Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?

16/08/2018

 

Gdy staracie się o dziecko, kobiety w każdym miesiącu bacznie obserwują swój organizm. Ze wszystkich sił wypatrują pierwszych sygnałów, które mogłyby świadczyć o ciąży. Oto kilka najwcześniejszych objawów ciąży.

 

Ból brzucha

 

Ból brzucha jest częstym, bardzo wczesnym objawem ciąży. Świadczy o tym, że macica powoli się rozciąga i przygotowuje do wielkich zmian. Na samym początku ciąży te bóle brzucha bardzo przypominają boleści miesiączkowe i często też są z nimi mylone.

 

Zatrzymanie miesiączki

To jeden z pierwszych i najbardziej „pewnych” objawów. Owszem, zdarza się, że z różnych przyczyn cykl może się zmienić i miesiączka może przyjść później. Gdy spóźnia się okres, pierwsza myśl w głowie każdej kobiety to: „może to ciąża?”.

 

Zobacz także: Największe mity i przesądy o ciąży. W te przekonania nie wierzcie!

 

Nudności

 

Tak naprawdę nie ma reguły, kiedy pojawiają się pierwsze ciążowe nudności. Zazwyczaj występują już między 6. a 8. tygodniem ciąży i trwają do końca pierwszego trymestru. Jednak zdarzają się przypadki, gdy kobiety już w 4. tygodniu ciąży doświadczały tego objawy, oraz takie, którym nudności towarzyszyły do końca ciąży.

 

Zmiany apetytu

 

Wbrew pozorom bardzo często zdarza się, że kobiety na początku ciąży narzekają na brak apetytu. Część z nich traci też na wadze. Wszystko to jest spowodowane nagłymi zmianami hormonalnymi. Zdarzają się również przypadki, gdy kobiety spodziewające się dziecka już od pierwszych tygodni czuły zwiększony apetyt. Tak więc zmiany apetytu mogą sugerować, że spodziewasz się dziecka.

 

Ból piersi

 

Ból piersi jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Może się pojawić, nawet kilka dni po zapłodnieniu – przed terminem spodziewanej miesiączki. Kobiety opisują go jako napięcie w piesiach, któremu towarzyszy ból. Jego powodem są zmiany hormonalne. Często bywa także mylony z bólem, którego doświadczają kobiety przed miesiączką, dlatego bywa lekceważony.

 

Zobacz także: Kalkulator ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

 

Zmęczenie i senność

 

Ciągłe zmęczenie i wzmożona senność towarzyszy kobietom przez cały pierwszy trymestr ciąży. Organizm powoli przyzwyczaja się do zachodzących zmian i bardzo ciężko pracuje, żeby zapewnić zarówno matce, jak i dziecku, wszystko co potrzebne.

 

Zawroty głowy i omdlenia

 

Zawroty głowy w czasie ciąży są normalnym objawem, który spotyka niemal każdą ciężarną. I w tym przypadku winę za to ponoszą hormony. Z kolei z omdleniem już jest inaczej. Ten objaw dotyczy dość wąskiej grupy kobiet w ciąży. Jednak część z nich dopiero po omdleniach zorientowało się, że spodziewają się dziecka. Jeśli nigdy wcześniej nie zdarzały ci się omdlenia, nie jesteś na nic chora, ani bardzo zmęczona, omdlenie może świadczyć o ciąży.

 

Wszystkie te objawy mogą świadczyć o ciąży, ale nie muszą. Mogą również świadczyć o jakiejś poważnej chorobie lub wahaniach hormonalnych. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie zwykłego domowego testu ciążowego w aptece lub udanie się do lekarza.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska