lubi różnych wykonawców, ale w tej liście starałam się zawrzeć piosenki, których chyba nie da się nie znać, ponieważ od lat uświetniają nam świąteczną atmosferę, a teksty znamy i co roku nucimy.

 

Band Aid – Do They Know It’s Christmas?

Moja ulubiona piosenka świąteczna. Wydana w 1984 przez zespół Band Aid składający się z popularnych światowych wykonawców. Utwór miał zwrócić uwagę na głód w Etopii, a cały dochód przeznaczony na rzecz pomocy jego ofiarom. Co 10 lat inni artyści spotykają się i wydają nową wersję hitu.

 

Chris Rea – Driving Home for Christmas

Hymn wszystkich tych, którzy muszą przejechać wiele kilometrów, by spędzić święta z rodziną.

 

Zobacz także: Coraz bliżej święta, czyli 20 oznak Bożego Narodzenia

 

Dean Martin – Let It Snow!

Piosenka w oryginale nagrana została przez Woody’ego Hermana i to w 1945 roku, jednak pewnie większość zna tę wersję z 1959 roku, zaśpiewaną przez Deana Martina. Co ciekawe, utwór kojarzy nam się ze świętami, a został napisany w Hollywood po fali upałów, z prośbą o ochłodzenie.

 

Melanie Thornton – Wonderful Dream (Holidays are Coming)

Przepiękny głos nieżyjącej już Melanie Thornton to obowiązkowy punkt świąt. Na jej podstawie Anna Karwan nagrała przebój „Coraz bliżej święta” na potrzeby reklamy Coca-Coli.

 

De Su – Kto wie

Hit z 2000 roku nagrany przez polskie trio. Niestety nie ma teledysku, ale singiel znalazł się na 16. miejscu najczęściej granych piosenek w radiu.

 

John & Yoko Ono, Harlem Community Choir – Happy Xmas (War Is Over)

Piosenka miała być muzycznym protestem wobec wojny w Wietnamie w latach 70. ubiegłego wieku, ale szybko stała się świątecznym klasykiem. Utwór rozpoczyna się życzeniami do dzieci pary – Kyoko i Juliana.

 

Queen  Thank God It's Christmas

Rok 1984 obfitował w naprawdę kultowe piosenki świąteczne. Jedną z nich jest poniższa. W 2011 roku na łamach „Rolling Stone” uznano ją za 3. utwór świąteczny wszech czasów.

 

Shakin’ Stevens – Merry Christmas Everyone

Piosenka była gotowa rok przed faktycznym wydaniem (1985), jednak istniała obawa o dużą konkurencję utworu „Do They Know It’s Christmas?”. Dzięki temu, gdy już ją wydano, była najczęściej odtwarzaną piosenką w okresie Bożego Narodzenia. Teledysk nagrany został w Laponii.

 

Cliff Richard – Mistletoe and Wine

Klimatyczny utwór z 1988 roku, który pięknie opisuje to, co w świętach najważniejsze: czas dawania, ale i otrzymywania, czas zaufania, wybaczania i zapominania.

 

Zobacz także: Boże Narodzenie  kompendium świąteczne

 

Brenda Lee – Rockin Around the Christmas Tree

Piosenka pochodzi z 1958 roku, a nagrała ją zaledwie 13-letnia dziewczynka.

 

Czerwone Gitary – Jeden dzień w roku

Singiel z albumu o tym samym tytule, wydany w 1976 roku.

 

Mel Tormé – Have Yourself a Merry Little Christmas

Coverów tej piosenki jest tyle, że nie wiem, która jest najbardziej znana, ale ta została wykorzystana w filmie „Kevin sam w domu”, więc myślę, że każdy ją zna. Oryginalnie pochodzi z 1944 roku z musicalu „Spotkamy się w St. Louis” i wykonała ją Judy Garland.

 

Zobacz także: 10 najlepszych filmów świątecznych

 

Joy – The Christmas mix

Pozwolę sobie dorzucić ten klasyk od siebie, ponieważ to mix najbardziej znanych tradycyjnych utworów świątecznych i kolęd.

 

Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You

Romantyczny przebój, bez którego nie byłoby żadnej audycji radiowej. 8 lat temu Mariah Carey nagrała swój największy przebój z popularnym wówczas Justinem Bieberem, a miesiąc temu, z okazji 25-lecia utworu, wypuściła teledysk z niepublikowanymi dotąd materiałami wideo.

 

Wham! – Last Christmas

Tę piosenkę albo się kocha, albo nienawidzi. Niektórym nigdy się nie znudzi. „Last Christmas” jest prawdopodobnie najczęściej coverowaną piosenką świąteczną. Można jej nie lubić, mogła się znudzić, ale na pewno każdy przyzna, że od 35 lat jest jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą piosenką kojarzącą się ze świętami.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska