Netflix w czasach koronawirusa – jaki serial obejrzeć?

 

Netflix jest obecnie jedną z najczęściej odwiedzanych internetowych wypożyczalni, która już od jakiegoś czasu promuje również swoje produkcje. Na uwagę zasługuje m.in. Chilling Adventures of Sabrina, Stranger Things, a także Riverdale. Netflix stawia na różnorodność, z tego względu swoją uwagę koncentruje również na przedstawieniu jednostek uwikłanych w pewne konflikty społeczne. W dzisiejszym zestawieniu będziecie mogli dowiedzieć się o nowościach, które możecie obejrzeć z najbliższymi Wam osobami z dala od koronawirusa.

Unorthodox – historia dziewczyny, która walczyła o wolność i marzenia

 

W jaki sposób wyglądałoby Wasze życie, gdybyście funkcjonowali w pewnej zamkniętej rzeczywistości? Bylibyście w stanie się sprzeciwić? Czy odważylibyście się uciec i zapomnieć o swoim pochodzeniu i wyznawanych wartościach? Serial „Unorthodox” to jeden z najbardziej odkrywczych seriali ostatnich sezonów. Mimo że składa się jedynie z 4 odcinków, to świetna propozycja na jeden wieczór, w którym możemy przyjemnie spędzić czas. Obiektywnie przedstawia społeczność ortodoksyjnych Żydów, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Chociaż są otoczeni nowymi technologiami, zmianami społecznymi, a także ludźmi wierzącymi w inne ideały, ich mentalność jest taka sama jak kilkadziesiąt lat temu. Każdy członek tej społeczności trzyma się pewnych ustalonych zasad, w których największą rolę odgrywa wiara, która wyznacza im tor myślenia i postępowania. Przez to, że jest to zamknięta społeczność, doprowadza to do nieufności wobec obcych. Inni ludzie, a także miejsca mogą im się jawić jako niebezpieczne i doprowadzające do rozpusty. Ortodoksyjni Żydzi jawią się jako ludzie o bardzo konserwatywnych poglądach.

Główną bohaterką serialu jest 19-nastoletnia Esty, która ma już męża i od kilku miesięcy stara się zajść w ciążę. Dziewczyna żyje według nakazanych zasad i wartości. Jej mąż jest pod wielkim wpływem swojej matki, która na wszelkie sposoby domaga się poczęcia nowego członka rodziny. Esty żyje według tradycji i religii, która rodzi więcej pytań, niż odpowiedzi. Powoli zaczyna dostrzegać, że jej życie może wyglądać zupełnie inaczej. Postanawia się na wielki krok. Serial jest bardzo interesujący pod względem treści merytorycznej, a także szczegółowego odtworzenia życia ortodoksyjnych Żydów. Historię Esty nie poznajemy od razu. Widz jest już wciągnięty w historię, która powoli zaczyna się przed nim otwierać. Wraz z kolejnymi minutami następuje połączenie dwóch linii czasowych, w jednej poznajemy życie Esty przed podjęciem decyzji, natomiast w drugiej, gdy już ją podjęła i zdecydowała się zmienić swoje życie. Świat jest dla niej niezapisaną kartą, którą chce poznać. W nowym miejscu pragnie rozpocząć swoje życie od nowa, ale jej przeszłość do niej dociera.

 

Ciemny kryształ: Czas buntu – niesamowita opowieść, w której główną rolę grają lalki

 

Jeśli jesteście fanami twórczości Jima Hensona, ten serial jest właśnie dla Was. Dzięki jego talentowi i doświadczeniach powstały takie produkcje jak „Ulica Sezamkowa”, „Labirynt” czy „Ciemny kryształ”. Jego twórczość artystyczna wpłynęła w znacznym stopniu  na telewizję i na warsztat lalkarski. Dla wielu artystów stał się wielką inspiracją, dzięki której rozwinęli swoje umiejętności. Netflix postanowił wykorzystać niektóre wątki z pierwowzoru i przenieść je na srebrny ekran. W emocjonującym przedsięwzięciu zaangażowano wspaniałą ekipę lalkarzy, a także dawnych współpracowników Jima Hensona, którzy pracowali przy pierwotnej wersji „Ciemnego kryształu”. Ponadto stworzono wiele lalek, rekwizytów, a także scenografii, dzięki którym powstał niezwykły i tajemniczy świat planety Thra. Sukces pierwszego sezonu serialu na tyle zaskarbił sobie serca wszystkich fanów, że prawdopodobnie powstanie kolejny sezon „Ciemnego kryształu”. Dla mnie serial był wielkim odkryciem, ponieważ nigdy nie widziałam podobnego filmowego widowiska z udziałem lalek sterowanych przez lalkarzy.

Podobnie jak w filmie „Ciemny kryształ” Jima Hensona fabuła serialu opiera się na przedstawieniu fascynującej planety Thra, która już od wielu tysięcy lat jest zamieszkana przez Gelflingów – przyjaznych istot, które żyją w oddzielnych klanach. Przywódczynią każdego z klanów jest Odra, która jest oddana najpotężniejszej z nich – Wszechodrze. Odry dbają o swoje klany, ale współpracują razem ze sobą, aby każdemu Gelflingowi dobrze się wiodło. Z charakteru bardzo przypominają ludzi, ponieważ również tak jak my są naiwni oraz ulegają namiętnościom i słabościom. Władzę nad nimi sprawują Skeksowie, którzy są okropnymi istotami przypominającymi połączenie gadów z ptakami. Każdy z nich żywi się energią i siłą ciemnego kryształu, który jest magicznym przedmiotem gwarantującym równowagę na planecie Thra. Głównymi bohaterami jest trójka młodych Gelflingów, których połączenie zrządzenie losu. Gdy Gelflingowie odkrywają prawdę o Skeksach, postanawiają połączyć wszystkie siły i wzniecić powstanie przeciw tyranom. Będzie to nie lada wyzwanie, ponieważ nie dysponują odpowiednimi siłami, a także nie wierzą początkowo we wygraną.

 

Pachnidło – w jaki sposób stworzyć najpiękniejszy zapach?

 

Czasami zastanawiamy się nad tym, jak inne osoby odbierają nasz zapach. Jest to tym spowodowane, ponieważ jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do swojego otoczenia, że nie jesteśmy w stanie odróżnić swojego zapachu. Dla niektórych osób zapach staje się swego rodzaju obsesją, która czasami może doprowadzić do niepokojących zachowań. Być może niektórzy z was oglądali film „Pachnidło: historia mordercy”? W tym filmie główny bohater zabijał kolejno kobiety, aby uzyskać najpiękniejszą woń na świecie, która miała ujarzmić ludzkie nozdrza. Prawdopodobnie ten film stał się inspiracją do stworzenia serialu bazującego na niektórych wątkach z tego filmu. Punktem wyjścia do rozpoczęcia serialu staje się odnalezienie ciała młodej kobiety z wyciętymi gruczołami zapachowymi przez jej znajomego Romana. Ponadto dziewczyna została pozbawienia owłosienia na całym ciele. Mężczyzna darzył ją uczuciem od czasów szkolnych, dlatego nie może poradzić sobie z jej stratą. Przed policjantami stoi więc nie lada wyzwanie znalezienia mordercy, który zdaje się wyrachowanym i doświadczonym psychopatą. Być może dopuści się on kolejnego morderstwa.

W trakcie prowadzenia śledztwa, policjanci dowiadują się o nieformalnej grupie, do której należała zamordowana. Katharina brała udział w spotkaniach ze znajomymi, podczas których uprawiała z nimi seks, a także uczestniczyła w eksperymentach z zapachami. Grupa inspirowała się wcześniej wspomnianym przeze mnie filmem, który powstał na podstawie powieści „Pachnidło. Historia pewnego mordercy”. W kręgu podejrzanych osób znajdują się m.in. znajomi zmarłej, którzy należeli do tajnego stowarzyszenia. Prowadzone przez Nadjię Simon śledztwo jest więc bardzo trudne, ponieważ musi zrozumieć motywy mordercy, a także dowiedzieć się o znajomych Kathariny, jak najwięcej informacji. Jej zdaniem morderca zebrał ze sobą fragmenty ciała dziewczyny, ponieważ były dla niego niczym trofea. Wśród jej znajomych znajduje się Roman, a także Elena, Daniel, Thomas i Moritz. Ten ostatni jest perfumiarzem. Serial oparto na dwupoziomowej linii czasowej. W pierwszej ukazano rozgrywające się aktualnie wydarzenia, natomiast w drugiej życie bohaterów jako nastolatków. W serialu ukazana została nagość, która wypełnia do cna kadry zdjęciowe.

 

Absurdalna planeta – dokument o życiu wszystkich mieszkańców na ziemi

 

Nasza ziemia jest wspaniałym miejscem dla roślin i zwierząt. Z całą pewnością każdy z Was oglądał w dzieciństwie filmy dokumenty, a w szczególności filmy przyrodnicze z udziałem Krystyny Czubówny. Dzięki tym filmom mogliśmy poznawać otaczającą nas rzeczywistość, a także dowiedzieć się o faunie i florze. Serial Netflia jest niezwykły pod tym względem, że łączy dokument przyrodniczy z udziałem lektorów, którzy w niezwykle zabawny sposób opowiadają o życiu owadów, ptaków, czy gadów. Ponadto w „Absurdalnej planecie” zamieszczono również zdjęcia, które ilustrują niektóre pojęcia, czy omawiane tematy. Zabawne powiedzonka, w tym np. „Żuk ma taki gust, że pcha kupę do ust” są uzupełnione kadrami filmowymi ukazującymi wybrane zwierzęta. „Absurdalna planeta” jest serialem, który miał za zadanie przedstawić naturę, ale w sposób przystępny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki różnego rodzaju zabawnym formom w tym np. żartom, a także śmiesznym piosenkom. Choć niektóre z nich będą jedynie zrozumiałe dla dorosłych, mogą stać się pretekstem do dyskusji nad pewnymi tematami np. życiem codziennym.

Główną rolę w „Absurdalnej planecie” pełnią właśnie zwierzęta, które z całą pewnością nie wiedziały, że zostaną bohaterami netflixowego serialu. Życie zwierząt jest przedstawione w taki sposób, jakby widz znajdował się przed obiektywem. Sama Matka Natura podgląda życie wszystkich zwierząt mieszkających na Ziemi. Choć dla niektórych widzów wykorzystanie takiej narracji, a także sposobie prezentowania żartów i sarkazmów może okazać się niewłaściwy, jest to pewna odskocznia od tekstów, które mają mnóstwo niezrozumiałej terminologii. Ponadto każdy odcinek liczy sobie przeszło 19 minut, więc jest to jedynie chwila na poznanie świata. Jeden odcinek można obejrzeć w trakcie jedzenia posiłku, czy przed pójściem spać. Warto również zauważyć, że pierwszy sezon liczy jedynie 12 odcinków, dlatego też można go obejrzeć nawet w ciągu jednego wieczora. W obecnej sytuacji może być ciekawą odskocznią dla uczniów, którzy byli zmuszeni przenieść się na zdalny tryb nauczania. Taka lekcja przyrody i geografii zarazem może ich sporo nauczyć i wywołać na ich twarzy sporo uśmiechów. Serial został przeznaczony dla odbiorców już od 7 roku życia.

 

Pandemia – walka o zdrowie w czasach, gdy nic nie jest pewne

 

Na całym świecie z każdym dniem panika rośnie coraz bardziej wśród ludzi. Niektórzy z nich w wyniku stresu i bólu decydują się popełnić samobójstwo. Rządy państw objętych pandemią koronawirusa nie są w stanie poradzić sobie z obecną sytuacją. Ludzie żyją w ciągłym strachu, nie widząc nadziei na poprawienie się sytuacji. Tematyka serialu „Pandemia” jest więc nad wyraz aktualna z obecną pandemią koronawirusa. Serial wyszedł niedawno, więc jest to również bardzo zaskakujący motyw, który pojawił się w serialu. „Pandemia” jest oryginalnym serialem dokumentalnym Netflixa, w której bohaterowie są zmuszeni walczyć z grypą. Każdy z nich na wszelki możliwe sposoby stara się nie dopuścić do wybuchu epidemii. Przypadkowo, ale jakże trafnie trafiła na platformę 22 stycznia 2020 roku. Dla niektórych odbiorców wypuszczenie serialu o takiej tematyce wydał się bardzo podejrzanym pomysłem. Mimo tych spekulacji i teorii spiskowych serial w interesujący sposób przedstawia walkę ludzi z chorobą, na którą zapada coraz więcej ludzi. Pierwszy sezon liczy w sumie 6 odcinków, które trwają około 50 minut.

Serial „Pandemia” porusza bardzo wiele wątków, począwszy od próby zastanowienia się nad aktualną sytuacją polityczną i gospodarczą, ukazanie indywidualistycznych postaw i różnorodnych światopoglądów, po gorzkie stwierdzenie, że świat nie jest przygotowany na wybuch epidemii, która zmieni życie każdego z nas. Te watki mają również odzwierciedlenie obecnie. Choć docierają do nas komunikaty z całego świata za pomocą środków masowej komunikacji, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, co tak naprawdę nas spotka. Bohaterowie są różnorodni, dzięki czemu powstała różnorodna relacja więzi społecznych, które są podzielone przez pochodzenie, światopogląd i sytuację bytową. Kobieta z Gwatemali nie może pozwolić sobie na zakup lekarstw, natomiast matka czwórki dzieci stanowczo sprzeciwia się wykonywaniu szczepionek. Ponadto lekarze i pielęgniarki nie potrafią poradzić sobie z nadmiarem obowiązków i powierzonych im zadań. Ludzie są bezradni, ale swoje czyny uzależniają od swoich decyzji. Im bardziej wnikamy w tę historię, tym bardziej zauważamy naszą bezsilność wobec spraw, które są dla nas nieoczywiste i nieosiągalne do załatwienia.

 

Przedstawione przeze mnie seriale to jedne z wielu, które mogą Was zainteresować. Netflix ma szeroki repertuar filmów, które mogą spodobać się młodszej i starszej widowni. Oprócz seriali znajdują się tutaj również filmy, które są produkowane przez internetową wypożyczalnię. Ponadto są tutaj także zamieszczane filmy, które nie wyszły spod skrzydeł Netflixa. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, w szczególności, teraz kiedy niektórzy z nas zostali zmuszeni do pozostania w domach.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska