SOS: Opryszczka. Jak sobie z nią poradzić i jak zapobiegać?

 

Niezależnie od płci nie lubimy, kiedy na naszych ustach bądź w innych miejscach twarzy pojawiają się zmiany chorobowe. Do takich niepożądanych gości z pewnością należy opryszczka. Magicznym trafem pojawia się zawsze w najmniej odpowiednim momencie, dlatego warto wiedzieć jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.

Społeczeństwo dzieli się na szczęśliwców, którzy nigdy nie mieli opryszczki i tych, których co jakiś czas nawiedza ta nieprzyjemna dolegliwość. Jednak ci pierwsi nie mogą być całkowicie bezpieczni, ponieważ zawsze mogą złapać wirusa będącego odpowiedzialnym za tę zmianę. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jeśli natomiast zaliczacie się do drugiej grupy nieszczęśników (która jest liczniejsza), wiedzcie, że istnieje wiele sposobów, które przyspieszą goje rany. Warto również wiedzieć, co robić, aby opryszczka pojawiała się na naszej twarzy jak najrzadziej bądź wcale.

 

Czym jest opryszczka i skąd się bierze?

Opryszczka to nic innego jak choroba zakaźna, która objawia się powstawaniem na naszej skórze wykwitów w postaci pęcherzyków. Miejscem, które opryszczka sobie upodobała najbardziej, są usta. Ponieważ to choroba wirusowa, jeśli raz nabędziemy wirusa, będziemy jego nosicielami przez całe życie. Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1 (najczęściej objawia się na twarzy) bądź HSV-2 (najczęściej objawia się w okolicach intymnych), którymi można się zarazić poprzez kontakt z osobami zainfekowanymi. Wirus przenosi się w wydzielinie pęcherzykowej w ślinie, a także w błonach śluzowych i na skórze. Najczęściej do zarażenia dochodzi w wyniku pocałunku, dzielenia się środkami higieny (np. ręcznikami) czy podczas używania tych samych sztućców i naczyń.

 

Zobacz także: Pielęgnacja ust zimą krok po kroku

 

Przyczyny

Opryszczka pojawia się ze względu na obecność w naszym ciele wirusa, który ją wywołuje. Jednak jego uaktywnienie najczęściej związane jest ze stanami osłabienia organizmu bądź warunkami atmosferycznymi oddziałującymi na nas. Nie dziwi więc towarzystwo opryszczki w czasie stanów chorobowych, infekcji czy gorączki. Może się ona również pojawiać w czasie miesiączki, pod wpływem stresu czy w przypadku niedożywienia i anemii. Co więcej, opryszczkę wywołują również warunki pogodowe. W zimie może się uaktywnić poprzez wychłodzenie, natomiast w lecie poprzez oddziaływanie promieni słonecznych.

 

Objawy i dolegliwości

Opryszczka nie tylko wizualnie uprzykrza nam życie poprzez pęcherzyki, a następnie strupy, ale również pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych objawów. Zaliczają się do nich swędzenie, zaczerwienienie, ból i opuchlizna. Możemy odczuwać również pieczenie, napięcie skóry, a także mrowienie. W przypadku pojawienia się pęcherzyka dodatkową dolegliwością jest sączenie się płynu surowiczego, a następnie wydzieliny ropnej.

 

Fazy opryszczki                                                                       

Przebieg rozwoju opryszczki objawia się w kilku fazach. Najpierw możemy odczuć swędzenie i mrowienie ust. To pierwszy objaw, którego nie należy lekceważyć. Jeśli podejmiemy leczenie już na tym etapie, to możemy uniknąć pojawienia się pęcherzyka. W przypadku, gdy nie uda nam się rozpoznać początkowych objawów, w kolejnej fazie pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Pęcherzyk wypełniony płynem zaczyna rosnąć. Może on występować w postaci pojedynczej lub kilku mniejszych, tworzących skupisko. Następnie z pęcherzyka zaczyna się sączyć płyn. Kolejny etap to wysychanie zmiany skórnej i powstawanie strupa, którego pod żadnym pozorem nie można zdrapywać. W innym wypadku wydłużymy proces gojenia.

 

Zobacz także: Domowe sposoby na ból zęba. Co przyniesie ulgę w cierpieniu?

 

Leczenie

Niestety w przypadku opryszczki nie ma mowy o całkowitym leczeniu. Raz nabytego wirusa już się nie pozbędziemy. Możemy jednak leczyć objawowo, a także przeciwwirusowo. W pierwszym przypadku najczęściej stosowane są tabletki czy maści nanoszone bezpośrednio na pęcherz. Co ciekawe pojawia się coraz więcej specyfików na tę przypadłość, które mają podnieść nasz komfort. Należą do nich przezroczyste maści, których nie widać - możemy je aplikować bez obaw, że będziemy chodzić z białymi plamkami. Dostępne są również przezroczyste plastry, które warto nakładać, kiedy idziemy do pracy, szkoły czy podczas innych aktywności.

 

Domowe sposoby na opryszczkę

Jeśli zaczynasz odczuwać początkowe objawy opryszczki, możesz wypróbować domowe sposoby mające uniemożliwić jej pojawienie bądź przyspieszyć zwalczanie. Do najpopularniejszych należą: pasta cynkowa, pasta do zębów z fluorem, papka przygotowana z sody oczyszczonej, czosnek, cebula, miód, a także liczne olejki o działaniu odkażającym. Środki te dzięki swoim antyseptycznym właściwościom mają zapobiec rozwijaniu się czynników chorobotwórczych w zarażonym miejscu, a także usprawnić gojenie.

 

Profilaktyka

Ponieważ nie jesteśmy w stanie zlikwidować wirusa, musimy podejmować działania mające na celu zapobieganie jego uaktywnieniu. Ważne jest abyśmy unikali stresu, a także dbali o odporność naszego organizmu poprzez właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczną. Dbajmy również o to, by nie narażać się na długotrwałe działanie promieni UV oraz zadbać o odpowiedni ubiór w okresie zimowym, aby nie doprowadzić do wychłodzenia. W przypadku, gdy opryszczka pojawia się często, możemy skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia leczenia supresyjnego (profilaktycznego) dostępnymi na rynku środkami przeciwwirusowymi.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska