Oscary 2017 – typy i przewidywania

 

 Już dziś w nocy Akademia Filmowa wyłoni najlepszych z najlepszych tegorocznej kinematografii. Nagrody przyznawane są w 24 kategoriach. Podczas gali uhonorowany zostanie Jackie Chan za całokształt swojej pracy. A jak będzie z innymi? 

Przedstawiamy Wam nasze typy, a zarazem przewidywania. Pełną listę nominowanych znajdziecie pod tym linkiem: KLIK.

 

Najlepszy film:

 

Mój typ: „Przełęcz ocalonych”

Film bardzo amerykański, bo o wojnie w Wietnamie. Obawiam się jednak, że zbyt religijny jak na główną statuetkę. Absurdem wg mnie jest brak nominacji do głównej kategorii dla „Milczenia”, ale to już przemilczę…

Przewidywania: „Fences”

Ciężko ocenić. Wygrana może zależeć od wielu czynników. W ubiegłym roku Akademia dostała po głowie za niedocenienie czarnoskórych. Dlatego skłaniałabym się w stronę „Fences” i nie ukrywam, że nie będę rozczarowana, ponieważ film jest bardzo dobry. Obawiam się jednak, że szansę na wygraną ma „Moonlight”, który jest filmem przeciętnym, a doceniony może zostać przez nagromadzenie w fabule „poprawnych” wartości typu tolerancja dla ciemnoskórych, homoseksualizm, bieda itp.

 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

 

Mój typ: Andrew Garfield

Młody aktor, nominowany za „Przełęcz ocalonych” choć, wg mnie powinien otrzymać nagrodę za „Milczenie”. W obu przypadkach zagrał rewelacyjnie i choć w jednym roku, za każdym razem inaczej. Naprawdę warto to docenić.

Przewidywania: Casey Affleck

Bardzo dobra rola w dramacie „Manchester by the Sea”. Film jest nominowany również w głównej kategorii i ma szansę powalczyć z „Przełęczą ocalonych” oraz „Fences”. Gdyby Akademia brała pod uwagę faktyczny poziom filmów to właśnie te trzy produkcje powinny zawalczyć o tegorocznego Oscara. Niestety jest jak jest i często to nie sztuka wygrywa, a polityka…

 

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

 

Mój typ: Natalie Portman

Mogłabym nie oglądać filmu z żadną inną z nominowanych aktorek, wystarczyłby „Jackie”. Nie ma co ukrywać, Natalie przeobraziła się w Jackie Kennedy od ubrania po każdą zmarszczkę. Bezapelacyjnie należy jej się nagroda.

Przewidywania: Emma Stone

Z bólem serca muszę to przyznać. Nie uważam, żeby Emma w „La La Land” zagrała źle. Nie uważam też, żeby „La La Land” był złym musicalem. Jeśli jednak miałabym wybierać pomiędzy nią, a chociażby Portman dla mnie sprawa jest oczywista.

 

Najlepszy aktor drugoplanowy:

 

Mój typ: Dev Patel

„Lion. Droga do domu” to naprawdę niezły film. Nie dorównuje poziomem wcześniejszym wymienionym przeze mnie, ale rola Patela była całkiem dobra. Choć brakuje mi tu porównania i nie do końca rozumiem akurat te nominacje.

Przewidywania: Dev Patel

Wydaje mi się, że tu się nie pomylę z moimi odczuciami. Będzie to na pewno poprawne polityczne. Ktokolwiek w tej kategorii nie wygra będę usatysfakcjonowana, ponieważ m.in. Jeff Bridges zasługuje na statuetkę. Każda z ról zagrana przez nominowanych aktorów była porządna. Oprócz Mahershala Ali za rolę w „Moonlight”. Gdyby jeszcze był nominowany za „Ukryte działania” prędzej bym to zrozumiała, a tak…

 

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

 

Mój typ: Viola Davis

Jej rola w „Fences” zdecydowanie wyróżnia ją na tle reszty nominowanych w tej kategorii.

Przewidywania: Viola Davis

Podobnie jak przy aktorze drugoplanowym.

 

Najlepszy reżyser:

 

Mój typ: Mel Gibson

Znienawidzony przez Akademię. Podobnie jak wcześniej Leonardo DiCaprio, który w zeszłym roku otrzymał długo wyczekiwaną statuetkę. Może czas na Mela? Na pewno zasłużył za „Przełęcz ocalonych”.

Przewidywania:  Damien Chazelle

La La Land” był pierwszym filmem nominowanym do głównej kategorii tegorocznych Oscarów, który obejrzałam. Stwierdziłam wówczas, że do najważniejszej nagrody nie pasuje, może jednak powalczyć w kategoriach technicznych. Dlatego sądzę, że również reżyser może być doceniony, choć już bardziej na tę statuetkę zasługuje Kenneth Lonergan za „Manchester by the Sea”.

 

Najlepszy scenariusz oryginalny:

 

Mój typ: „Manchester by the Sea”

Ten film jest bardzo prawdziwy. Niesamowicie oddziałuje na emocje. Ma doskonale zarysowane postacie. Czego chcieć więcej od scenariusza?

Przewidywania: „Manchester by the Sea”

W tej kategorii nie ma sobie równych. Mówi się, że nie wiadomo, co musiałby zrobić inny film, żeby wygrać – chyba tylko zatańczyć. No więc mamy – „La La Land”. Obawiam się, że ten film będzie w tym roku doceniany na siłę, żeby nie zostać wielkim przegranym. Od rana słyszę o nim we wszystkich mediach, zarówno polskich jak i amerykańskich. A jeżeli jakikolwiek film mógłby powalczyć z „Manchester by the Sea” w tej kategorii to chyba tylko i wyłącznie „Lobster”, który jest tak nowatorski, że naprawdę warto go docenić.

 

Najlepszy scenariusz adaptowany:

 

Mój typ: „Fences”

Bezapelacyjnie zmiata konkurencję. Wspaniały film Denzela Washingtona. Aż szkoda, że na razie nie będzie dystrybuowany w Polsce.

Przewidywania: „Ukryte działania”

Trzy ciemnoskóre kobiety walczą o swoje prawa. Czy może być coś istotniejszego dla Akademii? Chyba, że homoseksualny młodzieniec, więc tu może powalczyć też „Moonlight”. Chciałabym się mylić. Nie będę płakać jak nagrodę otrzyma „Lion. Droga do domu”.

 

Najlepsza charakteryzacja i fryzury:

 

Mój typ: „Legion samobójców”

Charakteryzacja Jokera i Harley Quinn to istna rewelacja. Niestety Akademia nie lubi komiksów…

Przewidywania: „Mężczyzna imieniem Ove”

… dlatego wygra inna produkcja. Film ten jest bardzo dobry, ale powinien wygrać w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” (jest to szwedzka produkcja), za charakteryzację nie przyznałabym mu statuetki.

 

Najlepsza muzyka oryginalna:

 

Mój typ:La La Land

No, w tej kategorii musi tryumfować musical. Choć wahałam się nad „Jackie”, ponieważ ścieżka dźwiękowa w tym filmie doskonale budowała napięcie i potęgowała emocje.

Przewidywania:La La Land

Jak wyżej.

 

Najlepsza piosenka:

 

Mój typ:La La Land” – „City Of Stars”, wyk. Ryan Gosling

Przewidywania:La La Land” – dla przekory wpiszę „Audition”, wyk. Emma Stone

 

Najlepsza scenografia:

 

Mój typ: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Film ten oglądałam kilka miesięcy temu, a doskonale pamiętam przepiękną scenografię. Zasługuje bezapelacyjnie.

Przewidywania:La La Land

Wspominałam o technicznych?

 

Najlepsze efekty specjalne:

 

Mój typ: „Żywioł. Deepwater Horizon”

W sumie chyba dlatego, że nie ma filmu, który jakoś szczególnie by się wyróżnił na jego tle.

Przewidywania: „Księga dżungli”

Jakoś tak oscarowo mi się kojarzy ten film. „Doktor Strange” jest komiksowy, a „Żywioł. Deepwater Horizon” za mało hollywoodzki.

 

Najlepsze kostiumy:

 

Mój typ:La La Land

Co jak co, ale dobrych kostiumów tej produkcji odebrać nie można. Charakterystyczna żółta sukienka, która przewijała się przez cały film, do tej pory jest w mojej pamięci.

Przewidywania:La La Land

Bo to znów techniczne, no i ta żółta sukienka – ale ma solidnego konkurenta w postaci „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

 

Najlepsze zdjęcia:

 

Mój typ:Milczenie

Definitywnie. Na pewno. Nie ma konkurencji w tej kategorii.

Przewidywania: La La Land

Chyba mi serce pęknie jak tak się stanie.

 

Najlepszy dźwięk:

 

Mój typ:La La Land

Zachwyca.

Przewidywania:La La Land

Jak wyżej.

 

Najlepszy montaż:

 

Mój typ: „Nowy początek”

Genialnie jest zmontowany ten film.

Przewidywania: „Nowy początek”

A tak dla hecy napiszę, choć ma solidną konkurencję w „Przełęczy ocalonych”. Tylko oby nie „La La Land” znów – Akademio błagam!

 

Najlepszy montaż dźwięku:

 

Mój typ: „Przełęcz ocalonych”

Nie wyobrażam sobie innego zwycięzcy.

Przewidywania: „Przełęcz ocalonych”

Bo nie wyobrażam sobie innego zwycięzcy. Ale znów jest ten „La La Land” i może powalczyć.

 

Co roku oglądam Oscary z nadzieją, że moje typy się spełnią. Niestety Akademia jest tak nieprzewidywalna w swojej przewidywalności, że wszystko się może zdarzyć. Zapewne znów wygra polityka. Oby tym razem nie tryumfowała też komercja – jeśli tak będzie wielkim wygranym będzie „La La Land”, który absolutnie na to nie zasłużył.

 

Nagrody nagrodami, ale już po nominacjach widać, że mamy wielkich wygranych typu „La La Land”, czy „Moonlight” oraz wielkich przegranych, m.in. „Milczenie” oraz „Zwierzęta nocy”. Już jutro rano wchodźcie na naszą stronę, żeby się przekonać o wynikach. Postaramy się być na bieżąco!

 

Mały bonus – kilka recenzji filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów, które znajdziecie na naszej stronie:

 

La La Land

Jackie

Moonlight

Milczenie

Sprzymierzeni

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska