Jak zmieniały się polskie seriale: Pierwsza Miłość

17/02/2018

 

Pierwsza miłość jest jednym z najpopularniejszych polskich seriali. Od 14 lat stale gości na ekranach naszych telewizorów. Przez ten czas sama idea jak i jej wykonanie znacznie się zmieniły. Pamiętacie jeszcze jak to było na początku?

Główna bohaterka z czasem przestała być niewinna

 

W pierwszych odcinkach ten serial skupiał się na postaci Marysi, w której rolę wciela się Aneta Zając. Młodziutka dziewczyna ze wsi przyjechała do Wrocławia, aby studiować medycynę. Zdecydowanie różniła się od swoich rówieśników. Spokojna, grzeczna, chwilami aż za grzeczna, i dobrze poukładana. Postać Marysi była kreowana na chodzącego anioła albo zakonnicę, jak kto woli. Nie spotykała się z chłopakami, nie imprezowała. W końcu jednak i ona spotkała swoją tytułową pierwszą miłość. Z Pawłem aż trzy razy próbowała wziąć ślub, za trzecim w końcu im się udało.

 

Chociaż ten związek nie przetrwał kryzysu, to zdecydowanie zmienił bohaterkę na bardziej przyjazną widzom. Bardziej normalną. Bardziej przystępną. Od tego momentu kobieta stała się niezwykle kochliwa. Nawet najwierniejsi widzowie chyba nie umieją wymienić jej wszystkich związków w odpowiedniej kolejności. Jeszcze w trakcie swojego pierwszego małżeństwa miała romans z wykładowcą Michałem Stasiakiem. Grzeczna Marysia wielce zakochana w Pawle i romans! Sama pamiętam jak bardzo mnie to wtedy zszokowało. Kolejnym ważnym mężczyzną w życiu naszej Marysi był Hubert, którego poznała w trakcie swojego pobytu w Berlinie. Ten związek również zakończył się ślubem i jak poprzedni dość szybkim rozwodem. Po bolesnym rozstaniu skutecznie pocieszał ją sąsiad Szymon, jednak akurat jego nie traktowała poważnie. Chwilę później w wyniku drobnej stłuczki poznała Aleksa, który pracował jako antyterrorysta. To był kolejny poważny związek, byli nawet zaręczeni. Rozstali się w momencie, gdy Aleks okazał się być damskim bokserem.

 

W końcu docieramy do czasów obecnych. Marysia jest żoną Michała, którego poznała dzięki swojej podopiecznej Melce. Ten związek jak poprzednie początkowo był bardzo burzliwy, lecz póki co wydaje się być idealny. Być może w końcu trafiła na mężczyznę swojego życia. Jednak po dawnej spokojnej Marysi nie zostało już śladu.

 

Liczne związki, liczne zdrady i liczne rozstania

 

Marysia z pewnością jest rekordzistką w kwestii brania ślubów i rozwodów, ale w kwestii związków jej kuzynka Kinga bije ją na głowę. Początkowo Kinga była z Arturem, był to jej pierwszy chłopak i największa miłość. Co prawda szybko się rozstali, ale Artur pozostał jej wiernym przyjacielem i co chwilę pojawiał się w jej życiu. Poza nim Kinga była również w związku z dilerem Kubą, który później przedawkował i z trzema mężczyznami, którzy ją zdradzili: z niewidomym Przemkiem, który uległ czarowi swojej okulistki, z tancerzem Adamem oraz z Filipem, który upodobał sobie dziewczynę Artura. Miała też przelotne romanse z instruktorem fitness, inżynierem budowlanym czy wspólnikiem Artura, ale ostatecznie wróciła do swojej „pierwszej miłości”. Obecnie Kinga jest żoną Artura, który swoją drogą też przyprawił jej rogi, ale jemu jedynemu wybaczyła.

 

„Ranczo” w „Pierwszej miłości”

 

Wadlewo – mała wieś, z której pochodzi Marysia, było obecne w serialu od samego początku, jednak nie w takiej formie w jakiej kojarzymy je dziś. W pierwszych odcinakach niemal cała akcja toczyła się we Wrocławiu, do Wadlewa tylko raz na jakiś czas zaglądali nasi bohaterowie. Obecnie Wadlewo jest drugim planem serialu, ciężko sobie wyobrazić odcinek bez jego zabawnych mieszkańców. Początkowo z podmiejskiej miejscowości mieliśmy jedną scenę na kilka odcinków. Pokazanych było zaledwie kilku bohaterów, w tym rodzina Marysi i rodzina sołtysa. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że „znamy” każdego mieszkańca tej wsi. A chwilami w Wadlewie dzieje się więcej niż we Wrocławiu. Producenci zapewne zdecydowali się rozbudować wiejski wątek po ogromnym sukcesie innego polskiego serialu jakim jest Ranczo. Gdy zobaczyli, że widzom podobają się takie klimaty postanowili umieścić je u siebie. Wadlewo jest kreowane na takie Wilkowyje i to widać.

 

Ogromna rotacja aktorska

 

Z grupy aktorów, których znamy od pierwszych odcinków, obecnie pozostała dosłownie garstka. Nie ma już Pawła i wielu innych bohaterów, którzy z początku podtrzymywali ten serial. Zniknęła mama Kingi, tata Marysi pojawia się raz może na 100 odcinków, albo i rzadziej. Nie ma Patryka, którego widzowie kochali. Za to producenci co jakiś czas wręcz falami uzupełniają zespół o nową ekipę, wprowadzając jednych aktorów za drugimi. Z czasem nowe twarze zaczynają być nieodłącznym elementem serialu. Teraz ciężko wyobrazić sobie serial bez Melki, Pawła czy Krystiana. W podobnym stylu wprowadzono postać lekarza Bartka, który występuje w „Pierwszej miłości” do dziś. Później nagle pojawił się Patryk, następnie jego syn. Kilka lat temu producenci umieścili w serialu rodzinę Królów, następnie ogromną grupę przyjaciół Oli i Błażeja. Sabina, Mikser i Radek pojawili się w podobnych odstępach czasu. Takich sytuacji było jeszcze wiele. Ciężko znaleźć drugi polski serial, w którym wprowadzono i zabrano aż tylu aktorów i w którym z początkowego składu, obecnie zostało tylko kilka osób.

 

Czerwień kolorem miłości, a już na pewno „Pierwszej miłości”

 

Z początku miałam wrażenie, że producenci są zakochani w mocnych barwach. Niemal każdy aktor ubrany był w jaskrawe kolory, ale nie tylko stroje bohaterów „straszyły”, pomieszczenia również. Chyba co drugi plan był czerwony. Najbardziej w pamięć zapadł mi okropny czerwony pokój Kingi. Gdy już ucieszyłam się, że kobieta się wyprowadzi i nie będę musiała patrzeć na te czerwone ściany, ona, chyba na złość widzom, wprowadziła się do równie czerwonego mieszkania. W mieszkaniu Marysi i Pawła też było czerwono. Z biegiem lat serialowe domostwa przechodziły wiele remontów, obecnie są stylowe, piękne, nowoczesne i przede wszystkim nie czerwone.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska