Nietolerancja pokarmowa a alergia – podobieństwa i różnice

 

Obie przypadłości znacznie utrudniają życie. Obie wymagają odpowiedniego leczenia. Zanim rozpoczniesz walkę z alergicznymi reakcjami swojego organizmu, dowiedz się, jak rozpoznać, czy cierpisz na nietolerancję pokarmową, czy na alergię.

Na początku ważne rozróżnienie. Przyrównując nietolerancję pokarmową do alergii, mówimy, rzecz jasna, o uczulenie na różnego rodzaju pokarmy. Alergia na roztocze kurzu domowego czy pyłki to rzecz oczywista. Jeśli idzie o reakcje organizmu na jedzenie, sprawa nie jest już taka jasna.

 

Układ pokarmowy jak kompas

Podstawowym rozróżnieniem między nietolerancją pokarmową a alergią są objawy. W przypadku tej pierwszej występują charakterystyczne reakcje ze strony układu pokarmowego. Są to między innymi gazy, wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka. Po wypiciu mleka bądź zjedzeniu grzybów możesz odczuć mdłości, a w skrajnych przypadkach dojdzie do wymiotów. Jest to znak, że układ trawienny nie radzi sobie z pewnymi składnikami, takimi jak chociażby laktoza zawarta w produktach mlecznych.

 

Alergia znaczy immunologia

O ile w przypadku nietolerancji laktozy głównym bohaterem całego procesu jest układ pokarmowy, o tyle przy alergii pierwsze skrzypce gra układ immunologiczny, a dokładnie jego zaburzenia. Część objawów jest nam doskonale znana z alergii na pyłki czy kurz: katar, kaszel i kichanie. Jeszcze częściej o tej dolegliwości informuje nas skóra. Jej zaczerwienienie, swędzenie czy różnego rodzaju wysypki świadczą o uczuleniu na dany produkt. W niektórych przypadkach, przy silniejszej alergii, mogą wystąpić duszności lub nawet wstrząs anafilaktyczny, czyli cała seria groźnych dla zdrowia objawów.

 

 

Dieta to podstawa

Zarówno przy nietolerancji pokarmowej, jak i alergii podstawą jest dieta. Pomocą przy nietolerancji jest odpowiednie rozeznanie produktów, których nie możemy spożywać. Dokładna obserwacja organizmu i jego reakcji wskaże, jakie jedzenie wywołuje ból brzucha czy inne objawy. Po takim rozpoznaniu jedynym sensownym rozwiązaniem jest wyeliminowanie z diety składników wywołujących niepożądane objawy. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, możesz wypróbować tabletki z tym składnikiem odżywczym, aczkolwiek taka forma zapobiegania objawom tej dolegliwości nie zawsze jest skuteczna.

 

Leczenie melodią przyszłości

W przypadku alergii rozpoznanie może nastąpić za pomocą obserwacji bądź przez testy alergiczne. Po opinii wydanej przez alergologa możemy rozpocząć leczenie zwane potocznie „odczulaniem”. Polega ono m.in na wprowadzaniu alergenów do organizmu za pomocą zastrzyku. Warto pamiętać, że ta metoda jest popularna przy alergiach na pyłki i kurz, zaś w przypadku tych pokarmowych odczulanie jest jeszcze w powijakach. Podobnie jak przy nietolerancji pokarmowej, najlepszym rozwiązaniem jest więc wyeliminowanie alergenów z diety.

 

Po co ta wiedza?

Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o rozróżnianie nazewnictwa. Rozeznanie czy cierpimy na nietolerancję, czy alergię jest kluczowe przy stosowaniu leczenia. Pomoże przede wszystkim w przypisaniu konkretnych objawów do danego schorzenia. I tak, po rozpoznaniu nietolerancji nie będziemy zrzucać winy na chory żołądek, a po obserwacji reakcji na alergeny nie połączymy zaczerwienienia skóry z alergią na proszek do prania, a z alergenami zawartymi w mleku. Kluczem do rozpoznania i rozróżnienia obu przypadłości jest więc obserwacja.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska