Pierwszy dzień wiosny. Jak obchodzony jest w różnych zakątkach świata?

 

Wszyscy czekamy na ten moment, kiedy będziemy mogli pożegnać się z mroźną zimą i przywitać wiosnę, której nadejście jest doskonałą okazją do świętowania. W wielu krajach w ramach obchodów tego święta organizowane są festiwale i różne uroczystości. Poznajcie najciekawsze zwyczaje z różnych miejsc na świecie.

Przywitanie wiosny to niezwykle symboliczne wydarzenie. Po długim oczekiwaniu zima wreszcie się kończy i nadchodzi budząca wszystko do życia wiosna. Świat staje się piękniejszy, a nam od razu wracają chęci do życia. W Polsce najbardziej popularnym zwyczajem jest topienie Marzanny. Rytuał ten ma mocno słowiańskie korzenie, bowiem Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę oraz śmierć. Niektórzy uważali ją również za demona. Obrzęd topienia bardzo często łączony jest z obnoszeniem gaika (przyozdobionej gałęzi), a Marzanna przybiera postać słomianej, przyozdobionej kukły.

 

Szwajcaria

Tutaj tak bardzo cieszą się z nadejścia wiosny, że organizują festiwal Sechseläuten. Ma on miejsce w Zurychu w okresie pojawienia się pierwszych kwiatów. W czasie uroczystości na ogromnym stosie palony jest bałwan – Böögg. Dla większych efektów w jego głowie umieszczone są fajerwerki, które, gdy zajmie je ogień, wybuchają, owocując pięknym pokazem. Sposób, w jaki pali się bałwan, ma dla Szwajcarów istotne znaczenie. Im szybciej ogień zajmie głowę, tym lepsza będzie pogoda w ciągu najbliższych miesięcy.

 

Hiszpania

W Walencji obchodzone jest Las Fallas, czyli Święto Ognia. Wydarzenie odbywa się co roku i trwa przez kilka dni, ale główne obchody przypadają na 19 marca. Wtedy po paradzie palone są rzeźby z kartonu, wosku czy drewna, tak zwane ninots. Przedstawiają one postaci fantastyczne lub zabawne scenki z życia publicznego. Wydarzenie tradycją sięga XVI wieku. Świętowaniu towarzyszą pokazy fajerwerków.

 

Holandia

Jeśli Holandia, to na pewno mnóstwo kwiatów. Nie mogłoby być inaczej. Co roku w kwietniu Holendrzy organizują Bloemencorso Bollenstreek, czyli kwiatową paradę, która trwa 12 godzin. Uczestnicy rozpoczynają podróż w miejscowości Noordwijk, a kończą w Haarlem. Trasa liczy około 40 kilometrów. Podczas parady prezentowane są dzieła wykonane przez artystów, które są umiejscowione na platformach. Skoro to kwiatowa parada, to prace wykonane są z kwiatów, zwłaszcza tulipanów, żonkili czy hiacyntów, których na wiosnę kwitnie sporo.

 

Bośnia

W tym kraju ludzie gromadzą się na festiwalu jajecznicy Cimburijada w Zenica. Danie przygotowywane jest na ogromnych patelniach i rozdawane uczestnikom. Symbolika święta jest głęboko powiązana z główną atrakcją dnia, czyli jajkiem. Symbolizuje ono nowe życie, co jest alegorią wiosny. Tradycja ta liczy sobie już kilkaset lat.

 

Bułgaria

W tym kraju wiosnę wita się już 1 marca. Święto nosi nazwę dnia Babci Marzec, Baby Marty czy też Maretnicy. Owa baba wyobrażana jest jako starsza, zgryźliwa kobieta, która nie chce odejścia zimy. W tym dniu według tradycji Bułgarzy obdarowują się czerwono-białymi gałgankami włóczki. Ma to udobruchać Babę Martę. Mogą mieć one postać lalek, figurek, pomponów, bransoletek czy tez wstążek. Czerwień symbolizuje krew i życie, biel zaś czystość i szczęście. Martiniczki, czyli właśnie biało-czerwone podarki, trzeba nosić do momentu ujrzenia pierwszego bociana lub jaskółki. Wtedy można go zostawić pod kamieniem, powiesić na drzewie lub puścić z nurtem rzeki. Maretnica sięga tradycją 681 roku.

 

Litwa

U naszych sąsiadów obchodzi się święto Kazikuas. Swoje korzenie ma ono w pogańskich obrzędach, jednak zostało przyjęte przez Kościół. 4 marca, czyli w dniu patrona Litwy – św. Kazimierza, organizowany jest jarmark wileński, w czasie którego można nabyć prace miejscowych rzemieślników. Poza tym, odbywają się pochody, podczas których uczestnicy odgrywają scenki i grają na instrumentach. To czas obdarowywania się prezentami wykonanymi z tradycyjnych materiałów, np. gliny. Głównym symbolem święta jest bukiet zrobiony z zasuszonych kwiatów, ziół i zbóż.

 

Japonia

Wiosennym zwyczajem w Japonii jest święto Hanami. Jego kwintesencją jest podziwianie urody kwiatów, zwłaszcza wiśni, które są metaforą życia i ulotności piękna. Inny zwyczaj to tak zwane mame maki, czyli rzucanie ziarnami. Święto to przypada na 3 lutego, kiedy to odpędzane są demony. Osoby, które urodziły się w roku, któremu patronuje to samo zwierzę, co obecnie, zakładają maskę demona. Japończycy najczęściej rzucają ugotowanymi ziarnami soi, które następnie się zjada. Trzeba zjeść ich tyle, ile ma się lat, plus jedno dodatkowe za pomyślny najbliższy rok.

 

Indie

Chyba każdy słyszał o obrzędzie Holi, czyli tak zwanym festiwalu kolorów, który od pewnego czasu zagościł również u nas. Hinduskie święto organizowane jest pod koniec lutego bądź na początku marca. Dokładna data przypada na moment zrównania dnia z nocą, w miesiącu phalguna. Zabawa polega na obrzucaniu się kolorowym proszkiem i polewaniu zabarwioną wodą. Zwyczaj ten symbolizuje budzenie się przyrody do życia.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska