One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 2)

08/10/2018

 

Zjawisko one-hit wonders nie jest wcale rzadkie w muzycznym przemyśle rozrywkowym. To artyści znani głównie z jednego utworu, który osiągnął szczytowe miejsce na listach przebojów, zapewniając swoim wykonawcom popularność na pewien czas. A potem słuch o nich zaginął. W drugiej części przypominamy 12 kolejnych kompozycji, które niegdyś nie znikały z rozgłośni radiowych i z naszych ust.

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 1)

 

W poniższej prezentacji zachowano układ chronologiczny.

 

1. Black – „Wonderful life” (1986, 1987)

Singiel tego brytyjskiego piosenkarza, który przyniósł mu największy sukces, został wydany dwukrotnie: w 1986 i 1987 roku. Black, a właściwie Colin Vearncombe, w ciągu całej swojej kariery wydał 14 studyjnych albumów. Wokalista zmarł 26 stycznia 2016 roku w wyniku wypadku samochodowego.

 

2. Maria McKee – „Show me heaven” (1990)

Utwór ten znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu z Tomem Cruisem pt. „Szybki jak błyskawica” (ang. „Days of thunder”). Jego autorami są: Maria McKee, Eric Rackin i Jay Rifkin. Żadna z kompozycji piosenkarki, choć na scenie muzycznej działa do dzisiaj, nigdy więcej nie powtórzyła tego sukcesu.

 

3. Tasmin Archer – „Sleeping satellite” (1992)

To pierwszy singiel brytyjskiej wokalistki pochodzący z debiutanckiego albumu pt. „Great Expectations”. Artystka napisała go we współpracy z Johnem Beckem i Johnem Hughesem. Po wydaniu ostatniej płyty w 2006 roku Tasmin pracuje nad muzyką do filmów i seriali telewizyjnych.

 

4. Los Del Rio – „Macarena” (1993)

Ten hiszpański duet tworzą Antonio Romero Monge i Rafael Ruíz Perdigones. „Macarena” pojawiła się po raz pierwszy na debiutanckim albumie „A mí me gusta” w 1993 roku, potem została wydana jako singiel. W 2002 roku zespół wygrał tym utworem plebiscyt na „Największego artystę jednego przeboju”.

 

5. Joan Osborne – „One of us” (1995)

Autorem tej piosenki jest Eric Bazilian. Jako singiel ukazała się ona 21 lutego 1995 roku i promowała debiutancki album „Relish” amerykańskiej piosenkarki. Joan Osborne rozpoczęła swoją karierę w 1989 roku. Jej ostatnia płyta ukazała się we wrześniu 2017 roku.

 

6. De Su – „Życie cudem jest” (1996)

Polskie żeńskie trio wokalne powstało w 1993 roku, a swój początek zawdzięcza musicalowi „Metro”. Małgorzata Pruszyńska, Daria Druzgała i Beata Kacprzyk początkowo wykonywały chórki na płytach „Elf” i „Ego” zespołu Varius Manx. W 1996 roku wydały swój debiutancki album, który promował singiel „Życie cudem jest”. Zespół rozpadł się po 2000 roku.

 

Zobacz także: Magiczna podróż w głąb lasu z płytą „Ent” Varius Manx & Kasia Stankiewicz

 

7. Emilia – „Big big world” (1998)

Kompozycja autorstwa szwedzkiej piosenkarki Emilii Rydberg (znanej później jako Emilia Mitiku) oraz Larsa Andersona ukazała się we wrześniu 1998 roku, promując debiutancki album o tej samej nazwie. Piosenka zdobyła nagrodę Grammy i zapowiadała wielką karierę wokalistki, jednak coś potoczyło się nie tak.

 

8. O-Zone – „Dragostea din teï” (2003)

Mołdawskie trio męskie powstało w 1998 roku i na scenie działało przez siedem lat. Międzynarodową popularność przyniósł muzykom przebój „Dragostea din teï” wydany jako singiel 9 lipca 2003 roku. Utwór pochodzi z trzeciej, ostatniej płyty zatytułowanej „DiscO-Zone”. Zespół reaktywował się w 2017 roku.

 

Zobacz także: Tego się słuchało w dzieciństwie!

 

9. Jeden Osiem L – „Jak zapomnieć” (2003)

To ósmy singiel płockiej grupy hip-hopowej, wydany 22 sierpnia 2003 roku i promujący pierwszy album pt. „Wideoteka”. W piosence wykorzystano fragment utworu „Overcome” formacji Live, co spowodowało oskarżenie o plagiat. Żadna z późniejszych kompozycji zespołu nie stała się nigdy tak popularna.

 

10. Hoobastank – „The reason” (2004)

Rockowa formacja powstała w Agoura Hills w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku. Działa do dziś, jednak największy sukces odniosła dzięki wydanemu 26 kwietnia 2004 roku singlowi „The reason” z drugiego albumu o tym samym tytule. Ostatnia płyta „Push Pull” trafiła do sprzedaży 25 maja 2018 roku.

 

11. Fort Minor – „Where’d you go” (2006)

Hip-hopowy projekt Mike’a Shinodyego, muzyka znanego głównie z działalności zespołu Linkin Park, zaowocował wydaniem albumu „The Rising Tied” w 2005 roku. „Whered you go” jako czwarty i ostatni singiel ukazał się 14 kwietnia 2006 roku. Fort Minor wydał w 2015 roku jeszcze jeden utwór, ale dalsza przyszłość grupy nie jest znana.

 

Zobacz także: Co dalej z Linkin Park? Rocznica śmierci Chestera Benningtona

 

12. The Last Goodnight – „Pictures of you” (2007)

Amerykańska formacja powstała w 1995 roku pod nazwą „Renata”. Jako The Last Goodnight działała w latach 2006–2008. W tym czasie wydała jedyny album pt. „Poison Kiss” (2007), z którego pochodzi singiel „Pictures of you” opublikowany 12 czerwca 2007 roku.

 

W przyszłym tygodniu muzycznych wspomnień ciąg dalszy. Bądźcie z nami!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska