Pędzle do makijażu – rodzaje, jakie wybrać, jak o nie dbać?

 

Podstawą dobrze wykonanego makijażu są przede wszystkim właściwie dobrane kosmetyki. Równie ważne są dobrej jakości pędzle. Jakie pędzle wybierać, jakie są ich rodzaje oraz jak o nie dbać? Przekonajmy się.

Tekst powstał we współpracy z Emilią Grzywacz ze studia Wizaż Emilia Grzywacz.

 

Są dwa rodzaje pędzli – z naturalnego oraz z syntetycznego włosia. Te pierwsze przeznaczone są do produktów sypkich takich jak cienie, puder, bronzery czy róże, natomiast drugie do produktów mokrych – podkładów, korektorów, eyelinerów czy pomadek. Co prawda lepsze firmy zaczęły produkować pędzle syntetyczne do produktów sypkich, ale nadal najczęściej funkcjonuje wcześniej wymieniony podział.

 

Na pędzlach nie należy oszczędzać. Tańsze pędzle zdecydowanie mogą wpłynąć na jakość makijażu, ale też praca z nimi może być utrudniona. Emilia poleca zaopatrzenie się w pędzle w hurtowniach kosmetyków, nawet jako indywidualny klient. „Szczególnie polecam sprawdzone przeze mnie marki – Hakuro oraz Hulu. Są one ze średniej półki cenowej i nigdy mnie nie zawiodły. Natomiast z wyższej półki cenowej u mnie sprawdziły się pędzle Zoewa”. Kupując lepszej jakości pędzle, mamy pewność, że starczą one na dłużej (oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji, ale o tym później) i nie zawiodą nas podczas aplikacji. Jeżeli chciałabyś zamówić pędzle np. na Aliexpress musisz wiedzieć, że te z naturalnego włosia mogą nieprzyjemnie pachnieć i lepiej już wybrać tylko te z syntetycznego włosia oraz że owe pędzle mogą znacznie szybciej zużyć się.

 

Zamawiając pędzle, zwróć również uwagę na to, do czego są przeznaczone i czy pędzle nie powtarzają się. Często są to mieszane zestawy, czyli naturalne i syntetyczne, w zależności od przeznaczenia. Pamiętaj też, że nie musisz sztywno trzymać się tego, co jest napisane w opisie pędzla, to znaczy, że jeśli wygodnie ci używać pędzla do bronzera do różu – śmiało to rób! Pędzle mają służyć tobie, a nie ty pędzlom.

 

Rodzaje pędzli – które do czego używać

 

Pędzle do podkładu

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Pędzle do korektora

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Pędzel do pudru, pędzel do konturowania, pędzel do bronzera/pędzel do różu, pędzel do rozświetlacza

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Pędzle do blendowania (rozcierania) cieni do powiek

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Pędzle płaskie do nakładania cieni do powiek

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Pędzel do eyelinera

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Pędzel do brwi (to jedyny pędzel, który trzeba dobrać do rodzaju używanego produktu, ponieważ mogą to być i mokre, i suche produkty), szczoteczka do brwi

Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

 

Dostosuj zestaw pędzli do siebie. Nie sugeruj się tym, że potencjalny pełen zestaw zawiera takie właśnie pędzle. Jeżeli kupujesz kredkę do brwi, pędzel będzie ci zbędny. To samo ze szminkami. Cenowo może ci to wyjść bardzo na korzyść, ponieważ czasami lepiej skompletować zestaw, kupując pędzle osobno, niż razem.

 

Jak dbać o pędzle?

 

Najważniejsze w przechowywaniu pędzli to to, żeby były w suchym i czystym miejscu. Często przy zakupie dostajemy specjalny pokrowiec, może to być również osobna kosmetyczka. Bardzo powszechnym sposobem jest również pojemnik, osłonka na kwiaty, a nawet słoik, ale pamiętaj, żeby pędzle były włosiem do góry. Czego nie użyjesz, będzie dobrze.

 

Przy codziennym używaniu pędzli najlepiej jest je prać minimum raz w tygodniu i nie zapominać o dezynfekcji. Tylko regularne dbanie o pędzle wyeliminuje rozwijanie się bakterii i przenoszenie ich na naszą buzię. Dezynfekujemy je preparatem do dezynfekcji rąk (np. AHD 1000 lub Skinsept) lub specjalnym preparatem do dezynfekcji pędzli, który możemy zakupić u niektórych firm kosmetycznych. Pędzel spryskujemy i przecieramy suchą chusteczką.

 

Jeśli chodzi o mycie, musimy pamiętać, żeby nie wkładać ich całych do wody. Myjemy tylko włosie, bez łączenia z trzonkiem, bo możemy rozpuścić znajdujący się w środku klej, przez co włosie zacznie wypadać. Do mycia najlepiej użyć szarego mydła, mydła antybakteryjnego (np. Protex), delikatnego szamponu dla dzieci lub płynu olejowego do kąpieli (np. olejki firmy Isana). Przy myciu wykonujemy następujące kroki:

1) Moczymy włosie w letniej wodzie

2) Na wnętrze dłoni nanosimy odrobinę preparatu

3) Czyścimy pędzel ruchami dopasowanymi do jego kształtu

4) Płuczemy, gdy powstanie piana

5) Jeżeli pędzel jest nadal brudny, powtarzamy kroki 1-4

6) Płuczemy, aż całkowicie pozbędziemy się piany

7) Delikatnie wyciskamy nadmiar wody

8) Układamy na ręczniku

 

Regularna pielęgnacja i odpowiednie użytkowanie sprawią, że pędzle będą ci służyć długo i nie będą sprawiały problemów przy robieniu makijażu.

Zdjęcie: Jana Kołodziej

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska