Najpopularniejsze zespoły k-pop

 

Popularność można porównać do światła latarni morskiej. Na początku świeci na nas, by po chwili wykonać obrót o sto osiemdziesiąt stopni i oświetlić swym blaskiem kogoś innego. Na pierwszy rzut oka wydaje się to odrobinę niesprawiedliwe. Bo w końcu fakt, że dana osoba nie znajduje się na szczycie, nie oznacza, iż brakuje jej talentu czy umiejętności.

A jednak, zwłaszcza w świecie popkultury, jest ona swego rodzaju wyznacznikiem. W końcu każdy z nas, komu dane było zetknąć się z nowym gatunkiem muzycznym czy filmowym, zaczynał od tego, co powszechnie znane i polecane. Dlatego też dziś zdecydowałam się wyjść naprzeciw wszystkim, których zaciekawił ów tajemniczy gatunek muzyczny i stworzyć krótką listę najpopularniejszych k-popowych zespołów.

 

Bigbang

 

Według Wikipedii Wielki Wybuch (ang. Bigbang) miał miejsce miliardy lat temu i dał początek powstaniu Wszechświata. Dzisiaj jednak będziemy mówić o zupełnie innym rodzaju wybuchu, który miał miejsce jedenaście lat temu, kiedy to pod skrzydłami wytwórni YG Entertainment zadebiutowała grupa o tej właśnie nazwie, mająca w zamyśle twórców zrewolucjonizować koreański rynek muzyczny. Można powiedzieć, że łatwo odnaleźli swój styl, co sprawiło, że szybko stali się najczęściej oglądanym zespołem koreańskim w Internecie. Wraz z wydanym w 2007 roku mini-albumem „Always”, który promowany był przez utwór „Lies”, ich kariera nabrała znacznego rozpędu, a kolejne albumy, takie jak „Stand Up” oraz „Still Alive” z powszechnie znanymi dziś utworami „Haru Haru” oraz „Fantastic Baby” ugruntowały ich pozycję, by w ostateczności w ciągu jedenastu lat działalności otrzymać zaszczytny tytuł Królów K-popu.

 

Twice

 

Osobiście twierdzę, iż jest to jeden z tych przypadków, kiedy to zespół posiada równą liczbę zwolenników, jak i przeciwników. Nie zmienia to faktu, iż  już od momentu debiutu w roku 2015 z singlem „Like OOH-AHH”, każdy wydany przez nie singiel spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Zawrotna ilość ponad 400 mln wyświetleń teledysku „TT” oraz 200 mln pod teledyskiem „What is Love?”(nota bene pełnego nawiązań do kultowych scen filmowych) czy rzesze zdobytych nagród są dowodem na to, że choć jest to stosunkowo młody girlsband, to dziewczyny z pewnością nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i warto mieć na oku ich prężnie rozwijającą się karierę.

 

EXO

 

Trudno jest tutaj o rozwinięcie skrótu, gdyż nazwa pochodzi od planety spoza Układu Słonecznego, gdzie zgodnie z utworzoną legendą mieszkali członkowie, którzy wraz z rozbiciem się na planecie Ziemia utracili pamięć oraz swoje nadprzyrodzone moce, by ostatecznie rozpocząć życie jako normalni ludzie. Utworzony przez SM Entertainment zespół zadebiutował w roku 2012 z mini-albumem „Mama” i już wtedy wzbudzał spore zainteresowanie, jednak za prawdziwy przełom można uznać rok 2013 i ich utwór „Growl”, który utrzymywał się na pierwszych miejscach list przebojów przez wiele tygodni. Nie inaczej było z kolejnymi albumami — wydany przed kilkoma dniami „Don’t Mess Up My Tempo”, wraz z głównym singlem „Tempo” szturmem podbił serca słuchaczy.

 

BTS

 

Jest to ciekawy przykład motywu od pucybuta do milionera, albowiem w roku 2013 mała, nieznana wówczas wytwórnia muzyczna Big Hit Entertainment postanowiła przeznaczyć wszystkie dostępne środki na wypromowanie nowego zespołu. Ten w chwili debiutu z utworem „No More Dream” nie cieszył się nadzwyczajnym zainteresowaniem, jednakże dzięki zaangażowaniu członków, enigmatycznym tekstom piosenek, czy też teledyskom bogatym w nawiązania do literatury czy innych dziedzin sztuki, zespół powoli docierał na szczy i aktualnie jest silnie promowany na Zachodzie. Wygrana w kategorii Top Social Artist na Billboard Music Awards, nagroda Teen Choice Awards 2018 w kategorii „Artysta Międzynarodowy”, rekordowe liczby wyświetleń teledysków w serwisie YouTube, okładka magazynu „Time”, muzyczne kolaboracje ze Stevem Aoki, Nicki Minaj, czy The Chainsmokers oraz wiele innych zaszczytów i nagród. Doprawdy trudno przejść wobec tego obojętnie.

 

 

Blackpink

 

O tym girlsbandzie śmiało można powiedzieć, iż od początku był skazany na sukces. Dziewczyny zadebiutowały w roku 2016 pod skrzydłami YG Entertainment z singlem „Square One”, gdzie znalazły się utwory dziś dobrze znane wśród k-poperów, czyli „Boombayah” i „Whistle”. Swą pierwszą nagrodę w programie muzycznym zdobyły już trzynaście dni po debiucie i był to pierwszy rekord, który udało im się ustanowić, lecz z pewnością nie ostatni, bowiem wspomniane „Boombayah” jest pierwszym debiutanckim k-popowym teledyskiem w historii, który przekroczył zawrotną ilość 200 mln wyświetleń w serwisie YouTube. To oczywiście jedynie niewielki wycinek spośród całego arsenału osiągnięć dziewczyn, co tylko dowodzi, iż lawinowo rosnąca popularność nie jest dziełem przypadku.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że ten tekst jest jedynie niewielkim wycinkiem tego o czym warto wspomnieć, w końcu popularność ciągle podlega zmiennej. Jednak dobrą metodą jest rozpocząć od tego co oczywiste, by później stopniowo zagłębić się w to co mniej znane, ale równie dobre.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska