Park Narodowy Gór Stołowych – co warto o nim wiedzieć

 

Zamki pełne skarbów, upiorne damy zamienione w żmije, groźne bóstwa – to zaledwie kilka z legend z Gór Stołowych. Można tu też podziwiać wiele atrakcji, które natura zachowała na długie lata. Nie brakuje łatwych do pokonania szlaków czy rozległych, wartych zobaczenia rezerwatów. Czym jeszcze może nas zaskoczyć Park Narodowy Gór Stołowych?

Kilka słów historii i geografii

Park Narodowy Gór Stołowych jest położony na terenie Sudetów Środkowych przy granicy polsko-czeskiej. Chodzi tu dokładnie o południowo-zachodnią część piaskowej płyty, która wypełnia nieckę śródsudecką – znajduje się ona pomiędzy Karkonoszami a Górami Bystrzyckimi i Orlickimi. Jej czeska część jest również objęta ochroną.

Park Narodowy Gór Stołowych powstał w 1993 r. i zajmuje powierzchnię 6340 ha. Najwyższymi wzniesieniami na jego terenie są Szczeliniec Wielki i – nieco niższy – Skalniak. Ponadto w otulinie Parku znajdziemy takie uzdrowiska jak: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój. Ciekawostką jest to, że Park przecina piękna i zachwycająca o każdej porze roku Szosa Stu Zakrętów, będąca główną arterią komunikacyjną w tym miejscu.

Można tu zobaczyć wiele szczelin, labiryntów czy blokowisk skalnych, które są wynikiem gromadzenia się form erozji piaskowców. Czasami zdarzają się też pojedyncze skałki mające niespotykany kształt, jak np. grzyby skalne.

 

Źródło: pexels.com

 

Flora

Na roślinność bardzo wpłynęła tu działalność człowieka. To on przyczynił się do wylesiania, zamian stosunków wodnych, a potem doprowadził do sztucznego zalesienia tych miejsc w obecnym Parku Narodowym Gór Stołowych.

Występuje tu drugie co do wielkości złoże torfowe w Sudetach. „Wielkie Torfowisko Batorowskie” porasta roślinność charakterystyczna dla tych terenów, nie wyłączając sosny błotnej. Poza tym ważne są tutaj też mchy, porosty i wątrobowce. Nie brak też ogromnych łąk bagiennych, na których występują rośliny znajdujące się pod ochroną.

 

Fauna

W Parku Narodowym Gór Stołowych można spotkać przede wszystkim zwierzęta leśne, ale nie tylko. Wśród szczelin skał piaskowca napotkamy też nietoperze, a na całym terenie wiele innych gatunków ssaków. Ważnym elementem fauny są tutaj orzesznica, popielica i koszatka, małe, podobne do wiewiórek zwierzątka, które prowadzą nocny tryb życia. Na granicy Polski z Czechami pojawia się często sprowadzany z Korsyki muflon, gatunek górskiej owcy.

Można tu podziwiać ogrom ptaków, w tym również sów. Najrzadziej spotykany w Parku jest jarząbek, bocian czarny czy kobuz. Poza nimi występują tu też gady – jak żmija zygzakowata czy zaskroniec – rzadko płazy, a o świecie owadów wiadomo niewiele.

 

 Źródło: pexels.com

 

Nauka i zabawa

W Parku Narodowym Gór Stołowych jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Poza odkrywaniem kolejnych szlaków górskich warto wpaść do „skalnego miasta” na Szczelińcu Wielkim, szukać wyjścia z labiryntów Błędnych Skał, a potem obejrzeć Skalne Grzyby i Radkowskie Grzyby. Nie można również przegapić okazji, by zobaczyć Skały Puchacza.

Jeśli jednak chcemy połączyć miłą wycieczkę z odrobiną nauki, warto przejść się wyznaczonymi w Parku ścieżkami edukacyjnymi. Na chwilę obecną można wybierać między: Ścieżką Skalnej Rzeźby, Niknącą Łąką, Płazami, „Czynną ochroną ekosystemów w PNGS”.

 

Ceny biletów

Wstęp na trasę turystyczną Szczeliniec Wielki lub Błędne Skały wynosi 5 zł (bilet ulgowy) lub 10 zł (bilet normalny). Poza tym na Błędne Skały można wjechać samochodem lub autokarem, tu koszt wynosi kolejno 20 i 50 zł. Jednak to nie jedyne możliwości w Parku Narodowym Gór Stołowym. Znajdzie się też coś dla fanów wspinaczki skalnej. Mogą zdecydować się oni na jednorazowe wejście, które wynosi 20 zł, lub zakupić roczny karnet w cenie 50 zł. Ponadto jest możliwość wykonania sesji fotograficznej lub realizacji filmowej. Tutaj ceny zależą do wybranego miejsca i przeznaczenia filmu.

 

Nocleg

Na nocleg można liczyć w byłym Hotelu Karłów, który funkcjonuje teraz pod nazwą Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnego Parku Narodowego Gór Stołowych. Są tam pokoje 1-, 2- i 3-osobowe z łazienkami oraz apartamenty rodzinne. Dodatkowo jest tu też możliwość wynajęcia Bacówki.

 

 Źródło: pexels.com

 

Teren Parku to niezwykły świat, w którym można przeżyć niejedną przygodę o każdej porze roku. Zatem ruszajmy na podbój Gór Stołowych!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska