5 bajek Disneya, jakich jeszcze nie znasz (a warto to zmienić)

 

Za bajkami przepadają nie tylko dzieci. Dorośli również chętnie siadają ze swoimi pociechami przed telewizorem, by obejrzeć znane sobie historie. Wiele z nich znają niemal na pamięć i sami byliby w stanie je opowiedzieć, ale o innych pewnie nawet oni nie mają pojęcia.

Każdy z nas jest w stanie wymienić kilka czy kilkanaście bajek Disneya. Większość z nich jest dosyć nowa, ale niektóre klasyki pewnie również znalazłyby się na tej liście. Jednak tych na pewno jeszcze nie znacie.

 

Planeta skarbów (2002)

Film opowiada o losach nastolatka, Jima Hawkinsa, w którego ręce przypadkowo wpada mapa wskazujące miejsce ukrycia tajemniczego skarbu. Chłopak dostaje się na okręt i wyrusza w niesamowitą podróż po galaktykach. Razem z Kapitan Amelią, Johnem Silverem, Morphem i BEN-em przeżywa wspaniałe przygody. Musi decydować, czy obdarzenie kogoś zaufaniem nie skończy się źle dla niego i jego towarzyszy. Dzięki podróży odkrywa skarb, jakiego nie spodziewał się znaleźć.

Mimo że bajka jest już z tego stulecia, to wiele osób nawet nie słyszała jej tytułu. A jednak warto ją poznać.

 

 

Zobacz także: Bajki naszego dzieciństwa

 

Taran i magiczny kocioł (1985)

Jest to chyba jedyna produkcja Disneya, która zalicza się to tzw. dark fantasy (podgatunek łączący fantastykę i horror). Jednocześnie uznana jest przez wielu krytyków za największą porażkę. Opowiada o tytułowym chłopcu, Taranie, który będąc świniopasem, marzy o tym, by zostać wielkim wojownikiem. Przygoda zaczyna się, gdy jego przepowiadająca przyszłość świnka znajdzie się w niebezpieczeństwie. Rogaty Król pragnie ją wykorzystać, by odnaleźć tajemniczy kocioł, dzięki któremu przywróci do życia swoją armię i podbije świat. Taran będzie musiał podjąć się niezwykłego zadania i uratować swoją świnkę oraz przeszkodzić Rogatemu Królowi w jego niecnych planach.

 

 

Lis i pies (1981)

Lis Tod zostaje osierocony przez matkę i przygarnięty przez miłą staruszkę. Wychowuje się z psem Miedziakiem, który również jest szczenięciem. Razem przeżywają przygody dzieciństwa. Jednak obowiązki Miedziaka jako psa myśliwskiego wzywają go do pracy, przez co przyjaciele muszę się rozstać. W historii pojawia się również pies sąsiada-myśliwego, Max, który niezbyt przepada na małym lisem. Przyjaciele przeżyją wiele przygód oraz prób, by na koniec przypomnieć sobie o zawartej na całe życie przyjaźni. Opowiedziana historia chwyta za serca i wyciska łzy niczym Król Lew.

 

Zobacz także: Walt Disney przedstawia...

 

 

Miecz w kamieniu (1963)

Chyba każdy z nas słyszał legendy o królu Arturze, Merlinie i rycerzach Okrągłego Stołu. Właśnie o tym opowiada film „Miecz w kamieniu”. Ten, kto wyciągnie miecz, który od lat tkwi w kowadle, zostanie królem. Jednak nikt nie spodziewa się, że wyzwaniu, któremu nie podołali najwięksi z rycerzy, da radę zaledwie 11-letni chłopiec. Artur pod okiem dobrego czarodzieja, Merlina uczy się, jak zostać mądrym i sprawiedliwym królem. Przeżywa wiele niezwykłych przygód i poznaje świat oczami zwierząt.

 

 

Atlantyd. Zaginiony ląd (2001)

Znamy – a raczej nie znamy – Atlantydę i jej historię. Była to legendarna wyspa, która została zatopiona. Wiele osób próbowało ją odkryć, lecz nikomu się to nie udało. Tego samego zadania podejmuje się główny bohater filmu, Milo Tratch. Znajduje starożytny rękopis, który rzekomo zawiera wskazówki, jak dotrzeć do podwodnej wyspy. Jego ekspedycja zostaje sfinansowana przez ekscentrycznego milionera. Jednak jak każda przygoda nie może być zbyt łatwa. Czeka go wiele niebezpieczeństw, będzie musiał pomóc w odnalezieniu Serca Atlantydy oraz ocaleniu go z rąk łupieżców.

 

 

Zobacz także: 10 kreskówek, które wcale nie są dla dzieci

 

To zaledwie kilka z filmów Disneya – nowych i starych – o których nie mieliście pewnie pojęcia.

 

A może znacie jeszcze jakieś mało znane tytuły, którymi chcielibyście się z nami podzielić?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska