Pilates – dlaczego warto go uprawiać?

 

Pilates to jedna z tych form treningowych, którą śmiało mogą wykonywać osoby pragnące wzmocnić swoje mięśnie, czy poprawić sylwetkę ciała. Taki trening jest dla każdego  młodzieży, dzieci, dorosłych, jednak trzeba pamiętać, by robić to z głową.

Pilates – co to jest?
Pomysłodawcą był niemiecki sportowiec Josef Pilates, który  pomyślał, że dobrze byłoby stworzyć taki zestaw ćwiczeń, który wzmocniłby, uelastycznił i rozciągnął ciało, a przede wszystkim poprawił zdrowie, bo sam twórca był dosyć chorowitym dzieckiem. Pilates zawiera elementy ćwiczeń izometrycznych, baletu i jogi. Oddziałuje na mięśnie głębokie, dzięki czemu nasza sylwetka prostuje się i prezentuje dużo, dużo lepiej. Ćwiczenia pilatesowe wzmacniają mięśnie grzbietu, co pomaga odciążyć kręgosłup i dać mu chwilę wytchnienia.

 Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Joga – dlaczego warto ją uprawiać jesienią?

 

Pilates – dla kogo?
Ćwiczenia pilatesowe są nieskomplikowane, nie wymagają tak dużej kondycji i sprawności fizycznej jak inne ćwiczenia. Pilates jest dla wszystkich tych, którzy borykają się z chorobami kręgosłupa m.in. zwyrodnieniami – pomaga uśmierzyć dokuczliwy ból. Ponadto, pilates uznaje się za dobry sposób na rekonwalescencję po różnych urazach albo kontuzjach – jest spokojny, mało obciążający, uczy dobrego oddechu. Dzięki wyciszeniu organizmu nasze ciało uwalnia nadmiar stresu, dlatego czujemy się spokojniejsi i zdecydowanie bardziej odprężeni. Efekty są widoczne dosyć szybko, więc nie trzeba czekać na nie miesiącami. Co ciekawe, sam Josef Pilates przyznał, że wyleczył się z astmy i krzywicy właśnie dzięki swoim ćwiczeniom. Pilates mogą wykonywać kobiety w ciąży, osoby po różnych kontuzjach, starsze, chcące zadbać o wygląd swojego ciała, z nadwagą, a nawet sportowcy i tancerze.

Fotografia: pixabay.com

 

Pilates – dla kogo nie? 

Niestety nie zaleca się pilatesu osobom, które cierpią na osteoporozę w zaawansowanej formie, przebyły ostatnio jakieś zabiegi, złamania albo mają problemy z ciśnieniem krwi.

 

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek ćwiczenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska