Myślisz o oddaniu dziecka do adopcji? Nie jesteś złą matką!

26/11/2019

 

Bycie matka to najpiękniejsza, ale i najtrudniejsza rola w życiu kobiety. Nie każda z nich jest na nią gotowa. Czasem trudna sytuacja życiowa zmusza przyszłą mamę do podjęcia bardzo trudnych decyzji. Myślisz o adopcji? Wcale nie oznacza, że jesteś złą matką. Oznacza to, że chcesz zapewnić swojemu dziecku lepsze życie.

Sytuacja życiowa a rodzicielstwo

 

Życie bywa różne. Każdy z nas miewa większe lub mniejsze problemy. Dziecko to ogromna odpowiedzialność, decyzja na całe życie. Każda kobieta będąc w ciąży zastanawia się, czy jest gotowa na zostanie matką, a także czy będzie w stanie zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje i wszystko, na co zasługuje. A co, jeśli nie ma takiej możliwości? Co, jeśli ciąża nie była planowana? Kobieta znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, nie ma wsparcia ze strony partnera. Co, jeśli nie czuje się gotowa na zostanie matka? W takich przypadkach myśl o adopcji wydaje się jedną z najlepszych opcji, jakie ma do wyboru.

 Fotografia: pexels.com

 

Adopcja – to nie powód do potępienia

 

Gdy tylko słyszymy, że przyszła matka rozważa oddanie dziecka do adopcji, od razu zostaje skrytykowana i zaszufladkowana w kategorię złej matki. Czy aby na pewno słusznie? Decyduje się oddać dziecko, swój największy skarb w ręce obcych ludzi, bo chce zapewnić mu lepsze życie. To poświęcenie z jej strony. Nie patrzy na własne uczucia, przywiązanie i ogromny ból jaki wiąże się z tą decyzją. Tylko dlatego, że dobro dziecka jest dla niej ważniejsze niż własne szczęście. Czy nie podobnymi kategoriami kierują się wszystkie matki? Każda z nich chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Lecz nie każda ma możliwość realnie zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje.

 

Zobacz także: Największe mity i przesądy o ciąży. W te przekonania nie wierzcie!

 

Ośrodki adopcyjne – czy warto tam pójść?

 

Gdy w twojej głowie pojawi się myśl o oddaniu dziecka do adopcji, dobrze jest, gdy zgłosisz się do najbliższego ośrodka adopcyjnego. Otrzymasz tam wsparcie, jakiego teraz potrzebujesz. Porozmawiasz z ludźmi, którzy przeprowadzili nie jedną adopcję i widzieli wiele matek, które chciały oddać swoje dziecko. Będziesz miała możliwość konsultacji z psychologiem. Dowiesz się dokładnie na czym polega adopcja, jakie masz prawa jako biologiczna matka. Upewnisz się w swojej decyzji lub całkowicie porzucisz ten pomysł. Wizyta w ośrodku adopcyjnym nie jest niczym wiążącym. Ostateczną decyzję podejmiesz ty sama po porodzie. A później jeszcze przez kilka tygodni będziesz miała możliwość jej zmiany.

Fotografia:pexels.com

 

Zobacz także: Ciąża a problemy w związku. Jak sobie poradzić?

 

Myślisz o adopcji? Nie jesteś złą matką!

 

Teraz prawdopodobnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujesz wsparcia, przemyśl wszystko dokładnie. Poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół. Być może wcale nie musisz oddawać dziecka do adopcji, może będziesz mogła liczyć na wsparcie najbliższych ci osób. Jeśli nadal nie jesteś pewna, możesz posłuchać opinii ludzi, którzy zdecydowali się na adopcję. W internecie znajdziesz wiele grup zarówno rodziców, którzy oddali swoje dzieci, jak i osób, które zostały adoptowane. Zapytaj o ich doświadczenia, a przede wszystkim zapytaj, czy żałują swojej decyzji. Poproś o rady. Na pewno ci nie odmówią i postarają się pomóc. Jednak najważniejsze jest, byś przemyślała wszystko dokładnie, rozważyła każdą opcję, nie czuła się zmuszona do takiej decyzji i byś psychicznie się na to przygotowała.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska