Pieniny – informacje turystyczne

 

Pieniny to góry zachwycające swoim pięknem o każdej porze roku. Latem przyciągają szlakami, na których można spędzić całe dnie, a zimą zachęcają do skorzystania z wyciągów narciarskich na stokach pokrytych białą pierzyną. Są malownicze, pełne niezwykłej roślinności, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej. I na pewno nie raz nas zaskoczą.

O Pieninach słów kilka

 

Pieniny są pasmem górskim w Karpatach na granicy polsko-słowackiej o korzystnym klimacie. Jesienią można natknąć się w tutejszych kotlinach na gęste mgły. Rzadko wieje halny i równie rzadko pada, bo Pieniny znajdują się w cieniu opadowym wyższych pasm górskich, z którymi sąsiadują, czyli Tatr i Beskidów. Niedługo, bo już w połowie listopada, można spodziewać się też śniegu, który powinien utrzymać się tu aż do kwietnia.

 

Całe Pieniny znajdują się w zlewni Dunajca. Poza nim są tu też takie rzeki jak: Grajcarek, Krośnica, Lipnik, Łapszanka i Niedziczanka, a także ponad 30 większych potoków i kilka źródeł z wodą mineralną. Pieniny są podzielone przez Dunajec na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe (tu znajduje się słynny i najwyższy w tych górach szczyt, Trzy Korony) i Małe Pieniny.

 Źródło: pixabay.com

 

Flora

 

Góry Pieniny mają najpiękniejszą roślinność w całej Polsce, co zawdzięczają różnorodności siedlisk i lokalnych odmian klimatu. Jest to wręcz niespotykane. Można tu znaleźć wiele reliktów trzeciorzędu i endemitów. W Pieninach rośnie aż 1000 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi połowę całej polskiej flory. Jeśli chodzi o lasy, to najbardziej charakterystyczny jest bukowo-jodłowy. Występują tu też świerki, jawory, lipy i graby. Z endemitów (czyli roślin, których nie znajdziemy nigdzie indziej) można wymienić mniszek pieniński i pszonak pieniński. Poza tym znajdziemy tu też chaber barwny, bylicę piołun czy chryzantemę Zawadzkiego.

 

Zobacz także: Góry Stołowe – informacje turystyczne

 

Fauna

 

Pod względem zwierząt Pieniny również są cudowne. Chociaż spotkamy tu te same gatunki, co w Beskidach (jak jelenie, żbiki, rysie czy wilki), to występuje tu też np. mysz małooka, na którą poza tym możemy natknąć się jedynie na Dolnym Śląsku.

Liczne nietoperze zamieszkują znajdujące się na terenie Pienin jaskinie. Ptaków jest też mnóstwo. Można wymienić ich aż 150 gatunków, w tym puchacza czy jastrzębia. Jeszcze w poprzednim wieku nad lasami latał orzeł przedni, ale dziś przeniósł się w inne rejony. Spacerując po górach w słoneczne dni, być może zauważymy wylegujące się na kamieniach żmije zygzakowate czy przemykające chyłkiem jaszczurki.

 Źródło: pixabay.com
 

Historia

 

Na terenie Pienin znaleziono wiele cennych narzędzi, których używał człowiek neandertalski, np. rogowe kliny wykorzystywane w górnictwie. Inne znalezione narzędzia i naczynia świadczą o tym, że tutejsza ludność zajmowała się też rybołówstwem. Początkowo Pieniny należały do Polski i Węgier. Według legend na tych terenach miały miejsce najazdy tatarskie, a potem góry dostały się w ręce Austriaków, by w końcu wrócić znów do Polski.

 

Ślad człowieka w Pieninach

 

Na pewno znane są zamki w Czorsztynie i Niedzicy, a także to, co pozostało po twierdzy na Górze Zamkowej. Jednak obecność człowieka na tych terenach sięga prehistorii. W Pieninach Spiskich znajduje się Jaskinia Obłazowa, gdzie znaleziono wiele śladów obecności człowieka, jak fragment paliczka człowieka neandertalskiego, kamienne narzędzia należące do górników czy nawet bumerang z ciosu mamuta.

 

Narzędzia z radiolarytu czy krzemienia znaleziono też w dzielnicy Sromowców Wyżnych, Kątach, a wiele z nich też przy ujściu Macelowego Potoku do Dunajca pod Trzema Koronami. Podobno było tu też obozowisko ludzi, którzy zajmowali się rybołówstwem czy obróbką kości i skór, a także produkowaniem broni.

 

Nie brakuje też śladów, które wskazują na to, że mieszkańcy tych terenów zajmowali się pasterstwem czy karczowaniem lasów. Na początku średniowiecza pojawiły się pierwsze grody. Jednak na dobre osadnictwo rozwinęło się dopiero w XIII wieku, gdy Bolesław Wstydliwy ufundował wybudowanie klasztoru klarysek w Starym Sączu oraz zbudował niedostępny Zamek Pieniński. Jego ruiny możemy oglądać do dziś na Zamkowej Górze.

 Źródło: pixabay.com
 

Zobacz także: Najciekawsze legendy pienińskie

 

Szlaki

 

W Pieninach można wędrować różnymi trasami, zależnie od tego, co chcemy zobaczyć. Wśród nich warto wymienić:

 

Szlak niebieski i żółty: Przełęcz Osice → Przełęcz Szopka → Trzy Korony → Zamek Pieniński → Krościenko nad Dunajcem

Szlak czerwony: Lesnické sedlo → Plašná → Sedlo Cerla → Červený Kláštor

Szlak żółty, niebieski, czerwony: Szczawnica → Palenica → Szafranówka → Leśnica → Przełom Dunajca → Szczawnica

Szlak zielony, niebieski, żółty: Schronisko PTTK Trzy Korony → Przełęcz Wyżni Łazek → Trzy Korony → Przełęcz Szopka → Wąwóz Szopczański → Schronisko PTTK Trzy Korony

 

Pieniny to malownicze szlaki, niespotykane zwierzęta i rośliny, a także zapis historii, którą warto poznać. A jesień to dobry czas na to, żeby się tutaj wybrać i zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska