Pieniński Park Narodowy — co warto o nim wiedzieć?

 

Pieniński Park Narodowy to miejsce pełne legend, ukrytych skarbów i tajemnic, które wielu próbowało odkryć. Tutaj możemy poznawać historię człowieka powoli przyzwyczajającego się do tych terenów. Zobaczymy rośliny i zwierzęta, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. To miejsce, które może nam sporo opowiedzieć.

Kilka słów historii

Chociaż historia samych Pienin sięga czasów człowieka neandertalskiego, to Park Narodowy jest zdecydowanie młodszy. Powstał dopiero w XX-leciu międzywojennym, a dokładnie w 1932 roku i od tego czasu stał się najpopularniejszym Parkiem Narodowym w Polsce. 11 lat wcześniej na tym terenie istniał rezerwat zajmujący teren wokół ruin zamku w Czorsztynie.

 

Zobacz też: Pieniny — informacje turystyczne

 

Najciekawsze atrakcje Parku

Na początek nie można nie wspomnieć o dwóch najbardziej znanych zamkach na tych terenach: w Czorsztynie i Niedzicy. W pierwszym zobaczymy ruiny średniego i górnego zamku i renesansowe baszty. Z tarasu obejrzymy panoramę gór, w tym Tatr i Pienin. Będziemy mogli też poznać historię zamku i zobaczyć lapidarium, w którym są przechowywane kamienie naturalne i kamienne fragmenty elementów architektonicznych. W Niedzicy zaś zwiedzimy muzeum, a także obejrzymy zabytkowe komnaty, pokoje z meblami i obrazami pochodzącymi z XVIII-XIX w.

 

 Źródło: pixabay.com

 

Wśród innych zabytków wartych obejrzenia można wymienić:

 

Kościół św. Marcina w Grywałdzie – drewniany kościół w stylu gotyckim, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej.

 

Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach – dawniej cerkiew w stylu józefińskim. Cennym elementem jest ikonostas (przegroda ozdobiona rzędami ikon i oddzielająca ołtarz od reszty cerkwi) z XVIII w. oraz obraz św. Jana Ewangelisty znajdujący się w prezbiterium. Ciekawostką jest to, że na strychu można spotkać jedną z największych w Polsce kolonii nietoperza podkowca małego.

 

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych – znajdziemy tu barokową ambonę oraz obrazy św. Antoniego Padewskiego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVIII w. Ten kościół też jest na szlaku architektury drewnianej.

 

Warto zobaczyć również: Klasztor w Czerwonym Klasztorze, Rezerwat Biała Woda w Jaworkach i Rezerwat Wąwóz Homole w Jaworkach. 

 

Zobacz też: Najciekawsze legendy pienińskie

 

Ceny biletów

Wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Można jednak kupić bilet na różne atrakcje. Dosyć popularne są ruiny Zamku Czorsztyn (normalny: 6 zł, ulgowy: 3 zł) Można też wybrać się na wystawę przyrodniczą w Dyrekcji Parku (wszyscy: 2 zł), zobaczyć galerię widokową na szczycie Trzech Koron lub na szczycie Sokolicy (normalny: 6 zł, ulgowy: 3 zł). Inną ciekawą atrakcją jest szlak wodny w przełomie Dunajca (normalny: 5 zł, ulgowy: 2 zł).

Bezpłatna jest za to ścieżka dendrologiczna, która znajduje się przy budynku Dyrekcji Parku. Możemy na niej zobaczyć pienińskie rośliny, jak róża wielokwiatowa czy sosna wejmutka. Poczytamy o nich, będziemy mogli je obejrzeć z bliska i ich dotknąć.

 

Źródło: pixabay.com
 

W Pienińskim Parku Narodowych jest sporo atrakcji, które można zobaczyć, legend, które trzeba usłyszeć i miejsc, do których musimy dotrzeć. Na pewno dobrze spędzimy tutaj czas.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska