Zaskakujący Nobel z ekonomii 2019

28/11/2019

 

Tegoroczna nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla trafiła do Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer. Zespół naukowców otrzymał to wyróżnienie za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa.

14 października świat poznał laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, jednak formalnie nazywana jest nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.  Tegorocznymi laureatami są Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer, naukowcy pochodzący z Indii. Nagrodę otrzymali za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa. Królewska Szwedzka Akademia Nauk uzasadniła swój wybór tym, że obszar przeprowadzonych badań jest polem intensywnej działalności badawczej w obecnym czasie. Ekonomia rozwoju, z której to dziedziny pochodzi nagrodzona praca została przez nie zmieniona zaledwie w przeciągu dwudziestu lat. Akademia podkreśliła, że badania badaczy ,,znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie”.

 

W werdykcie uzasadniono, że badacze opracowali podejście pozwalające na podzielenie szerokiego pojęcia biedy na węższe zagadnienia, które dotyczą m.in. edukacji czy zdrowia. W części eksperymentalnej wykazali, że wykorzystanie odpowiednich narzędzi wobec wykazanych węższych obszarów, co jest znacznie bardziej efektywne. Akademia odwołała się do badań przeprowadzonych w połowie lat 90. XX wieku przez Michaela Kremer i jego współpracowników, w których wykazali efektywność podejścia, które podjęli również indyjscy badacze podczas prowadzenia doświadczeń nad zakresem interwencji, które z najwyższą efektywnością poprawiają rezultaty nauczania w kenijskich szkołach.

 

Abhijit Banerjee i Esther Duflo wraz Kremerem przeprowadzili eksperymenty i badania z tego obszaru w innych krajach, m.in. w Indiach, co korzystnie wpłynęło na indyjskie szkolnictwo, bowiem ponad 5 mln dzieci skorzystało z tego badania. Subsydiowanie w ramach systemu ochrony zdrowia badań profilaktycznych, które zostało zaproponowane przez badaczy przyniosło znaczące efekty w innych krajach.

 

Akademia podkreśliła także, że obecnie ekonomia rozwoju została zdominowana przez doświadczalne metody badawcze laureatów tegorocznej ekonomicznej nagrody Nobla. Wnioski płynące z badań są także ważne dla polskiej polityki gospodarczej. Pieniężna nagroda opiewała na 9 mln koron szwedzkich do podziału na trójkę badaczy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska