Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Papa Dance

 

Polskie nastolatki szalały za tym zespołem w latach osiemdziesiątych. Chłopcy stylizowali się na ich styl. Sami nie potrafią określić, jaki gatunek muzyki grali, ale jedno trzeba im przyznać – na zawsze wpisali się w kanony polskiej muzyki tamtych lat i ich utwory będą nieśmiertelne. Mowa oczywiście o Papa Dance.

Zespół został założony w 1984 roku z inicjatywy Sławka Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego. Na początku miał być tylko eksperymentem, szybko jednak stał się „zabawą na poważnie”. Do duetu dołączył na wokalu Grzegorz Wawrzyszak, a potem, na potrzeby teledysku, do grupy dołączyli Marek Kaczmarek, który grał na klawiszach, i Tadeusz Łyskawa (perkusista). Wkrótce rozpoczęły się nagrania pod nazwą Papa Dock. Niedługo potem zespół zmienił nazwę na tę właściwą – Papa Dance – i dołączyło kolejnych dwóch członków – Kostek Yoriadis i Krzysztof Kasprzyk. Znany wszystkim Paweł Stasiak dołączył do zespołu dopiero w 1986 roku. Ostateczny skład (a był to trzeci z kolei), który odniósł największy sukces, to: Paweł Stasiak (wokal), Jacek Szewczyk (gitara solowa), Waldemar Kuleczka (gitara basowa), Konstanty Dinos (instrumenty klawiszowe), Andrzej Zieliński (instrumenty klawiszowe) i Tadeusz Łyskawa (perkusja).


Zobacz także: 15 polskich hitów z lat 80.

 

Pierwszymi przebojami zespołu były „W 40 dni dookoła świata” i „Ordynarny faul” z 1984 roku, jeszcze z Grzegorzem Wawrzyszakiem na wokalu. Potem pojawiły się takie hity jak „Kamikadze wróć” (z tą piosenką dzięki głosom publiczności zespół zajął drugie miejsce podczas koncertu przebojów „Od Opola do Opola” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985), „Pocztówka z wakacji” czy „Panorama Tatr”. Latem 1985 wyszła pierwsza płyta zespołu, zatytułowana wdzięcznie „Papa Dance”. Ale dopiero głos Stasiuka i ówczesny skład przyniósł zespołowi największą sławę. Stali się bożyszczem nastolatek, ich hity śpiewała cała Polska, a propozycji koncertów, nawet zagranicznych, przybywało. Pojawiły się wtedy ich wielkie hity i pierwsze ogromne sukcesy: „Maxi singiel” (1. miejsce w głosowaniu publiczności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1987), „Nasz Disneyland” (1. miejsce w głosowaniu publiczności na KFPP w Opolu w 1988), „Nietykalni” („Bursztynowa Patera” na KFPP w Opolu w 1988 w koncercie premier). Ich płyta „Nasz nieziemski Eden” (1989) ukazała się na płycie CD jako jedna z pierwszych w Polsce. Na przełomie ’89 i ’90 roku, po kilkumiesięcznej trasie koncertowej w Stanach Zjednoczonych, zespół zawiesił działalność.

 

Reaktywacja nastąpiła dopiero w 2001 roku, kiedy to Mariusz Zabrodzki ponownie zaprosił do współpracy muzyków, tworzących zespół w latach 80. Ponownie zaczęli odnosić ogromne sukcesy, jeździć w duże trasy koncertowe, a w 2005 roku wydali album „1 000 000 fanek nie mogło się mylić”, na których to znalazły się remixy starych utworów oraz kilka nowych, np. „Bez braw na finał” czy „Czarny śnieg”.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Modern Talking

 

2007 rok był kolejnym przełomowym rokiem dla zespołu. Ze składu odszedł współzałożyciel i kompozytor Mariusz Zabrodzki oraz perkusista Tadeusz Łyskawa, zespół zmienił nazwę na Papa D. i od tamtej pory występowali: Paweł Stasiak (wokal), Jacek Szewczyk (gitara solowa), Waldemar Kuleczka (gitara basowa), Marcin Tywoniuk (instrumenty klawiszowe) i Dariusz Piskorz (perkusja). Młodsze pokolenie na pewno pamięta ich piosenki sprzed zaledwie dziesięciu lat. We wszystkich rozgłośniach radiowych słyszeliśmy takie przeboje jak „Bezimienni” czy „Będziemy tańczyć”.

 

Niewiele z nas jednak wie, że zespół cały czas tworzy. Pod koniec sierpnia 2008 ukazał się album „Bezimienni”, który okazał się wielkim sukcesem. Zespół występował na największych koncertach i festiwalach w Polsce, a w Sylwestra 2013 odebrał nagrodę za 30-letnią działalność artystyczną. W tymże roku ukazał się też album „Papa Lovers Dance”, w całości po angielsku. Dwa lata temu natomiast pojawił się singiel „Mamy cały świat”. Mężczyźni całkiem nieźle się trzymają mimo upływu lat, a ich muzyka wyraźnie pokazuje, że idą z duchem czasu, ale i trzymają się starych brzmień.

 

Paweł Stasiak, najpopularniejszy członek zespołu, podczas swojej kariery zdążył wystąpić w „Tańcu z gwiazdami” (niestety odpadł już w pierwszym odcinku), w dwusetnym odcinku „Ojca Mateusza”, przez półtora roku był prowadzącym program „Niech żyje bal” na antenie TV.Disco. W 2010 wydał singiel „Ocean Codzienności”, a niedawno pod pseudonimem Pablosson zakwalifikował się do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Sunflower”. Trzymamy kciuki za Pawła i życzymy zespołowi kolejnych sukcesów.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska