Nietolerancja laktozy: jak rozpoznać i czego unikać

 

O laktozie, podobnie jak i glutenie, jest ostatnio głośno. Eliminowanie tego składnika z diety stało się swego rodzaju modą. Oprócz żywieniowych zapaleńców są też tacy, którzy laktozy unikają ze względów zdrowotnych. Rozpoznanie i odpowiednia dieta przy nietolerancji tego cukru to klucz do dobrego samopoczucia.

Rozpoznanie wroga

Czym w ogóle jest ta osławiona laktoza? W największym uproszczeniu to cukier występujący w mleku. Za jego trawienie odpowiada enzym zwany laktazą, który rozkłada laktozę na cukry proste – galaktozę i glukozę. Jak łatwo się domyślić, nietolerancja laktozy polega na niedoborze laktazy w organizmie. Jest to zjawisko występujące u dużej części społeczeństwa (w Polsce 17-37% dorosłych). Niestety, nie wszyscy potrafią ową nietolerancję rozpoznać.

Objawy

Jeśli po zjedzeniu produktów mlecznych masz wzdęcia, biegunkę, albo po prostu boli cię brzuch – najprawdopodobniej masz nietolerancję laktozy. Rozpoznanie tej dolegliwości nie jest jednak zawsze takie proste. Zależnie od indywidualnych predyspozycji organizmu, niektóre objawy mogą występować nawet następnego dnia po zjedzeniu posiłku z laktozą. Wtedy łatwo „zrzucić winę” na inne składniki, które spożywaliśmy. Prostym testem na nietolerancję cukru mlecznego będzie wypicie szklanki mleka. Jeśli po takiej dawce laktozy zauważysz przykre objawy, możesz być praktycznie w 100% pewien, że cierpisz na nietolerancję.

Laktoza laktozie nierówna

Okazuje się, że zawartość laktozy w produktach jest mocno zróżnicowana. O ile w mleku do picia lub w proszku, jogurtach, śmietanie i maślance jest jej stosunkowo dużo, to już w serze żółtym czy w serze feta laktozy jest mniej. Jeśli cierpisz na łagodną odmianę nietolerancji, to możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na spożycie serów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jednak metoda prób i błędów, polegająca na próbowaniu różnych produktów i obserwowaniu ewentualnych objawów nietolerancji.

Dieta

Jeśli już masz pewność, że nietolerancja laktozy dotyczy również ciebie, kolejnym krokiem powinno być wyeliminowanie z diety pewnych produktów. Oczywiście możesz równolegle do spożywania produktów mlecznych zażywać tabletki z laktazą, ale nie zawsze jest to skuteczne. Prostszym rozwiązaniem jest wyszukanie odpowiednich zamienników. Tutaj z pomocą przychodzą produkty bez laktozy, które można coraz łatwiej nabyć. W dużych marketach lub dyskontach typu Biedronka czy Lidl, możesz kupić ser żółty, mleko czy jogurty bez laktozy. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się również lody i serek wiejski dla osób z nietolerancją tego cukru. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z mleka krowiego, zapoznaj się z dostępną na rynku ofertą produktów bez laktozy i testuj kolejne marki.

Jak oswoić problem

O ile po rozpoznaniu objawów nietolerancja laktozy jest dla ciebie dużym problemem, o tyle osoby w twoim otoczeniu mogą tego nie zrozumieć. Najlepszym rozwiązaniem jest omówienie tego z domownikami i wspólne zastosowanie nowej diety. Kupowanie produktów bez laktozy dla całej rodziny będzie prostsze niż indywidualne zakupy. Jest to praktyczne szczególnie w przypadku przygotowywania wspólnych posiłków, gdzie bezsensowne jest np. smażenie części naleśników na mleku bez laktozy, a części na zwykłym mleku. Produkty bez laktozy są w smaku niemal identyczne jak te z zawartością tego cukru, więc nie musisz martwić się o to, że twoja rodzina będzie musiała zmieniać nawyki smakowe. Jedyna, zasadnicza zmiana musi zajść w twoim nastawieniu. Musisz przygotować się na to, że dla własnego komfortu trzeba czasami zrezygnować z lodów czy innych mlecznych produktów, które tak kuszą, szczególnie podczas wyjazdów wakacyjnych. Pamiętaj, że unikając laktozy robisz przede wszystkim dużą przysługę swojemu organizmowi. W końcu zdrowie jest najważniejsze.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska