„Obrazki. Myślenie jest erotyczne”

02/08/2017

 

Tematy tabu? Tu ich nie znajdziecie. Obecność subtelnie dobranych słów, jakby ktoś utkał je niewidzialną nicią? Jak najbardziej.

„Jestem anonimowym autorem. Zajmuję się pisaniem o kobietach, mężczyznach, emocjach i erotyce.”

 

„Obrazki. Myślenie jest erotyczne” to zbiór opowiadań nieznanego autora, formą przypominających krótkie wpisy do sekretnego bloga lub pamiętnika. Autor koncentruje się na emocjach, chcąc rozbudzić i wyostrzyć zmysły czytelnika i odkryć w nim zatwardziałe uczucia – nie do słów, lecz do drugiego człowieka; zupełnie tak, jakby starał się dotrzeć do zamkniętych zakamarków naszego umysłu, serca i ciała. Myślenie jest erotyczne – musi być. Nie ma w tym banalności, udziwnień i utartych schematów. Narracja uzależniona jest od charakterystyki danego wydarzenia. Każdy opis to jakby inny bohater i nowe rozdanie. Najciekawszymi fragmentami są niewątpliwie te prowadzone w pierwszoosobowej formie. To właśnie tu następuje utożsamienie się z danym uczuciem, a każdemu z osobna towarzyszą inne emocje; od zawstydzenia po złość. Wyobraźmy sobie paletę barw, które po połączeniu ze sobą zaczynają żyć własną intensywnością i zlewając się ze sobą, tworzą zupełnie nowy, unikatowy odcień. Tym odcieniem są właśnie uczucia, jakie autor próbuje wydobyć z naszego wnętrza jedynie poprzez dobór odpowiednich słów (kolorów), tkanych niewidzialną, delikatną nicią. Poszczególne wątki dotyczą seksualności, zmysłowości, relacji międzyludzkich, a to wszystko spięte jest klamrą emocjonalności.

 

Język, jaki dominuje w tekście, to czysta uczta dla sympatyków nieoczywistych zwrotów akcji; autor wprowadza nas w labirynt pełen subtelności i mleka, by za chwilę ukazać świat pełen wulgaryzmu i bezwzględności. Mistrzowska forma obserwacji relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą, uchwycona w pojedynczych kadrach, składających się z dialogów, monologów i niedopowiedzeń. Twórca bawi się z czytelnikiem, pozostawiając niedosyt po jednym fragmencie, zaś po trzech kolejnych czujemy się przejedzeni.

 

Tomik z pewnością nie jest dla każdego – do tego typu twórczości trzeba dorosnąć, chcieć wyrwać ze swojego wnętrza ukryte fantazje i dać się ponieść erotycznemu myśleniu. Jak twierdzi autor – seks można uprawiać, ale erotykę należy rozumieć. Przede wszystkim – otworzyć się na tematy tabu, które od lat zakorzenione są w naszej podświadomości jako zakazany owoc, a ten zaś funkcjonuje w naszych umysłach jako nieodkryte pragnienie, którym nie chcemy dzielić się z nikim innym.

 

Gdy czytamy ów dzieło nasuwają się pytania: Kim jest autor? Dlaczego z chirurgiczną precyzją dociera do najskrytszych zakamarków, skrytych zarówno u kobiet, jak i u płci przeciwnej? Książka intryguje, przyciąga – a swoją niewielką objętością sprawia, że staje się lekturą na jeden wieczór. Czyżby to również było częścią misternego planu, jaki zrealizował nieznany autor?

 

Myślę, że to nie jest moja wina, że jesteś inna od siebie.

Każdego dnia potykam się o twoje włosy. W łóżku, w wannie, w książce i na talerzu. Wchodzą mi w nocy do nosa i drażnią resztą zapachu, włażą w mózg, zawijają się wokół niego i tak zasypiam z twoimi włosami w rzęsach, na ustach i pod powiekami.

Nienawidzę tych twoich włosów, kiedy jestem sam.

I tak przy okazji – często bywam sam.

 

„Inna od siebie
„Obrazki. Myślenie jest erotyczne”,
fragment

 

Dziękujemy Wydawnictwu Novae Res za egzemplarz.

 

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska