Pierwsza ciąża vs druga. Różnice, które mogą Cię zaskoczyć

01/09/2019

 

Druga ciąża wymaga więcej odwagi i siły niż pierwsza. Chociaż mowa o tym samym stanie, to za drugim razem przeżywamy go inaczej, nasze odczucia też się różnią. Wbrew pozorom między pierwszą a drugą ciążą bywa więcej różnic niż podobieństw.
 


Przygotuj się na większe zmęczenie

I to dużo większe. W pierwszej ciąży stawiałaś na odpoczynek, relaks i szykowanie się na poród. Wszyscy dookoła mówili Ci, że masz dużo spać i starać się wypoczywać w każdej możliwej chwili. Świat kręcił się wokół Ciebie, wszyscy starali się jak najbardziej pomóc. Byłaś najważniejszą osobą w domu. W drugiej ciąży Twoja „pozycja” taka nie będzie, najważniejsze jest starsze dziecko. I to na nim skupia się cała uwaga, zarówno Twoja, jak i reszty rodziny. O ciągłym wypoczynku też możesz zapomnieć. Teraz nie możesz sobie na to pozwolić. Masz rodzinę, dziecko i wiele obowiązków z tym związanych. Przez natłok zadań nie myślisz aż tyle o ciąży. A odpocząć kładziesz się dopiero wieczorem lub gdy pogorszy się Twoje samopoczucie. Przez to masz wrażenie, że druga ciąża wymaga większego wysiłku, bo ciągle jesteś zmęczona i brakuje Ci siły.

 

 Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Drugie dziecko – jak się na nie przygotować?


Czas dla samej siebie? Zapomnij

Jesteś w ciąży, ale wciąż pozostajesz mamą. Twój stan nie zwalnia Cię z obowiązku opieki nad pierwszym dzieckiem. Ponadto starasz się spędzać jak najwięcej czasu ze swoją pociechą, bo po porodzie nie będziesz mogła poświęcić jej aż tyle uwagi. Dlatego Twój czas na własne przyjemności na pewno się skróci. Co prawda wszystko zależy od trybu życia jaki prowadzisz, czy pracujesz, jaką pomoc do opieki nad pierwszym dzieckiem oraz to, w jakim ono jest wieku. Im większa różnica lat między pierwszym potomkiem a drugim, tym jest łatwiej.

 

 Fotografia: pexels.com


Wiesz co Cię czeka i jesteś gotowa

Podczas pierwszej ciąży nie byłaś przygotowana na to, co dzieje się z Twoim ciałem, nie rozumiałaś zmian w nim zachodzących. Czytałaś wszelkie możliwe poradniki, dokładnie wypytywałaś swojego lekarza prowadzącego i bacznie obserwowałaś co się zmienia oraz jak się z tym czujesz. Teraz już doskonale orientujesz się w tych procesach, rozumiesz zmiany jakie nadchodzą. Dokładnie znasz każdy następny etap. I nie masz wątpliwości czy objawy, jakie odczuwasz, to skutki ciąży lub choroby.

 

 Fotografia: pexels.com


Zobacz także: Największe mity i przesądy o ciąży. W te przekonania nie wierzcie!

 

Przygotowania? Zakupy? Odłożysz na później

W pierwszej ciąży od samego początku szukałaś ubranek, myślałaś o wózku, łóżeczku itd. Tym razem wszelkie przygotowania będziesz odkładać tak długo, jak to się da. Gdy pierwszy raz spodziewałaś się dziecka, dokładnie dokumentowałaś swój stan. Robiłaś zdjęcia rosnącego brzuszka, wysyłałaś zdjęcia USG do połowy rodziny. Byłaś aktywnym uczestnikiem na forum dla przyszłej mamy. Teraz nie masz już tyle zapału i tyle energii, by to wszystko robić. Co więcej, tym razem wiesz co faktycznie przyda Ci się przy noworodku, dlatego nie kupisz bezsensownych gadżetów, które reklamują sklepy. Sporo rzeczy pewnie zostało Ci po pierwszym dziecku, więc Twoje zakupy nie będą tak duże i kosztowne. W końcu ubranka na pierwsze tygodnie przeważnie są uniwersalne. Pod tym względem przygotowania na nadejście na świat drugiego dziecka są dużo łatwiejsze.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska