„Nienawiść, którą dajesz” – Angie Thomas [RECENZJA]

 

„The Hate You Give Little Infants Fuck Everybody” (Nienawiść okazana dzieciom pieprzy życie wszystkim) – powiedział kiedyś Tupac Shakur. Słowa wypowiedziane w latach 90. ubiegłego wieku są przerażająco aktualne do dziś.

Przytoczony cytat słynnego afroamerykańskiego rapera jest myślą przewodnią książki „Nienawiść, którą dajesz” Angie Thomas. Książka trafiła do mnie w pewnym sensie przez przypadek, ponieważ dostałam ją w prezencie od wydawnictwa, a tak mocno uderzyła mnie jej autentyczność, że nie mogłam się od niej oderwać.

 

Ale od początku…

 

Angie Thomas – 31-letnia amerykańska pisarka, która zadebiutowała dwa lata temu powieścią dla młodzieży o bliskim sobie temacie, czyli rasizmie w stosunku do osób czarnoskórych. Książka wstrząsnęła światem i szybko stała się bestsellerem, a wydawnictwa na całym świecie chciały wydawać ją w swoim kraju. Do nas trafiła w ubiegłym roku. Wtedy też powstała jej filmowa adaptacja, która dopiero 25 stycznia tego roku miała polską premierę. Dlaczego jest to tak ważna i uznana książka?

 

Starr Carter ma 16 lat i żyje w dwóch światach – Williamson, szkole średniej dla zamożnych, w których czarni są akceptowaną mniejszością; oraz Garden Heights, biednej dzielnicy, w której dilerka i zastrzelenie kogoś na ulicy są chlebem powszednim. Balansując pomiędzy tymi dwoma światami, Starr sama już nie wie kim jest. Choć ojciec mocno wpaja jej patriotyzm lokalny, to właśnie w tej zamożniejszej dzielnicy Starr ma swoich przyjaciół i chłopaka. Z drugiej strony, to w Williamson spotyka się z największym niezrozumieniem problemów jej rasy i bagatelizowaniem rzeczy, które dla niej są naprawdę istotne.

 

Pewnego wieczoru na jednej z imprez w Garden Heights, Starr spotyka swojego dawnego przyjaciela – Khalila. W którymś momencie dochodzi do strzelaniny i uczestnicy w popłochu uciekają z domu. Starr ucieka z Khalilem, który zabiera ją swoim samochodem. W drodze do domu dziewczyny zatrzymuje ich policyjny patrol. Między policjantem a kierowcą dochodzi do krótkiej, ale ostrej wymiany zdań. Policjant każe Khalilowi wysiąść, po czym do niego strzela. Czarnoskóry chłopak ginie na oczach swojej przyjaciółki. Sześć lat wcześniej również w wyniku postrzału zginęła ich wspólna przyjaciółka – Natasha. Dla Starr zaczyna się prawdziwy koszmar.

 

Śmierć przyjaciela to jedno, ale zastrzelenie czarnoskórego, nieuzbrojonego chłopaka przez białego policjanta wywołuje medialną burzę. Tylko jedna osoba może bronić honoru domniemanego dilera i członka gangu, jednak Starr ma mnóstwo wątpliwości. Gdyby wystawiła się na widok publiczny, w jej życiu rozpętałoby się piekło. Jednak w całej tej historii zaczyna chodzić o coś więcej, niż samo zabójstwo, ale też o traktowanie całej rasy jako takiej. Jak długo jeszcze czarnoskórzy będą traktowani z góry, a ich krzywdzenie będzie uchodziło białym na sucho?

 

Książka z zamysłu jest dla młodzieży, jednak każdy z nas znajdzie dla siebie jakieś unikatowe wartości. To samo może dotyczyć nas samych, choć mamy ten sam kolor skóry, tę samą religię, czy mamy podobne pochodzenie. „Nienawiść, którą dajesz” jest odpowiedzią na nietolerancję na całym świecie, bez względu na rasę, pochodzenie, wiarę czy nawet wiek. Myślę, że istotne jest również to, że na bohaterkę wybrano właśnie nastolatkę, ponieważ idealnie obrazuje to słowa Tupaca – jeżeli zaszczepimy w dzieciach, młodzieży nienawiść, odpłaci się ona każdemu. Jeśli szukasz książki, którą szybko się czyta, ale daje do myślenia i nie pozostawia człowieka obojętnym  – polecam „Nienawiść, którą dajesz”. Tak ważnej książki dawno nie czytałeś.

 

Dziękujemy wydawnictwu Papierowy Księżyc za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska